پوست و مو, مقاله های علمی

معرفی جلبک اسپرولینا – محصولی ویژه و دور از ذهن

✅ جلبک اسپرولینا :

⬅️⬅️⬅️ یکی از محصولات سالم و ویژه ای که در این مقاله به معرفی و ارزیابی آن می‎پردازیم جلبک اسپرولیناست. اسپیرولینا یک جلبک سبز تیره رنگ است با میزان زیادی ویتامین، مواد معدنی و غیره؛ بطوری که به معدن طلای غذایی شهرت دارد. آزتک‌ها از همان اوایل قرن بیستم از این جلبک استفاده می‌کردند و سپس از سال 1970 آوازه‌ آن به بیشتر کشورهای دنیا رسید. در سال 1979 نخستین شرکت‌های تولیدکننده‌ محصولات غذایی پای این جلبک را به آمریکا باز کردند. امروزه ایالات‌متحده‌ی آمریکا، چین، تایلند، ویتنام، هند، مکزیک و شیلی جزو بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های این جلبک هستند. بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده‌ آن نیز ژاپن، روسیه، هند و آفریقا به خصوص کشورهای قحطی‌زده هستند.

⭐️    •   اسپرولینا برای از بین بردن خستگی :

برای رفع خستگی، کسالت، ضعف و … خیلی زود سراغ اسپیرولینا بروید. به خاطر اینکه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است که از کمبود آن‌ها جلوگیری می‌کند. این جلبک باعث تسهیل سرعت جذب این مواد مغذی می‌شود. آهن موجود در اسپیرولینا برای افرادی که دچار کم‌خونی هستند بسیار مفید است. اگر دنبال یک منبع مناسب برای جذب کلسیم هستید نیز می‌توانید به اسپیرولینا اعتماد کنید به خاطر اینکه بیشتر از شیر گاو کلسیم دارد و به راحتی جذب بدن می‌شود. بهتر است بدانید که اسپیرولینا یکی از منابع غذایی سرشار از منیزیم نیز می‎باشد.

⭐️    •     اسپرولینا برای دیابت :

قند موجود در اسپیرولینا با دخالت حداقل میزان انسولین و کمترین فشار به پانکراس جذب می‎شود. همچنین اسپیرولینا تمایل انسان به غذا خوردن را کم کرده همین باعث شده نیاز به انسولین کاهش یابد. در افرادی که از بیماری دیابت رنج می‎برند میزان ویتامین بدن حداقل است که همین باعث افزایش آسیب های عصبی در افراد دیابتی می‎شود. مکمل‎هایی مانند اسپیرولینا که حاوی ویتامین هستند باعث بهتر شدن مقاومت به گلوکز می‎شوند. منیزیم و کروم موجود در اسپیرولینا مصرف گلوکز را در افراد دیابتی بهتر می‎کند. GLA موجود در اسپیرولینا برای افراد دیابتی بسیار مفید است زیرا نه تنها ریسک مشکلات قلبی در این گروه آسیب پذیر را کاهش می‎دهد بلکه به متابولیسم بدن کمک می‎کند.

⭐️    •     اسپرولینا برای آنمی (کم خونی) در اثر مصرف داروها

در افراد دیابتیک کمبود ویتامین ایجاد می‎شود، با مصرف مداوم اسپیرولینا می‎توان از این عارضه پیشگیری کرد. کبد برای بهتر کار کردن نیاز به پروتئین‎هایی با کیفیت بالا دارد که به راحتی قابل هضم باشند. اسپیرولینا با فراهم آوردن چنین شرایطی قدرت کارکرد کبد را افزایش می‎دهد.

⭐️    •     اسپرولینا برای افزایش مقاومت بدن :

آهن موجود در اسپیرولینا به راحتی قابل هضم و جذب است. علاوه بر آن به علت وجود فیکوسیانین جذب آن بهتر می‎شود. بنابراین استفاده منظم اسپیرولینا از کمبود آهن و کم خونی جلوگیری می‎کند. عامل دیگری که باعث می‎شود مصرف مداوم اسپیرولینا از کم خونی پیشگیری کند وجود ویتامین، فولیک اسید و پروتئین است.

⭐️    •    اسپیرولینا یک عامل تقویت کننده دستگاه ایمنی بدن است . فیکو سیانین موجود در اسپیرولینا باعث تقویت سیستم لنفاوی بدن که اولین خط دفاعی بدن است می‎شود. در واقع این ماده توانایی بدن برای تولید سلول‎های خونی جدید را افزایش می‎دهد. دانشمندان دریافته‏اند که اسپیرولینا باعث افزایش تعداد ماکروفاژها، فعال تر شدن آنها و مؤثر شدن کارکرد آنها در کشتن میکروب‎ها می‎شود. اسپیرولینا کارکرد سلول‎ها و اعضایی را که در دستگاه ایمنی بدن انسان نقش ایفا می‌کنند را تنظیم کرده، کارکرد آنها را حتی در شرایط سختی که بدن در معرض سموم یا عفونت قرار گرفته بهتر می‎کند.

⭕️⭕️⭕️ اگر خیلی زود دچار سرماخوردگی، آنفلوانزا یا ناخوشی‌های روزمره می‌شوید لازم است که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. برای این کار اسپیرولینا به شما کمک می‌کند. چون سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که سیستم ایمنی بدن را قدرتمند می‌سازد. ⭕️⭕️⭕️

⭐️    •     اسپرولینا برای بیماری‎های قلبی :

اسپیرولینا از جمله غذاهایی است که قادر است کلسترول خون را کاهش دهد، محققان نشان داده‌اند که گامالینولئیک اسید (GLA) پیش ساز پروستاگلندین(PG)  است که فعالیت های مهمی را در بدن تنظیم می‎کند. پروستاگلندین‎ها باعث پاسخ‎های ضد التهابی، پیشگیری از تجمع پلاکتی و اتساع عروق می‎شوند که همین عمل از لخته شدن پلاکت‎ها جلوگیری کرده و باعث جریان طبیعی خون به قلب می‎شود. اهمیت GLA در کم کردن ریسک بیماری‎های قلبی غیر قابل انکار است. پس اسپیرولینا که منبع طبیعی GLA است تمام خواص یاد شده را دارد.

⭐️    •     اسپرولینا برای کمک به تکثیر لاکتوباسیل‎های مفید :

لاکتوباسیل‎های مفید دستگاه گوارش سه عملکرد بسیار مفید در بدن دارند: هضم و جذب بهتر غذا، پیشگیری از عفونت و تقویت سیستم ایمنی بدن. مصرف اسپیرولینا می‎تواند تعداد لاکتوباسیل‎های مفید دستگاه گوارش را افزایش داده و باعث جذب بسیار خوب ویتامین و دیگر ویتامین‎های غذای مصرفی شود.

⭐️    •   اسپرولینا برای پروتئین اسپرولینا :

حاوی بالاترین میزان پروتئین موجود در غذاهای طبیعی است. یک منبع غنی از 18 نوع اسید آمینه متفاوت است که 8 نوع از این اسیدآمینه‎ها ضروری بوده و در بدن ساخته نمی‎شوند. از آنجاییکه اسپیرولینا دیواره سلولی ندارد پروتئین موجود در آن به راحتی جذب بدن می‎شود. بدون پروتئین امکان ادامه حیات وجود ندارد. نقش پروتئین در بدن فراتر از ساختن سلول‎ها و مرمت کردن بافت‎ها است. پروتئین‎ها آنتی بادی‎ها را می‎سازند که نقش آنها مبارزه با هجوم باکتری‎ها و ویروس‎ها بوده و همچنین پروتئین‎ها قسمت مهمی از آنزیم‎ها و هورمون‎های بدن را تشکیل می‎دهند. پروتئین‎ها اکسیژن را در بدن حمل می‎کنند و یکی از اجزای مهم دستگاه عصبی بوده و عمده فعالیت‌‎های عصبی توسط پروتئین‎ها است. خلوص پروتئین موجود در اسپیرولینا قابل مقایسه با تخم مرغ است. اسپیرولینا منبع غنی از پروتئین با چربی کم، کالری کم، بدون کلسترول است.

⭐️    •     اسپرولینا برای کربوهیدرات‎ها :

اسپیرولینا به سرعت در بدن انرژی ایجاد می‌کند بدون اینکه پانکراس تحت فشار قرار بگیرد.

⭐️    •   اسپرولینا برای پیگمان‎های طبیعی :

بدن انسان به منبع غذایی اسیدهای چرب غیر اشباع که برای حفظ فعالیت های حیاتی بدن ضروری است نیاز دارد. اسیدهای چرب نقش خود را در پروسه‎های حیاتی بدن ما با تبدیل شدن به پروستاگلندین‎ها ایفا می‎کنند. رنگ تیره اسپیرولینا به خاطر وجود غلظت های بالایی از سه رنگ طبیعی کاروتنوئیدها، کلروفیل و فیکوسیانین است که این رنگ‎ها متابولیسم حیاتی بدن را تنظیم می‎کنند.

⭐️    •   اسپرولینا برای آنزیم‎ها :

مهمترین پیگمان موجود در اسپیرولینا فیکوسیانین است. این پیگمان آبی اثرات بسیار مهمی دارد و یکی از مهم‎ترین اثرات آن تحریک سیستم ایمنی بدن است. فیکوسیانین سبب تصفیه خون، غلبه بر آنمی و یبوست، ترمیم زخم‎ها و تنظیم سوخت و ساز بدن و سم زدائی می‎شود. این ترکیب هم چنین hematopoiesis را تحریک می‎کند و بر روی سلول‌های پیش ساز بنیادی در مغز استخوان تأثیر می‎گذارد که این سلول‎ها سازنده گلبول‎های سفید و قرمز است.

⭐️    •   اسپرولینا برای گلوکولیپیدها و سولفولیپیدها :

آنزیم‎های موجود در گیاه تغییرات شیمیایی لازم در داخل بدن را تسریع می‎کند. سوپر اکسید دیسموتازها و گلوتاتیون پراکسید از مهمترین آنزیم‎های موجود در اسپیرولینا هستند. گفته می‎شود این آنزیم‎ها اثرات آنتی اکسیدانی داشته و پروسه پیرشدن را به تعویق می‎اندازند.

⭐️    •   اسپرولینا برای مواد معدنی :

این مولکول‎ها باعث بوی خاص اسپیرولینا می‏شوند و همچنین مسئولیت سالم نگه داشتن غشای سلولی به عهده آنهاست. میزان پلی آمین‎ها در اسپیرولینای تازه بسیار بالاست. با قرار گرفتن اسپیرولینا در مجاورت نور و حرارت پلی آمین‎ها از بین می‎روند. از آنجا که این جلبک در آب‎های قلیایی زندگی می‌کند مقدار زیادی مواد معدنی را در خود ذخیره می‎سازد. بسیاری از این مواد معدنی برای تعادل الکترولیتی و تنظیم اسمزی آبزیان ضروری هستند.
آهن: آهن برای تشکیل هموگلوبین و تقویت سیستم ایمنی سالم ضروری است. آهن موجود در اسپیرولینا به آسانی هضم و جذب می‎‌شود. پیگمان فیکوسیانین موجود در اسپیرولینا دسترسی زیستی آهن موجود در آن را افزایش می‎دهد. همچنین آهن موجود در اسپیرولینا هیچ گونه واکنش آلرژیک ایجاد نمی‎کند.

⭐️⭐️⭐️ منیزیم: این ماده معدنی جذب کلسیم را بهبود بخشیده و فشار خون را تنظیم می‎کند.

⭐️⭐️⭐️ کروم: کروم یک عامل ضروری برای عملکرد انسولین در بدن است. این ماده عملکرد انسولین را بهبود بخشیده و در نتیجه باعث مصرف مؤثر گلوکز توسط سلول‎ها می‎شود. کروم موجود در اسپیرولینا نیز عملکرد انسولین را بهبود بخشیده و در نتیجه مصرف گلوکز را در بین افراد مبتلا به دیابت بهتر می‌کند.

⭐️    •     اسپرولینا برای ویتامین‌ها :

اسپیرولینا غنی ترین منبع گیاهی ویتامین است که یکی از مواد ضروری برای آزادسازی انرژی در بدن و بهتر کار کردن دستگاه عصبی است. اسپیرولینا حاوی phytonutrient هاست که می‎تواند سطح انرژی فرد را بهبود بخشیده با خستگی مبارزه کند. محتویات استثنایی اسپیرولینا که در افزایش سطح انرژی بدن شرکت دارند.

⭐️    •   اسپرولینا برای برنزه شدن پوست :

اسپیرولینا سرشار از بتاکاروتن (همان پیش‌ساز ویتامینA ) می‌باشد و به همین دلیل هم می‌تواند باعث تسریع برنزه شدن پوست و افزایش ماندگاری آن شود. به عقیده‌ی متخصصان 3 قاشق غذاخوری پودر اسپیرولینا به اندازه 18 عدد هویج بتاکاروتن دارد. اگر می‌خواهید برنزه شوید از اوایل تابستان به مدت یک تا دو ماه هر روز 3 تا 5 گرم اسپیرولینا مصرف کنید. حواستان باشد که این جلبک مانع از آفتاب‌سوختگی و اثرات منفی اشعه‌های ماورای بنفش نمی‌شود.

اسپیرولینا حاوی حدود 70 درصد پروتئین است و به همین دلیل جلوی احساس گرسنگی را می‌گیرد. در واقع مانند یک ضداشتها عمل می‌کند. پروتئین‌ها باعث ارسال پیام ایجاد احساس سیری به مغز می‌شوند و همین امر هم به کنترل وزن کمک می‌کند. ترکیبات دیگر این جلبک مانند تریپتوفان‌ها که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند برای پوست ما فوق‌العاده‌اند. بتاکاروتن به خصوص برای پیشگیری از خشکی پوست مؤثر است.

☑️☑️☑️ روش مصرف:

بهترین شیوه‌ مصرف 3 تا 5 گرم (ترجیحاً صبح) به مدت 1 تا 3 ماه است. می‎توان بهمراه مقداری آب عسل و یا شربت سکنجبین میل نمود. بعد از این مدت باید یک وقفه‌ی 15 تا یک ماه ایجاد شده و دوباره شروع شود. مصرف زیاد اسپیرولینا باعث مسمومیت و اوردز نمی‌شود. می‌توانید در طول سال از این جلبک استفاده کنید. مهم‌ترین خطری که مصرف بیش از اندازه‌ی این جلبک می‌تواند ایجاد کند افزایش اسیداوریک است که به دلیل وجود پروتئین زیاد آن است. مطمئن‌ترین میزان مصرف این جلبک همان 3 تا 5 گرم در روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .