پوست و مو

شکننده بودن ناخون

 

در این مقاله به معرفی ویتامین های مورد نیاز پوست می پردازیم و خواهیم گفت پوست شما جهت شاداب ماندن و تغذیه شدن درست سلولهایش به چه مواد و ویتامین هایی نیاز دارد. اکسیر حیات به دنبال سلامت پوست شماست.

✅ علت های شکننده بودن ناخون ها در چیست؟

⬅️ شکستگی بی مورد و بی دلیل ناخون ها می تواند خبر از وجود یک بیماری در بدن را بدهد، ناخن های شما نشان دهنده سلامت شماست. در حالت طبیعی فرم، حالت، رنگ و استقامت ناخن ها بستگی به عوامل سلامتی مختلف دارد. از همه مهم تر، ناخن ها نمایانگر وضعیت تغذیه شما هستند؛ مثلا ناخن های شکننده و مشکل دار این هشدار را می دهند که بدن شما مواد غذایی لازم را دریافت نمیکند

⬅️ ناخن ایده آل، ناخونی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشو، نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد

⬅️ در هنگام بارداری، آب و هوای گرم، مصرف کلسیم و بیوتین  باعث شکننده شدن ناخون میشود و همچنین مصرف قرص های جلوگیری از بارداری پرکاری تیروئید و پسوریازیس، رشد ناخن ها بیشتر می شود. در بیمارانی که مبتلا به تب هستند، عفونت های حاد، بیماری های مزمن، کم کاری تیروئید، پیری، کاهش گردش خون، مصرف سیگار، سوء تغذیه مبتلایان به بیماری های قارچی ناخن و مصرف داروهای ضدسرطان باعثرشد کم و شکننده شدن ناخون میشود

⬅️ در ناخن های شکننده، سطح ناخن نازک می شود. در واقع مشکل شکنندگی ناخن ها در اثر تماس زیاد با آب، پاک کننده ها، حلال ها، نمک ها و ضربه ها، مواد اسیدی و قلیایی ایجاد می شود.یکی از راهکار مقابله با  شکننده ناخون ، استفاده از دستکش موقع کار کردن است. این بیماران باید ناخن ها را کوتاه کرده و از مصرف پاک کننده های ناخن اجتناب کنند. مصرف بیوتین (از ویتامین های گروه ب) نیز در جلوگیری از شکننده شدن  ناخون ها موثر است»

✅ راهکارهایی برای جلوگیری از شکستن ناخن ها:

جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها با کرم‌های مرطوب کننده

⬅️ کِرِم‌های مرطوب و نرم‌کننده برای جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها مؤثر است. برای اینکه ناخن هایی سالم داشته باشید، نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید. به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم های مرطوب کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن ها را مرطوب کرده تا از شکنندگی آنها پیشگیری کنید.

با مصرف آهن شکنندگی ناخن ها را کاهش دهید

⬅️ اگر آهن کافی دریافت نکنید، ناخن هایتان آن را نشان می دهد. کمبود آهن که در خانم ها رایج است سبب شکنندگی ناخن ها می شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذاهای پرآهن مصرف کنند. همچنین منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گوسفند، بوقلمون، اردک، مرغ محلی، میگو و تخم مرغ. منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C می توانید به جذب آهن حیوانی در بدن کمک کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، روی، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید، چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسیدهای آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن هایتان می شوند. همچنین جوانه یونجه، سمنو و عسل یونجه و سه شیره به تأمین آهن مورد نیاز بدن کمک می کند.

برای جلوگیری از شکنندگی ناخن پروتئین فراموش نشود

⬅️ کمبود پروتئین، خود را به صورت یک نوار سفیدرنگ در عرض ناخن نشان می دهد. ناخن ها بیشتر از پروتئین ساخته شده اند، بنابراین برای اینکه ناخن هایی بلند، قوی و جذاب داشته باشید باید روزانه به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید. کراتین، عنصر اصلی مو و ناخن، از آمینواسیدها به خصوص سیستئین ساخته شده است. با این وجود به این معنا نیست که شما به مکمل های سیستئین نیاز دارید.

⬅️ مصرف مواردی مانند تخم مرغ، جلبک اسپرولینا، کره بادام زمینی،سویق نخود، آرد هفت جوانه و … به تأمین پروتئین مورد نیاز بدن کمک می کند.

سایر روش ها برای درمان شکنندگی ناخن ها

⬅️ می توانید به مقدار مساوی عسل، روغن بادام ، زرده تخم مرغ و نمک دریا را مخلوط کنید و ناخن ها را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید این کار احتمال شکنندگی ناخن ها را کاهش می دهد.

⬅️ دو قاشق سوپخوری آب آناناس تازه را با دو قاشق غذاخوری زرده تخم مرغ و نصف قاشق چایخوری سرکه انگور مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت ناخن ها را در آن قرار دهید، با این استحکام ناخن ها را افزایش داده و از شکستن آنها جلوگیری می کنید.لوسیون تقویت ناخن اکسیرحیات به درمان شکننده بودن ناخون ها   کمک می کند و با مداومت بر آن می توان جلوگیری کرد از شکننده شدن ناخون ها و ناخن هایی براق و محکم داشت.

⬅️ چرب کردن ناخن ها با روغن دم اسب نیز در تأمین سیلیس مورد نیاز ناخن کمک می کند و باعث استحکام آن می شود. واز شکننده شدن ناخون ها جلو گیری میکند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پنج =