پوست و مو

ریزش سکه ای مو و درمان آن توسط طب سنتی

✅ ریزش سکه ای مو :

⭕️ یکی دیگر از بیماری‎هایی که به مو مربوط می‎شود بیماری ریزش سکه‎ای مو است. اسم علمی بیماری کچلی سکه‎ای «آلوپسی آره آتار» است و به دار الثعلب مشهور است. کچلی سکه‌ای نوعی بیماری خودایمنی است که در آن فولکول‌های موی شما از بین نمی‌روند اما بدن‌تان موها را اضافی تلقی کرده و تیشه به ریشه خودش می‌زند. با وجود بحث‌وجدل‌های زیاد هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست. در قدیم باور بر این بود که عفونت‌ها عامل بروز کچلی هستند که امروزه این نظریه رد شده است. گذشته از این، برای اینکه درمان درستی برای مشکل خود پیدا کنید، ابتدا باید نوع کچلی‌تان را تشخیص دهید. اگر ریزش موهای‌تان با خارش، سوزش و تورم همراه است در گروه مبتلایان کچلی سکه‌ای قرار نمی‌گیرید.

⭕️ درست است که اسم این بیماری کچلی سکه‌ای است اما مقدار ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود به میزان اولیه ریزش نمی‌ماند. به عبارت دیگر، شاید ناحیه کچلی در ابتدا کم باشد اما ممکن است بعدا گسترده‌تر شود و حتی تا کچلی کامل هم پیش برود که در این موارد درمان دشوارتر می‌شود.

⭕️ ریزش موی سکه‎ای بیشتر دامن‏گیر موهاى سر و ریش مى‏گردد و گاهى ابروها را نیز فرا مى‏گیرد. همانطور که گفته شد علت اصلى این ریزش هنوز مجهول است ولی از عواملی که می‎تواند در ایجاد و شدت ریزش نقش داشته باشد دخالت ویروس‏ها و کم شدن تغذیه ناگهانى قسمتى از بدن است.

✅ درمان ریزش موی سکه‎ای:

⭕️ جهت درمان ریزش مو سکه‌ای باید پاکسازى بدن از مواد بلغمى با دستورات زیر صورت پذیرد:

⬅️ براى درمان موضعى ریزش موی سکه‎ای اول بایستى محل ریزش مو را با یک پارچه خشن خوب ماساژ داده یا به وسیله یک قطعه پیاز عنصل یا سیر محل ریزش موى را ماساژ داده تا سرخ شود بعدا از نسخه زیر استفاده نمایند.

⬅️    •    نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

صمغ عربى 10 گرم‏

سداب 10 گرم‏

خردل 5 گرم‏

سپس آنها را نرم کوبیده در یک استکان زهره (صفراى گاو) ریخته و به محل بمالند.

⬅️    •    نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

محل ریزش مو را با جوشانده آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ دهند، سپس از داروى زیر بمالند.

پیاز عنصل 5 گرم‏

خردل 5/ 2 گرم‏

نرم کوبیده در نصف لیوان سرکه حل کرده روزى سه مرتبه بمالند.

⬅️    •    نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

سیر 5 گرم، عاقرقرحا 5 گرم، نرم کوبیده با زهره گاو بمالند.

⬅️    •    نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

فرفیون و سیر از هرکدام 5 گرم نرم کوبیده با زهره گاو به کار برند.

⬅️    •    نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

❄️ حبه الخضرا (بن) و پوست فندق از هر کدام 10 گرم بسوزانند و با 5 گرم پودر پیاز عنصل و نصف استکان روغن بادام تلخ آمیخته بمالند.

❄️ موهاى نازکى که روییده مى‏شود، چون قدرت و توانایى زیستن را ندارند بایستى تراشیده تا موهاى بعدى که مى‏روید قوى‏تر شود.

❄️ اگر مزاج صفراوى باشد محل ریزش مو مثل مرغ پوست کنده نمایان مى‏شود این حالت را مى‏توان به وسیله ترکیبات هلیله زرد پاکسازى نمود.

❄️ شربت لیمو، شربت سیب، شربت انار جهت درمان ریزش موی سکه‎ای مفید است و باید محل ریزش مو را با سرکه بشویند.

❄️ براى از بین بردن عاملى که باعث ریزش موی سکه‎ای شده است 5 گرم گوگرد زرد را در نصف استکان روغن زیتون ریخته روزى دو سه مرتبه محل ریزش مو را ماساژ دهند، یا فندق را سوزانده در سرکه کهنه حل کرده بمالند.

❄️ جهت درمان ریزش موی سکه ای با جوشانده برگ بید محل را شستشو دهند و یا اینکه از جوشانده آب برگ چغندر و سبوس استفاده شود یا سیر را کوبیده در سرکه ریخته مثل خمیر به محل ریزش مو ضماد نمایند.

⬅️    •    جهت درمان ریزش موی سکه‎ای اگر مزاج بیمار سوداوى باشد:

اگر مزاج بیمار سوداوى باشد به پاکسازى بدن از سودا کوشند سپس جهت درمان ریزش موی سکه‎ای از جوشانده اسطوخودوس و افتیمون 7 روز صبح ناشتا استفاده نمایند (به صورت خوراکى) روزانه 5 گرم اسطوخودوس را در یک لیوان آب جوشانده با 5 گرم افتیمون نرم ساییده شده اضافه کرده و پس از ساعتى میل نمایند (افتیمون را کوبیده روى جوشانده بپاشند)

❌    •    جهت درمان ریزش موی سکه‎ای اگر مزاج بیمار مزاج دموی داشته باشد:

اگر طبع بیمار دموى باشد پس از فصد و خون‏گیرى، شربت عناب، شربت‏ انار و آب لیمو دهند، یکى از دانشمندان معتقد است که در مزاج‏هاى دموى اول خون‏گیرى و بعد جوشانده خیار چنبر و سپس ایارج فیقرا مفیدتر است. در مزاج‏هاى صفراوى اول جوشانده هلیله و بعد از آن ایارج فیقرا و در سوداوى، اول دم کرده افتیمون و پس از آن ایارج فیقرا و در بلغمى مزاج اول پاکسازى بعد ایارج فیقرا مصرف شود.

❌    •    گفتار محمد زکریاى رازى‏ جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

مالیدن پیاز عنصل به محل ریزش مو و پوشاندن سر و محل ریزش مو لازم است. او معتقد است که براى روییدن موها پر سیاوشان بهترین دارو است، با توجه به گفتار فوق شستشوى محل ریزش مو با پر سیاوشان بهترین دستور است. او معتقد است که براى روئیدن ابروها فندق سوخته را در روغن ترب حل کرده بمالند.

پیاز عنصل را نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند (10 گرم پیاز عنصل در یک استکان سرکه) هم‏چنان‏که مکرر گفته شده است، روغن زرده تخم‏مرغ و نشادر بسیار مفید است (5 گرم نشادر در روغن ده عدد روغن تخم‏مرغ) براى تغذیه بهتر و جریان خون بیشتر در محل ریزش مو، بایستى آن محل را ماساژ دهند براى این کار از آب جوشانده گل زوفا یا گل اروانه و پر سیاوشان استفاده مى‏شود و نیز از آب مورد و گل خطمى مى‏توان استفاده نمود.

❌ روغن‌های گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه‎ای:

روغن آمله، روغن بابونه یا جوشانده ابهل و روغن کنجد یا کف دریا و خاکستر برنجاسف و روغن گل یا کوبیده لادن در روغن زیتون، روغن عنصل همه براى رفع ریزش مو مؤثرند.

❌ سایر تدابیر:

•    روغن پیاز عنصل را بطور مرتب بر روی محل مورد نظر بمالید و جهت خارج شدن حرارتی که در اثر مصرف آن به پوست وارد می‎شود هفته‎ای 3 مرتبه از پودر شوینده استفاده نمایید. (از روغن های گرم مثل روغن سیر، خشخاش، فندق و… نیز می توانید استفاده نمایید)

•    ورق طلای خوراکی: خواص این محصول فوق العاده است و باعث افزایش حرارت غریزی و رفع دار الثعلب (ریزش سکه‎ای مو) می‎گردد. یک ورق طلا را با 100 گرم عسل طبیعی مخلوط کرده بطوری که ذرات طلا در کل عسل بصورت یکنواخت پخش گردد و هر شب نیم ساعت قبل از خواب یک قاشق مرباخوری بصورت مضمضه میل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.