درمان کامل جوش صورت

درمان کامل جوش صورت

درمان  کامل جوش صورت :

یکی از اختلالات پوستی رایج که خیلی از افراد از آن اظهار نارضایتی می‎کنند و گاهاً راه‎های غیرمعمول و ناسالمی را جهت رفع آن بکار می‎گیرند، به وجود آمدن جوش در بدن مخصوصاً صورت است. در این مقاله به بررسی علل بوجود آمدن این اختلال در پوست و راه‎های درمان آن از منظر طب سنتی – اسلامی و رفع آن خواهیم پرداخت.

حدیث امام رضا علیه السلام در مورد  درمان کامل جوش صورت :

اگر میخواهی که در بدنت جوش و جز آن بوجود نیاید، پس از خروج از حمام، چرب کردن بدن خود را به روغن بنفشه آغاز کن.

طب الرضا، ص۳۱

دیدگاه طب سنتی در مورد ایجاد جوش صورت با طب رایج تفاوت می‎کند.

طب سنتی بر این اعتقاد است که وقتی جوش یا بثورات جلدی روی پوست صورت بروز می‎کند، این مسئله به نوعی با داخل بدن در ارتباط است چون پوست یک پوشاننده برای کل بدن است و اگر قرار باشد اتفاقی در اعضای داخل بدن بیفتد پوست فقط آن را نشان می‎دهد، یعنی با دیدن هر نوع جوش کوچکی روی صورت اولین کاری که پزشک طب سنتی انجام می‎دهد بررسی اندام های داخلی بدن است.

همان طور که می‎دانید بدن مواد زائد و فضولاتی دارد که باید دفع شود و بدن هوشمندانه برای سالم نگه داشتن معده، روده و… این مواد زائد را گاهی روی پوست می‎ریزد تا اعضای داخلی را سالم نگه دارد، بدن انسان یک سیستم فعال است که مواد غذایی را دریافت کرده، مواد مناسب را جذب و مواد اضافی را دفع می‎کند.

پس، از این دیدگاه، مسئله دفع مواد زائد انسان بسیار مهم است. البته راه‎های زیادی برای دفع این مواد وجود دارد. یکسری از مواد زائد باید از طریق مدفوع دفع شوند. برای داشتن پوست سالم باید سیستم گوارش سلامت و بدون درد باشد. خیلی از مواد دفعی بدن هم از طریق ادرار باید دفع شوند پس حتماً بررسی وضعیت کلیه و سیستم ادراری افراد باید مورد بررسی قرار گیرد. یکسری از مواد هم باید از طریق پوست دفع شوند.

عوامل ایجاد جوش در بدن:

⬅️    •    چربی پوست :

چربی زیاد پوست، صورت و بدن از شایعترین عوامل ایجاد جوش است. ترشحات چربی وقتی برای خارج شدن از پوست مسیری نداشته باشند باعث تشکیل غده‎های چربی شده که گاهی با نرسیدن غده به سطح پوست باعث تشکیل جوش‎های زیر پوستی می‎شوند که در این باره باید به این نکته اشاره کنیم که برای متعادل کردن چربی پوست باید از مصرف مواد غذایی چرب به ویژه مواد غذایی که دمای ذوب بیش از دمای بدن یعنی ۳۷ درجه دارند خودداری کرد و همچنین موادی مانند سس مایونز شدیداً پرهیز نمایید. مواد قندی که در طول روز مصرف می‎کنیم مانند: نوشابه، انواع مربا، شربت‎ها و بویژه انواع شکلات وقتی وارد دستگاه گوارش می‏شوند کبد برای اینکه با بالا رفتن قند مقابله کند با ترشح آنزیمی قند اضافه را تبدیل به چربی می‎کند پس در مصرف انواع مواد قندی تجدید نظر کنید.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    شیرینی‎جات: مصرف انواع شیرینی‎جات مصنوعی به ویژه شیرینی‎جات تازه و دارای خامه، گردو و انواع مغزها و شکلات باعث شدت این مشکل خواهد شد

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    اصلاح: گاهی اصلاح که به همراه در آوردن موهای زائد انجام می‎شود در اثر فشارهایی که به پوست وارد می‎شود پوست دچار التهاب می‎شود و بصورت جوش نمایان می‎شود .

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    لوازم و مواد آرایشی: گاهی استفاده از مواد آرایشی و پاک نکردن اصولی این مواد و اکتفا به پاکسازی پوست با دستمال و حتی با آب بدون استفاده از مواد شوینده اسیدی و قلیایی محیطی را برای رشد این باکتری‎ها آماده می‎کند که باعث پیشرفت و یا ماندگاری بیشتر جوش‎ها می‎شود.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    تماس موی سر با پوست: گاهی پوست حساس بوده و با تماس موی سر با پوست صورت باکتری از مو به پوست منتقل و باعث جوش می‎شود مخصوصاً این مسئله در مورد افرادی که از موادی مانند روغن و ژل استفاده می‎کنند بیشتر دیده می‎شود.

⬅️    •    تغییرات هورمونی: تولیـد و ترشح زیاد چربی در غدد که می‏تواند به علت ارثی بودن یا پرکاری تیروئید و یا که با توجه به سن بلوغ در خانم‎ها و آقایان که گاهی میزان هورمون در سطح طبیعی می‎باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است. بهم ریختگی هورمونی می‎تواند باعث ایجاد و تشدید جوش شود.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    چاقی و اضافه وزن: چاقی، اضافه وزن که از مواردی برای ابتلا به جوش بوده و همچنین علاقه به مصرف مواد چرب و پر انرژی که گاهی همراه با ادویه فراوان نیز هستند به ویژه خوردن غذاهای ساندویچی که حتی دیر هضم بوده و تولید یبوست در افراد می کنند را باید با جدیت هرچه تمام تر از برنامه غذایی روزانه حذف کرد.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    تعریق: تعریق در فصل گرما و یا حضور در مناطق و یا محل‎هایی که باعث تعریق زیاد می‎شود و شستشو نکردن پوست بصورت منظم یکی دیگر از عوامل شایع جوش است.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    نور ماوراء بنفش: یکی دیگر از عوامل شایع تشدید جوش در تابستان نور خورشید است که توصیه می‎کنیم در این فصل از کلاه و یا نقاب‎هایی که بر روی پیشانی قرار می‎گیرد و نقش سایه بان برای پوست را دارد استفاده کنید تا کمتر نور ماوراء بنفش خورشید را جذب کنید.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    دستکاری جوش: دستکاری و یا ترکاندن این جوش‎ها باعث باقی ماندن جای آنها می‎شود.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    استرش و تنش روحی: استرس‎های روحی یکی دیگر از عوامل ایجاد و تشدید این جوش‎ها هستند که باعث اختلال در دستگاه گوارش و از بین رفتن و ضایع شدن برخی مواد غذایی، ویتامین‎ها و همچنین باعث بیشتر شدن میل به خوردن مواد قندی می‎شود.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    مشکلات کبدی: غذاهای دیر هضم و چرب مانند تخم مرغ، ماکارونی و بسیاری غذاهای چرب و پر ادویه دیگر که نیازمند به ساعت هضم طولانی باشند شما را دچار مشکلات کبدی می‎کنند که مشکلات کبدی مانند کبد چرب در ایجاد و تشدید جوش صورت نقش مهمی دارد پس از مطلع شدن از این موضوع باید در صدد درمان این مشکلات باشید.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    زندگی در مناطق با آب و هوای آلوده: زندگی در شهرهای بزرگی مانند تهران که درصد آلودگی در هوا بسیار زیاد است و با توجه به پوست چرب و خاصیت جذب هر نوع آلودگی موجود در هوا و همچنین مصرف آب‎های آلوده حتی جهت شستشوی پوست در ایجاد و تشدید جوش نقش مؤثری دارند.

⬅️    •    میوه‎ها، تنقلات، آجیل: میوه‎هایی مانند: موز، خرما، انگور، انجیر، انبه، خربزه، گرمک، طالبی، تنقلاتی مانند: چیپس، پفک، شکلات، کیک، بیسکویت، انواع بستنی، شیر موز، شیر انبه، مغز گردو، پسته، بادام زمینی، بادام هندی، تخمه آفتابگردان، انواع آجیل و انواع تنقلات چرب، شیرین و پر انرژی در ایجاد و تشدید جوش‎ها نقش دارند.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده: مصرف مواد غذایی که دارای مواد نگهدارنده بوده که باعث مشکلات کبدی و همچنین جوش می‎شود توصیه می‎شود که در ابتدا مصرف این مواد را کم و در نهایت قطع کنید حتی مواد غذایی که در منزل تهیه و به مدت‎های طولانی در فریزر نگهداری و بارها گرم می‌شوند در ایجاد و تشدید انواع جوش‌ها نقش دارند.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    یبوست‎های طولانی: یبوست یکی از عوامل شایع مشکلات پوستی مانند لکه و جوش صورت است که اگر دچار این مشکل هستید باید در ابتدا با تصحیح مواد غذایی سعی در رفع یبوست داشته باشید زیرا بسیاری از مواد چرب و مضر باید از طریق روده‎ها و دستگاه گوارش دفع شوند.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    تغییرات هورمونی در خانم‎ها: عقب و یا جلو شدن زمان سیکل ماهانه در خانم‎ها یکی دیگر از عوامل جوش است که ریشه در استرس و مشکلات روانی دارد.

⬅️    •    قهوه و نسکافه: مصرف قهوه و نسکافه را به دلیل مقدار زیاد کافئین موجود در این مواد به حداقل برسانید.

درمان کامل جوش صورت

⬅️    •    رو بالشتی: روبالشتی هم که در طول شب تا صبح حدود ۸ ساعت با پوست ما در تماس است یکی دیگر از موارد آلوده است که باید در حفظ و بهداشت آن دقت بیشتری کرد.

✅✅✅ ماسک بابونه را  برای درمان کامل جوش صورت فراموش نکنید :

⬅️ یک ماسک ساده وجود دارد که طب سنتی آن را به شدت توصیه می‎کند تا افراد روی جوش‎هایشان بگذارند و التهاب آن بهبود پیدا کند.

بابونه یک گیاه ضدالتهاب و روشن کننده بسیار خوبی است. می‎توان یک قاشق غذاخوری پودر گل بابونه را در یک لیوان آب جوش مانند چای دم کرد تا حالت لوسیون پیدا کند. هر روز می‎توان این محلول را با پنبه یا گوش پاک کن روی جوش‎ها مالید. اگر تعداد جوش‎ها زیاد باشد بهتر است کل صورت با این لوسیون شسته شود.

⬅️ بابونه را می‎توان بصورت بخور هم استفاده کرد.

سه قاشق غذاخوری پودر بابونه را در یک لیتر آب در حال جوش بریزید و وقتی بوی آن درآمد به روش معمول دستمال یا حوله‎ای روی سرتان بیندازید و چند دقیقه آن را بخور دهید. حواستان باشد بیشتر از هفته‎ای یک بار این کار را انجام ندهید چون انجام زیاد این کار می‎تواند باعث شلی پوست صورت شود. این بخور هم رنگ پوست را باز می‎کند و هم باکتری های پوست را از بین می برد و در اصل راه ایجاد آکنه را می‎بندد.

✅✅✅  برای درمان کامل جوش با گلاب اسپری کنید:

اگر بعد از استفاده از این ماسک پوست همچنان چرب و مستعد آکنه باشد توصیه می‎شود از اسپری گلاب استفاده شود. گلاب برای پوست‎های چربی که منافذ پوست شان باز است و به اصطلاح پوست پرتقالی دارند مناسب است. این افراد بعد از بخور بابونه باید پوست را خشک و گلاب را روی پوست اسپری کنند، سپس اجازه دهند گلاب خودش خشک شود. عصاره گل سرخ، پوست را تقویت می‎کند و منافذ پوستی را می‎بندد، درنتیجه کم کم تولید چربی کاهش پیدا می کند.

✅✅✅ هویج؛ درمان کامل  جای جوش: صورت

برای آن‎هایی که از جای جوش شکایت دارند پیشنهاد طب سنتی این است که طی روز از آب هویج زیاد استفاده کنند. هویج مدر است و با تنظیم قاعدگی رنگ پوست را شفاف می‎کند

✅✅✅  برای درمان کامل  جوش صورت جوانه گندم:

جوانه گندم بصورت تازه و حتی خشک به دلیل فراوانی ویتامن های گروه ب و همچنین فیبر در درمان این مشکلات تأثیر بسیار داشته و توصیه می‎شود که تا پایان درمان از مصرف روزانه جوانه گندم و یا از خشک برای غذا و سالاد بهره ببرید همچنین می‎توان مقداری از پودر جوانه را به همراه  مقداری شیر کم چرب بصورت ماسک روی صورت قرار داده و قبل از خشک شدن ماسک پوست را شستشو کنید.

❌ ممنوعات غذایی:

گوشت گاو، مرغ صنعتی، چای سبز و سیاه، انواع نوشابه، قند و شکر سفید، شیرینی مصنوعی تر و خشک، انواع سس ، روغن‎های نباتی و مایع و سرخ کردنی، نمک تصفیه شده و بسته‎بندی بازار، سوسیس، کالباس، همبرگر و سایر فست فودها، قهوه، نسکافه، غذاهای فریز شده، لبنیات حاوی مواد افزودنی، تنقلات مصنوعی (چیپس، پفک، شکلات مصنوعی و…)

سایر تدابیر جهت درمان کامل جوش صورت

☑️    •    به طور مداوم مصفاهای خون را مصرف کنید. چای ترش، آلو، سماق، خاکشیر، انار را روزانه مصرف کنید تا خون شما صاف و تصفیه شود.

☑️    •    مصرف آرد هفت جوانه که مولتی ویتامین طبیعی برای بدن است. این آرد سرشار از ویتامین A و B است که برای پوست بسیار ضروری و مهم می‏باشد. جوانه‎های گندم، جو ساده و دوسر، لوبیا سفید، ماش، یونجه، نخود و شبدر تشکیل دهنده این آرد می‎باشند. روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری را همراه با آب عسل و یا آبمیوه طبیعی و یا بهمراه غذا میل نمایید.

☑️    •    مصرف ماءالشعیر طبی برای درمان کامل جوش صورت ۱ پیمانه جو و ۱۴ پیمانه آب را با حرارت ملایم بجوشانید تا زمانیکه جو بشکفد، سپس آنرا صاف کرده و هر روز یک لیوان میل نمایید.

☑️    •    مصرف سکنجبین برای درمان کامل جوش صورت: هر شب بهمراه یک لیوان آب شربت درست کنید و میل نمایید. یکی از علت‎های اصلی جوش، مشکلات کبد است که با مداومت بر مصرف سکنجبین حل می‎شود.

☑️    •    لوسیون و کرم ضد جوش: ابتدا با استفاده از پنبه مقداری لوسیون را بر روی صورت ماساژ داده و اقدام به پاکسازی صورت نمایید. سپس با استفاده از کرم ضد جوش قسمت‎های جوش زده را چرب نمایید. روزانه ۲ تا ۳ مرتبه این عمل را تکرار نمایید.

☑️    •    ماسک آذین و وسامه: جهت از بردن و رفع جوش و جای آن بسیار مناسب هستند.

☑️    •    کرم عسل: روزانه ۲ تا ۳ مرتبه محل بوجود آمدن جوش را با استفاده از آن چرب کنید.

ماسک وسامه

سرکه انگبین یا سکنجبین

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های لازم را پر کنید.

تنها عطر ۱۰۰درصد طبیعی

ایران

مورد تایید آزمایشگاه مرکزی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی