پوست و مو

درمان التهاب پوست (درماتیت)

✅ درمان التهاب پوست (درماتیت) در طب سنتی:

التهاب پوست چیست؟

– درماتیت یعنی التهاب، قرمز شدن و خارش پوست، درماتیت عفونت های ویروسی، بیماریهای اتوایمیون، و انواع خاصی از سرطان را منعکس میکند.

-التهاب پوست درماتیت ممکن است حاد یا مزمن باشد.

– درماتیت علل مختلفی دارد و به اشکال گوناگونی التهاب پوست درماتیت بروز می‌کند.

– این بیماری، یک مشکل شایع است، ولی مسری و تهدیدکننده حیات نیست.

– انواع  التهاب پوست درماتیت عبارتند از: درماتیت تماسی، درماتیت عصبی، درماتیت شوره‌ای، درماتیت ناشی از تورم و درماتیت آلرژیک. هر کدام از این درماتیت‌ها علائم و نشانه‌های متفاوتی دارند.

 علت ایجاد التهاب پوست درماتیت:

⬅️ این بیماری ممکن است در نتیجه تماس مستقیم با یک عامل محرک و یا آلرژی زا باشد. محرک‌های شایع عبارتند از: صابون‌های شست و شوی لباس، صابون‌های معمولـی و شوینده
⬅️ آلرژن‌های احتمالی عبارتند از: ابریشم، فلزاتی نظیر نیکل، جواهرات، عطر، مواد آرایشی، رنگ مو، علف‌های هرز نظیر: پیچک سمی و نئومایسن (یک جزء شایع در کرم‌های آنتی‌بیوتیکی موضعی)
⬅️ مواد محرک زمان و مقادیر بیشتری را نسبت به آلرژن‌ها نیاز دارند تا باعث ایجاد التهاب پوست درماتیت شوند. اگر شما به یک آلرژن حساس باشید، فقط یک تماس مختصر با یک مقدار کم کافی است تا منجر به بروز  التهاب پوست درماتیت شود.

و یا اینکه…

⬅️ هنگامی که مقدار زیادی شکلات و دسر می خورید
⬅️ و یا نوشیدنی های شکردار می نوشید
⬅️ و یا رژیم برنج و نان سفید می گیرید و این شکرهای مخفی در غذاها را وارد بدنتان می کنید

✅ تمام این ها در پوستتان به شکل خطوط، چروک ها، شل شدگی پوست زیر چشم و حتی نازک شدن پوست بروز می کنند.

⬅️ وقتی یک غذاهای شکردار می خورید بدن شما این شکرها یا کربوهیدرات ها را تبدیل به گلوکز می کند، این گلوکز باعث می شود سطح انسولین خون شما افزایش پیدا کند.

⬅️ وقتی انسولین بدن با خوردن غذاهای شیرین، نوشیدنی های شکر دار یا دسرها به مقدار زیاد یا با سرعت زیاد افزایش پیدا کند در بدن و پوست ایجاد التهاب می کند.

✅ انواع التهاب پوست درماتیت

1. درماتیت عصبی:

⬅️ لباس تنگ و خاراندن پوست منجر به بروز این نوع درماتیت می‌شود. این تحریک شما را به تکرار سائیدن پوست خود وادار می‌کند. شایع ترین مکان‌ها عبارتند از: قوزک پا، مچ، قسمت خارجی ساعد و بازو و پشت گردن

2. درماتیت شوره ای:

⬅️ اغلب دارای یک تمایل وراثتی است. در بین افرادی با پوست یا موی چرب شایع است و ممکن است با توجه به فصول سال شدت یابد. امکان دارد بیماری در زمان استرس یا برخی مشکلات نورلوژیک نظیری بیماری پارکینسون رخ دهد.

3. درماتیت ناشی از تورم:

هنگامی که تجمع مایع درون بافتی، پوست شما را تحت فشار قرار دهد، این نوع درماتیت رخ می‌دهد. مایع خارج سلولی به صورت اولیه پوست شما را نازک و با جریان خون مغذی پوست تداخل ایجاد می‌کند. وریدهای واریسی و دیگر شرایط مزمن در پاها می‌تواند منجر به تجمع مایع شود.

3. درماتیت آتوپیک:

اغلب با آلرژی‌ها همراه است و در خانواد‌ه‌هایی که دیگر اعضای آن مبتلا به آسم یا تب یونجه هستند، دیده می شود. اغلب در دوران کودکی شروع و شدت مختلفی از بیماری را در طفولیت و بلوغ می بینیم. در بالغین مشکل کمتری ایجاد می‌کند، مگر اینکه شما در محل کار خود با مواد محرک و آلرژن در تماس باشید.

✅ راههای پیشگیری از ابتلا به درماتیت و درمان آن

⬅️ اجتناب از تماس با موادی نظیر پیچک سمی یا صابون‌های تحریک‌کننده

⬅️ اجتناب از خشک شدن پوست

⬅️ کاهش دفعات حمام کردن. برای اکثر افراد ۲ تا ۳ بار حمام در هفته کافی است. مدت زمان حمام ۱۵ دقیقه و در این زمان از آب ولرم برای شست وشوی بدن استفاده شود.

⬅️ عدم استفاده از صابون و شوینده‌های مصنوعی

⬅️ پوست خود را به آرامی توسط حوله و بعد از حمام خشک کنید.

⬅️ پوست خود را مرطوب نگاه دارید. هنگامی که هنوز پوست شما کمی مرطوب است، با یک روغن یا کرم آن را مالش دهید. به پاها، بازوها و طرفین بدن توجه کنید. اگر پوست شما خشک است، از کرم‌های نرم کننده برای پوست خشک استفاده کنید.

⬅️ اجتناب از خارش تا حد امکان، مناطق خارش دار را با یک پانسمان بپوشانید. ناخن‌های خود را کوتاه کنید و شب‌ها دستکش بپوشید.

⬅️ لباس مناسب بپوشید تا از تعریق بیش از حد جلوگیری شود.

⬅️ پوشیدن لباس‌های نازک و نرم ترجیحاً نخی برای جلوگیری از تحریک پوستی

⬅️ اجتناب از محرک‌های دیگر شامل فرش پشمی، لباس و رختخواب پشمی

⬅️ همیشه از یک روغن و یا کرم خنک کننده و آبرسان برای پوست خود استفاده نمایید. کرم خیار، کرم هویج، کرم گل بنفشه برای درمان التهاب پوست مناسبند. همچنین از روغن های جوانه گندم، بنفشه و پسته کوهی (بنه) غافل نشوید و مرتب پوستتان را با آن چرب نمایید.

⬅️ مصرف مرطبات مثل سمنو، خاکشیر، آلو و … توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .