پوست و مو

خواص معجزه آسای روغن گلسرخ

روغن گل رز از بخار دادن گلبرگ‌های تازه گل رز به دست می‌آید که حاوی ترکیبات بسیاری مثل سیترونلول، سیترال، کارون، استات سیترونلیل، اتانول، فارنسول، متیل اُژنول، نرول، نوتانول و … است. از تأثیرات عاطفی و روانی این گل تقریباً همه باخبریم، پس اجازه دهید از خواص پزشکی روغن گل سرخ بگوییم.

گل سرخ :

۱-پوستتان را تمیز می کند گل سرخ دارای بوی فوق العاده ای است و ھمین رایحه آن می تواند پوست شما را به حالت طبیعی خود حفظ کند. دلیل اصلی این امر ھم وجود آنتی اکسیدان در گل سرخ است که از پوست در مقابل آسیب رادیکال ھای آزاد محافظت می کند. پوست صورت خود را با پودر گل سرخ و عسل پاک کنید سپس بعد از ١۵ دقیقه بشویید این امر موجب روشن تر شدن پوست صورتتان می شود.

۲- کنترل چربی پوست با ماسک گل سرخ :

بسیاری از مرطوب کننده ھای صورت دارای الکل یا فندق در خود ھستند که این عمر باعث خشک شدن شدید پوست می شود. گل سرخ باعث نرم شدن پوست صورت می شود از آنجایی که این گل سرخ برای پوست خاصیت نرم کنندگی دارد باعث نرم شدن پوست و شاداب نگه داشتن آن می شود. می توانید یک مقدار گل سرخ تازه یا خشک شده را با کمی آب قاطی کرده و بجوشانید. به این شکل آب را شروع به جوشاندن کنید سپس گل ھای سرخ را داخل آن بریزید بگذارید حدود ٣٠ دقیقه به جوش بیاید. بعد از اینکه به جوش آمد آنرا از روی اجاق برداشته و سپس در شیشه اسپری ریخته وقتی تعریق انجام شد آنرا بر روی صورت خود بیافشانید.

۳- ماسک گل سرخ برای طراوات و رفع افتادگی پوست :

٧٠ سی سی آب مقطر در حال جوش را روی ٣٠ گرم غنچه گل سرخ ) تازه یا خشک(ریخته و بگذارید ١٠ دقیقه بماند. این مخلوط را از صافی ریزی عبور داده و گل ھا را خارج نموده و با چاقوی تیزی خوب خرد کنید. سپس دوباره گل ھا را به آب مقطر برگردانده و پس از آن که آن را کمی گرم کردید، ٣٠ گرم جوی پرک آسیاب شده و ٢٠ گرم عسل را اضافه کنید.حال مخلوط فوق را خوب ورز دھید تا به صورت خمیری شکل در آید. سپس پوست صورت و گردن و سینه را تمیز نموده و مقداری از این ماسک خمیری شکل را بر روی این نواحی بمالید )از مالیدن آن به دور چشم خودداری کنید(. پس از٣٠ دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید. مواد موجود در گل سرخ باعث رفع افتادگی پوست شده و به آن طراوت می بخشد. به علاوه گل سرخ توانایی برطرف کردن جوش ھا و سایر اختلالات پوستی را دارد. در ضمن مواد فعال کننده ی موجود در عسل باعث ترمیم و تجدید سلول ھای پوستی می شوند.

۴- مرطوب کننده – تسکین دهنده :

گل سرخ ارگانیک برای ھمه نوع پوستی مناسب است و استفاده از آن سبب مرطوب سازی پوست می شود و این برای پوست ھای حساس بسیار مناسب می باشد. روغن موجود در گل سرخ باعث می شوند تا رطوبت به طور مستقیم وارد سلول ھای پوست شود و به آن ھا آب رسانی شود. یک چھارم لیوان گل سرخ خشک شده را با ١ قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت ١۵ دقیقه بر روی پوست خود قرار دھید. ١۵ دقیقه بگذارید این ماسک روی پوست خود بماند.

۵- از بین بردن لکه های صورت با ماسک گل محمدی :

گل سرخ غنی از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ھاست. ویتامین C باعث افزایش کولاژن پوست می شود و باعث سفت تر شدن سلول ھای پوست صورت می شود. این باعث می شود تا آکنه ھا و لکه ھای روی صورت به راحتی از بین بروند.

۶- ماسک گل سرخ و گوجه فرنگی یا خیار برای رفع جوش :

یک قاشق غذاخوری گل سرخ پودر شده را با نصف فنجان آب و نصف فنجان آب گوجه فرنگی یا آب خیار به خوبی مخلوط کرده و آن را روی پوست صورت و گردن قرار داده و بعد از٣٠ دقیقه آن را بشویید این ماسک در صورتی که ھر ھفته یک تا دو بار روی پوست قرار داده شود جوش ھا را از بین برده و در محو کردن چین و چروک ھای صورت موثراست.

۷-حمام گل سرخ :

گلبرگ رز یک فنجان • عصاره گل سرخ یک دوم فنجان • شیر نارگیل یک دوم فنجان ھمه این مواد را با ھم مخلوط کنید. از این مخلوط می توانید به عنوان یک لوسیون ایده آل در وان حمام تان استفاده کنید. کمی از این مخلوط را در وان بریزید و به مدت ١٠ تا ١۵ دقیقه در وان استراحت کنید. سپس بدن تان را آبکشی کنید و مرطوب کننده بزنید.

۸- جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوست :

گل سرخ خشک دارای خواصی است که باعث می شود پوست تا عمق آن تمیز شود. باعث از بین رفتن کثیفی و سلول ھای مرده پوست صورت می شود. گل سرخ ارگانیک را پودر کنید. سپس آنرا بر روی منافذ پوست خود قرار دھید.

۹-ماسک گل سرخ :

ضد التهاب طبیعی در گل سرخ ماده ای وجود دارد که می تواند باعث آرام شدن التھاب پوستی مانند آکنه شود. گل سرخ یا روغن آن را بروی پوست سرخ یا باد کرده قرار دھید و ببینیند چگونه قسمت سرخ شده آرام می شود.

۱۰-ضد آفتاب طبیعی :

ویتامین C موجود در گل سرخ می تواند از پوست صورت در مقابل اشعه ھای آفتاب محافظت کند. ویتامین باعث افزایش مقاومت پوست در برابر UV آفتاب می شود. گل سرخ را بر روی بدن و پوست صورت خود بمالید و خواھید دید که چگونه از آفتاب سوخته شدن پوست جلوگیری می کند.

۱۱- کمک به افزایش رشد مو :

گل سرخ باعث تقویت فولیکول ھای مو می شود و باعث افزایش رشد مو ھا می شود. ھمچنین گل سرخ نرم کننده فوق العاده ای برای مو ھا است. گل سرخ را بر روی پوست سر بمالید این امر باعث افزایش گردش خون بر روی پوست سر می شود و باعث تحکیم موھا می شود.

۱۲- درخشندگی پوست :

با ماسک گل سرخ گل سرخ خواصیت آرام بخشی دارد این خاصیت باعث می شود که استرس دور شود و دور شدن استرس باعث می شود که پوست صورت حالت درخشندگی به خود بگیرد.

۱۳-پیشگیری از آکنه :

با ماسک گل سرخ گل سرخ باعث آرام شدن آکنه ھایی که باعث ایجاد خارش می شوند می شود. گل سرخ یک آنتی باکتریال قوی است که باعث مبارزه با آکنه و جرم ھای صورت می شود.

۱۴-ماسک کششی پوست :

یک مشت پودر گل سرخ ٢۵ گرم آب و نصف قاشق چایخوری پودر آگارآگار را مخلوط کنید . ابتدا گیاه را با آب جوش خیسانده به مدت یکساعت تامل کنید محلول را تصفیه و مقدار ٧٠ گرم آن را جدا کرده پودر آگارآگار بیافزایید بھم زده و مخلوط را در ظرفی روی آبجوش قرار دھید تا گرم شود و مجدداً به ھم بزنید این ماسک آماده استفاده برای پوست صورت و گردن است. بعد از ٢٠ دقیقه ماده سفت شده را بلافاصله با حوله نم دار خیس کرده و از پوست جدا کنید با آب گرم فراوان شستشو دھید و خشک کنید این ماسک به ھلتار و پیشتن معروف است.

۱۵-لوسیون گل سرخ :

در ظرفی ٢ قاشق چایخوری موم را گرم کنید و ٢ قاشق چایخوری روغن بادام شیرین را به آن اضافه کنید، یک فنجان گلاب و عصاره گل سرخ را کم کم به آن اضافه کنید و بگذارید محلول کمی غلیظ شود. از این ترکیب می توانید به عنوان لوسیون بدن استفاده کنید. روغن بادام و گلاب به عنوان یک مرطوب کننده، ایده آل عمل می کند.

۱۶-کرم گل سرخ :

یک قاشق چایخوری موم را گرم کرده و یک قاشق چایخوری لانولین را به آن اضافه کنید. بعد از کمی گرم شدن، ٢ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین، ٢٠- ١٠ قطره عصاره گل سرخ را به آن اضافه کنید و بگذارید کمی بجوشد. بعد از این که غلیظ شد، بگذارید سرد شود و به عنوان کرم از جهت مشاهده طرز تهیه انواع ماسک خانگی اینجا کلیک کنید جهت مطالعه خواص گلاب اینجا کلیک کنید جهت دریافت جدیدترین اخبار و مقالات از طریق تلگرام ، اینجا کلیک کنید آن استفاده کنید

تقویت‌کننده :

روغن گل رز باعث تقویت لثه‌ها، ریشه موها، پوست، عضلات، روده‌ها، رگ‌های خونی، جلوگیری از ریزش موها و از بین رفتن دندان‌ها و موارد بسیار دیگر می‌شود.  ضد اسپاسم  روغن گل سرخ به طرز معجزه‌آسایی گرفتگی سیستم تنفسی، روده‌ها و سایر اعضای بدن را کاهش می‌دهد. در ضمن برای درمان کشیدگی عضلانی و درد شکم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.  داروی اشتهاآور  روغن گل رز علاوه بر خواص بالا، اشتهاآور نیز می‌باشد. شکم را روان می‌کند، التهابات جسمی را کاهش می‌دهد و باعث عملکرد بهتر بدن و جلوگیری از ایجاد عفونت در بدن می‌شود.  بهبود عملکرد کبد  سلامت کبد باعث بهبود عملکرد آن می‌شود.

روغن گل رز، کبد را قوی و سالم نگه می‌دارد :

باعث عملکرد صحیح آن می‌شود و از عفونی شدن آن نیز جلوگیری می‌کند.  ضدویروس  برای محافظت در برابر ویروس‌ها و یا واکسینه کردن، بهتر است از این روغن استفاده کنید. روغن گل رز از شما در برابر عفونت‌های ویروسی محافظت می‌کند.  ضد تب  بیمارانی که دچار تب بالا هستند،

با این روغن می‌توانند از شر این وضعیت خلاص شوند. روغن گل رز باعثکاهش التهابات و تب می‌شود.

نشاط‌ آور :

روغن گل‌رز باعث افزایش و تقویت حس خوددوستی، اعتماد به نفس، امید و قدرت روحی روانی می‌شود و با افسردگی مقابله می‌کند. افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، بهتر است از این روغن استفاده کنند. این روغن به زندگی شما امید می‌دهد. به همین دلیل از آن در رایحه درمانی زیاد استفاده می‌شود تا القا کننده افکار مثبت و احساسات خوشایند باشد.  ضد یبوست  در هیچ جای دنیا هیچ دارویی موثرتر از روغن گل رز برای رفع یبوست نیست.

این روغن بدون آنکه عوارض و خطراتی به دنبال داشته باشد، روی روده‌ها اثر می‌گذارد.

آرام‌بخش :

روغن گل رز مثل دارویی بسیار قوی اعصاب را آرام می‌کند و باعثافزایش توان برای رویارویی با شوک‌های ناگهانی می‌شود. همچنین اختلالات ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد.  تقویت کننده پوست  روغن گل رز برای اولین بار در قرن دهم تقطیر شد. امروزه نیز به طور عمده عصاره گل رز در این کشور تولید می‌شود که برای تهیه مقدار کمی از آن به تعداد زیادی برگ گل رز نیاز است. از روغن رز به صورت غلیظ و مخلوط شده با روغن‌های دیگری مانند بادام، هسته انگور و… استفاده می‌شود.

این روغن به صورت موضعی نیز استفاده می‌شود. استنشاق بخار آن، احساس خوشحالی و امید در فرد به وجود می‌آورد. تقویت کننده ریشه مو و پوست است. رگ‌های خونی کوچک را منقبض می‌کند و برای متوقف کردن جریان خون، روی زخم‌ها یا بریدگی‌ها مالیده می‌شود. لکه‌های مربوط به جوش، آکنه و زخم‌ها را کمرنگ می‌کند. کمپرس با آب سرد یا ولرم حاوی روغن گل رز، دردهای مزمن از جمله گرفتگی عضله به علت قاعدگی یا سردرد را تسکین می‌دهد.  سایر خواص  این روغن باعث تولید منظم هورمونهای بدن میشود و آنها را متعادل نگه میدارد. از بهترین روغنها برای افزایش درخشندگی پوست و جوانی است. همچنین ایجاد احساس شادی کرده و به درمان سردرد کمک میکند و در درمان آسم، کمآبی بدن و برخی عفونتهای خاص دیگر نیز موثر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 17 =