پوست و مو

خواص فوق العاده روغن مورد

خواص روغن مورد برای ریزش مو :

مورد گیاهی است مقدس در آیین زرتشت. در کتاب بندهش در بخش آفرینش گیاهان این گیاه نماد اهورا مزدا است.در استان فارس این گیاه را جمع آوری میکنند و در حجله ی عروس و داماد آن را زیر فرشهای حجله گاه میگذارند تا بوی خوش آن در حجله گاه منتشر شود.

مورد گیاهی است که در مناطق استوایی استرالیا، مدیترانه، شمال آفریقا و ایران می روید. برگ های همیشه سبز این گیاه دارای روغن فرار و معطر است و قسمت عمده آن را تریپنولن، سینئول ولینالول تشکیل می دهند.

✅ خواص درمانی روغن مورد :

▪ تقویت کننده موی سر

▪ درمان ریزش مو

▪ خارش پوست ، درمان اگزما ، درماتیت

▪ روغن مورد بوی نامطبوع بدن را از بین می برد

▪ زنان فرانسوی برای حفظ جوانی و انرژی دم کرده آن را مصرف می کردند.

▪ به طور سنتی از این گیاه برای درمان سرفه و برونشیت استفاده می شود.

▪ مورد روند بهبود را سرعت می بخشد.

▪ روغن مورد خاصیت ضدعفونی کننده دارد. روغن این گیاه مانع عفونت میکروبی زخم ها می شود.

▪ به عنوان منقبض کننده، در صورت استفاده از روغن آن در دهان شویه باعث منقبض شدن لثه ها و استحکام دندان ها می شود. استفاده خوراکی آن عضلات را منقبض می کند و با انقباض رگ های خونی خون ریزی را بند می آورد.

▪ برای درمان التهاب مخاط بینی استفاده می شود.

▪ چای مورد در درمان صرع موثر است.

▪ روغن مورد، خاصیت آرام کننده و تسکین دهنده دارد و تنش، استرس، خشم، افسردگی، التهاب و انواع آلرژی را درمان می کند.

▪ برای درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر، پارکینسون، لرزش، ترس، اضطراب و سرگیجه مفید است.

▪ روغن مورد، برای بواسیر، آکنه، جوش، عفونت سینه در کودکان و مسن ها نیز موثر است.

✅ پرسش: جهت رشد و تقویت موهای سر از منظر طب سنتی چه پیشنهاداتی داده شده است؟

❌ پاسخ: در طب سنتی و گیاهی، روغن های مختلفی برای حل مشکلات مو استفاده می شود. معمولا آنچه برای درمان ریزش و رویش مو به کار می رود، انواع مختلفی دارد…

✅ تقویت موها روغن هایی برای کاهش التهاب :

خیلی وقت ها علت ریزش مو یا رویش نامناسب آن، التهاب پوست سر است به همین دلیل مصرف برخی روغن ها که باعث کاهش این التهاب می شوند، می تواند بسیار موثر باشد. مثلا روغن بابونه به کاهش التهاب پوست سر و ریشه مو کمک و سرعت رویش مو را بیشتر می کند.

✅ روغن هایی برای افزایش خونرسانی :

برخی روغن های گیاهی هم با افزایش خونرسانی به ریشه مو و پوست سر، تاثیر مثبتی در رشد مو می گذارند. روغن بابونه، گزنه و رزماری که از این نظر شهرت دارد، به این منظور مناسب هستند چون هر آنچه بتواند خونرسانی را به ناحیه پوست سر افزایش دهد، می تواند در روند ترمیم و رشد مو، موثر باشد.

⬅️ روغن هایی برای تقویت مو :

روغن نارگیل  برخی روغن ها هم در ثبت و تقویت ریشه مو بسیار تاثیر دارند مانند روغن میوه آمله و روغن مورد که در تقویت مو موثر هستند. گاهی هم مو را با دانه های مغذی روغن زا مثل روغن فندق و نارگیل تقویت می کنند. البته روغن فندق بیشتر در رویش و روغن نارگیل در تقویت مو تاثیر دارند. برخی افراد هم برای جلوگیری از موخوره، روغن بادام تلخ را به کار می برند اما این روغن که موضعی استفاده می شود و ضدالتهاب هم است، حاوی ماده ای سمی است که گرچه جذبش از پوست فوق العاده پایین است ولی در طولانی مدت ممکن است فرد را دچار عوارضی کند بنابراین بهتر است به جای آن، روغن بادام شیرین مصرف کرد. البته در بین روغن های دانه های مغذی، روغن های نارگیل و بادام بهتر هستند.

❌ روغن های که نباید استفاده شوند :

متاسفانه برخی افراد علاوه بر روغن های گیاهی، از روغن های دیگری مثل روغن مار و عقرب هم استفاده می کنند در حالی که در طب سنتی مصرف چنین روغن هایی که معمولا واقعی نیستند و باعث بروز عوارض می شوند، به هیچ وجه تایید شده نیست.

⬅️ مدت تماس ماده موثر با مو، رمز تاثیر بهتر :

برخی معتقدند از آنجا که ساقه مو مرده است، پس استفاده از روغن ها تاثیر چندانی در آن ندارد اما حسن روغن های گیاهی این است که مدت زمان تماس ماده موثر گیاه با مو و غشا و کوتیکول آن، زیاد است و می تواند جذب شود.

⬅️ روش استفاده از روغن های گیاهی تقویت موها با روغن :

برای مشاهده تاثیر روغن های گیاهی، باید آنها را 70 یا 90 روز مداوم استفاده کرد و بهتر است برای جذب بهتر این روغن ها بعد از حمام مصرف شوند ولی از آنجا که ما ایرانی ها برخلاف مردم خیلی از کشورها از چرب بودن پوست سر و مو اجتناب می کنیم، بهتر است روغن ها را شب ها روی سر گذاشت و صبح شست زیرا مدت زمان مجاورت روغن با پوست حداقل باید 5 یا 6 ساعت باشد تا نتیجه مطلوبی داشته باشد.

⬅️ امکان حساسیت وجود دارد، اما کم :

امکان بروز واکنش حساسیتی به هر ماده طبیعی و گیاهی وجود دارد ولی وقتی گیاه با روغن همراه می شود، امکان بروز حساسیت بسیار کاهش می یابد.

برای جلوگیری از ریزش مو و همچنین از بین بردن شوره سر و سفیدی مو به بسته های ویژه اکسیرحیات مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .