مقاله های علمی

چگونه آب بنوشیم که دچار انواع مریضی ها نشویم ؟

✅ آیا می دانید که نوشیدن زیاد آب منشاء بسیاری از بیماری ها است!

⭕️ پیامبر اسلام:

⬅️ آب را آهسته و جرعه جرعه بنوشید و یک مرتبه و بدون نفس ننوشید، زیرا مبتلا به درد کبد می شوید. ➡️

⬅️ در پزشکی نوین گاهی تدابیری گفته می‎شود که بدون توجه به مزاج افراد و بصورت عمومی توصیه می‎شود. یکی از این تدابیر نوشیدن زیاد آب در طول روز است که امروزه بین مردم جا افتاده و این یک فرهنگ غلط تغذیه است. بر خلاف آنچه اکنون بسیاری از مردم و پزشکان بر این باورند که نوشیدن هرچه بیشتر آب نه تنها ضرری برای بدن ندارد، بلکه برای سلامتی نیز مفید است و حتی توصیه به خوردن روزانه ۸ لیوان آب می کنند،  اصولاً زیاد آب خوردن سر منشاء خیلی از بیماری ها می تواند باشد. سلامت بدن در کم آب خوردن هست و همان مقدار که تشنه می شوید، نوشیدن آب کفایت می کند. ➡️

✅ اهمیت نوع مزاج در میزان نوشیدن آب:

❌ افراد بر حسب نوع طبعشان، در احساس نیاز به آب و تشنگی متفاوت هستند. به طور معمول افرادی که بیشتر احساس تشنگی می‎کنند و نیاز به آب دارند، دارای طبیعتی گرم هستند، مخصوصاً گرم و خشک و افرادی که دارای طبیعت سرد هستند، احساس تشنگی کمتری پیدا می کنند و کلاً نیاز بدنشان به آب کمتر است. ❌

فرایند تنظیم تعادل (بالانس) آب و الکترولیت ها در بدن، بسیار پیچیده بوده و نیازمند هماهنگی دقیق تعداد زیادی از ارگان ها و سلول های بدن است. وقتی که حجم زیادی از آب وارد بدن می‎شود، عملاً کلیه و همه سیستم های متعادل کننده آب و الکترولیت های بدن، یک فرایند پیچیده و زمان بر را شروع می کنند تا با توجه به شرایط درونی و محیطی فرد، این حجم زیاد آب مصرفی را در بدن ساماندهی نمایند و در واقع ارگان های بدن به صورت غیر لازم و توسط خود فرد، در مقابل انجام کار زیاد و تحمیلی جهت تنظیم آب و الکترولیت قرار می گیرند و باعث فرسودگی و پیری زودرس این ارگان ها می شود.

✅ در حدیثی از حضرت رسول (صلوات الله علیه و آله) آمده است:

⭐️ دل های خویش را با زیاد خوردن و زیاد نوشیدن نمیرانید، که دل چون زراعت است، وقتی آب آن زیاد شد، خواهد مرد. ⭐️

(نهج الفصاحه ، حدیث ۲۴۸۹)

متأسفانه این تصور در ذهن مردم جا افتاده است که تمام نیاز بدن به آب فقط از طریق نوشیدن آب تأمین می شود. اما این گفته هرگز مورد تأیید نیست. این انتخاب به سلیقه فردی و امکانات موجود تغذیه‎ای بستگی دارد. افرادی که روزانه از گروه های مختلف غذایی استفاده می کنند و مرتباً میوه و سبزیجات تازه می‎خورند، نیازی به نوشیدن هشت لیوان آب در طول شبانه روز نخواهند داشت. زیرا میزان قابل توجهی آب در مواد مصرفی آنان وجود دارد و در نتیجه، کمتر دچار کم آبی می‎شوند.

⬅️ بنابراین توصیه می شود هرگاه احساس تشنگی کامل کردید و به اصطلاح عطش صادق پیدا کردید، به میزان رفع تشنگی تان آب سالم میل کنید.

⬅️ بهترین آبی که امروزه می‎توان استفاده نمود، آب چشمه است. آّب چشمه تمام املاح مورد نیاز بدن را داراست و مهمتر از همه اینکه کلر ندارد.

⬅️ دقت کنید که جوشاندن آب شهری باعث خارج شدن کلر از داخل آب نمی‎شود، هرچند آب جوشیده سلامت بیشتری نسبت به آب نجوشیده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =