مقاله های علمی

نحوه تولید عرقیات سنتی

در این مقاله روش تولید عرقیات گیاهی را مطرح می کنیم و تفاوت های عرقگیری سنتی و صنعتی را بیان می نماییم. مجموعه اکسیرحیات عرقیات خود را به شیوه سنتی تولید و عرضه می نماید.

✅ انواع عرق گیری گیاهی

⬅️ این کار به دو روش سنتی و صنعتی انجام می گیرد که در هر دو روش با جوشاندن گل (گیاه) با آب و سرد کردن بخار حاصل، افشره­ گیاه کشیده می شود.

⬅️ در روش سنتی که هنوز هم بسیاری از کارگاه ها به این روش فعال هستند، دیگ های مسی بزرگ لبریز از گل (یا گیاه) و آب بر روی آتش قرار می گیرند و بخار حاوی گلاب (یا عرق گیاهی) از لوله های مخصوصی از دیگ خارج و وارد محیط سردی که معمولاً استخر آب سرد است می شود. با عبور بخار از محیط سرد، تقطیر صورت گرفته و بخار تبدیل به مایع که همان گلاب (عرق) است می شود و در ظرف های مخصوصی ذخیره می شود.

⬅️ در عرقیات گیری صنعتی، دیگ های بزرگ پر از گل (یا گیاه) شده و به صورت اتوماتیک و با استفاده از دستگاه صنعتی عرقگیری می کنند. رقت و غلظت عرقیات گیاهی تولید شده بستگی به میزان گیاه داخل ظروف عرق گیری و میزان آبی دارد که برای جوشاندن گیاه بکار می رود. عرق دو آتشه یا عرق دو تقطیره عرقیاتی است که در آن یکبار عمل عرق گیری انجام می شود سپس گلاب یا محصول تقطیری حاصله مجدداً در ظرف و دیگ های عرق گیری ریخته و به میزان مورد نیاز و یا به همان اندازه از گل یا گیاه مورد نظر به آن اضافه می شود و مجدداً عمل تقطیر به همان روش انجام می پذیرد محصول به دست آمده را گلاب یا عرق دو آتشه یا دو تقطیره می گویند.

در مجموعه اکسیرحیات کلیه عرقیات به روش سنتی تهیه و عرضه می گردد و به لحاظ غلظت، عرق سنگین می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − شش =