مقاله های علمی

مواد غذایی حاوی ویتامین

در این مقاله به بررسی و معرفی منابع ویتامین K می پردازیم، این ویتامین از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که کمبود آن مشکلات زیادی برای بدن به وجود می آورد. 

⬅️ ویتامین K یک ماده مغذی ضروری برای انعقاد درست خون و سلامت استخوان ها است. باکتری های موجود در روده ها نیز می توانند به ساخت ویتامین K در بدن کمک کنند. بدن همچنین می تواند این ویتامین را در کبد و بافت ها ذخیره کند، از طرفی کمبود این ویتامین نادر است. گفتنی است که این ویتامین خطر خونریزی در بیماری‌ های کبدی، یرقان، سوء جذب و یا خطر خونریزی در اثر مصرف بلند مدت آسپیرین و آنتی بیوتیک ‌ها را کاهش می‌ دهد.

✅ سبزیجات برگ سبز

⬅️ سبزیجات برگ سبز منبعی غنی از ویتامین K به حساب می آیند. این گروه مواد غذایی شامل کلم، اسفناج، برگ چغندر، کلم بروکلی، سبزی های سبز رنگ و برگ کاهو، شلغم، جعفری است. میزان مورد نیاز ویتامین K برای مردان حداقل ۱۲۰ میکروگرم و برای بانوان ۹۰ میکروگرم در روز می باشد.

✅ میوه ها

⬅️ تعداد کمی از میوه ها ویتامین K دارند. مصرف یک چهارم فنجان آلو حاوی ۲۶ میکروگرم از این ویتامین است. همچنین یک فنجان رزبری یا تمشک خام ۲۹ میکروگرم ویتامین K دارد. کیوی، انگور، انار، مویز، آووکادو، گلابی، ملون ها و زردآلو نیز مقدار کمی از این ویتامین را برای بدن فراهم می کنند.

✅ فرآورده های حیوانی

⬅️ فرآورده های حیوانی و غذاهای دریایی حاوی مقدار کمی ویتامین K است. این مواد غذایی بیشتر از ۵ میکروگرم از این ویتامین را در هر وعده ی مصرفی برای بدن فراهم نمی کنند. پنیر، تخم مرغ، شیر، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، ماهی تن، ماهی خال مخالی و میگو حاوی مقدار کمی از ویتامین K می باشند. صدف، سایر سخت پوستان و ماهی کولی نیز مقدار جزئی ویتامین K دارند.

✅ کمبود ویتامین K و افزایش پوکی استخوان

⬅️ کمبود ویتامین K با ابتلا به پوکی استخوان مرتبط است. این ویتامین در ساختن یک پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد.

⬅️ کمبود ویتامین K در رژیم غذایی زنان تأثیر زیادی در افزایش ابتلای آنان به پوکی استخوان دارد.

✅ ویتامین K و دیابت

⬅️ افرادی که ویتامین K کافی از غذا دریافت می کنند در معرض خطر کمتری برای بروز دیابت دو هستند.

✅ ارتباط کمبود ویتامین k و آرتروز

⬅️ کمبود ویتامین k باعث افزایش شیوع آرتروز زانو و دست می ‌شود.

✅ ویتامین K و کاهش خطر ابتلا به سرطان

⬅️ افرادی که از مواد غذایی حاوی ویتامین K بیشتر استفاده می ‌کنند، به انواع سرطان‌ ها به خصوص سرطان ریه و پروستات کمتر مبتلا شده یا کمتر بر اثر سرطان می ‌میرند.

ویتامین K به 2 شکل طبیعی وجود دارد:

یکی ویتامین Phylloquinone) K1) است که به مقادیر زیاد در سبزی‌ های سبز رنگ یافت می‌ شود و همچنین در روغن‌ های گیاهی مثل روغن کانولا و … نیز وجود دارد.

دیگری ویتامین Menaquinone) K2) که در موادی مثل گوشت و پنیر یافت می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =