مقاله های علمی

فواید جالب ورزش کردن

در این بخش از سایت اکسیرحیات به برخی از فواید ورزش کردن و اثرات مثبت آن اشاره می کنیم. از نظر طب سنتی ورزش کردن باید بر روی اصول باشد، طب سنتی زمان مناسب برای ورزش کردن در هر فصل را متفاوت می داند و انجام ورزش های سنگین را به هیچ وجه توصیه نمی کند.

 اثرات ورزش بر روی بدن:

⬅️ ورزش، حرارت ملایم پدید می‌ آورد و مواد دفعی را روز به روز می‌ گدازد و به طور منظم و مرتب آنها را از جای خود می‌ لغزاند و به بیرون راندن آنها کمک می‌کند و نمی‌ گذارد هر روز قسمتی باقی بماند و جمع شود و تأثیر بدی بگذارد.

⬅️ گرمای ایجاد شده ناشی از حرکت، باعث رقیق شدن فضولات و دفع آن ها به کمک عرق می شود.

⬅️ قدرت ورزش در دفع مواد دفعی، محدود است و دامنه اش، ۲۴ ساعت گذشته را فرا می گیرد. بنابراین برای بهره برداری صحیح از ورزش، انجام ورزش روزانه ضروری است اگرچه ورزش های متناوب یا هفتگی هم خالی از فایده نیستند.

⬅️ به جهت تمثیل، نقش ورزش برای بدن مانند باد زدن آتش فروخفته است که باعث می شود آتش زیر خاکستر حرارت غریزی، شعله ور شود. به این حالت در کتب طبّ قدیم، انعاش یا انتعاش (تازه کردن، تقویت کردن) گفته می شود. ورزش تولید حرارت می‌کند و حرارت غریزی را افزونی می‌دهد. این فایده مهم ورزش، یعنی برافروختن حرارت غریزی به ما توضیح می دهد که چرا ورزش در درمان افسردگی و سایر بیماری های روحی و روانی، سندروم های خستگی مزمن، کمبود میل و توان زناشویی، خواب آلودگی و کسالت، انواع کم خونی؛ بسیاری از بیماری های مزمن و طول کشیده، سرطان ها، و … مؤثر است.

⬅️ بر اثر ورزش، مفاصل، وترها، رباط‌ها و عضلات محکم می‌گردند و از تاثیرپذیری در امان می مانند. اندام‌ها بر اثر ورزش، برای پذیرش غذا آمادگی بیشتری می‌یابند، زیرا مواد دفعی آنها دفع شده و جای غذا خالی مانده است. نیروهای جاذبه و دافعه اعضای بدن بر اثر ورزش به حرکت درمی‌آیند، اندام‌ها به نرمش درمی‌آیند، رطوبت‌های بدن رقیق می‌گردند و مسامات (منافذ ریز بدن) فراخ‌تر می‌شوند.

⬅️ همچنین ورزش موجب از بین رفتن رطوبات غیر طبیعی بدن می شود. کم شدن رطوبت بدن، بافت پیه و چربی را کوچک می کند. همچنین با افزایش حرارت داخلی، بافت های بلغمی رو به پختگی می روند و این یعنی تبدیل بافت های سردتر و مرطوب تر مثل چربی به بافت های گرم تر مثل خون و عضله. ورزش باعث تقویت و اصلاح کل بدن می شود، به شرطی که به افراط کشیده نشود.

متناسب با فصل ورزش کنید. بهترین زمان ورزش در فصل بهار نزدیک ظهر، در تابستان اول روز و در پاییز و زمستان آخر روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − هجده =