مقاله های علمی

شاخص توده بدنی (BMI)

در این مقاله به معرفی و توضیح شاخص توده بدنی یا همان BMI می پردازیم. این شاخص، معیاری جهانی برای سنجش حالت ایده آل برای افراد مختلف است. این شاخص با توجه به قد و وزن هر فرد تعیین می شود و نشان می دهد که آیا قد و وزن شما متناسب است یا خیر؟!

✅ تعریف شاخص توده بدنی:

در ابتدا به تعرفی ساده از این شاخص می پردازیم و سپس نمودار نشان دهنده وضعیت سن و قد را در این شاخص نمایش می دهیم:

⬅️ شاخص توده بدنی یا همان BMI واحد و مقیاسی برای اندازه گیری چربی بدن بر اساس وزن و ارتباط آن با قد فرد می باشد.

⬅️ قانون شاخص توده بدنی برای اکثر زنان و مردان بالای ۲۰ سال یکسان است.

شاخص BMI بهترین شاخص برای ارزیابی چربی موجود در بدن می باشد.

⬅️ همچنین راهکاری ساده و قابل دسترس است که هر کسی می تواند به راحتی از آن استفاده کند و به هیچ دستگاه و ابزار خاصی نیاز ندارد.

این شاخص توسط آدولف کوتله با نام Quetelet و در سال ۱۹۷۲ اختراع شد و پس از آن شاخص توده بدنی یا همان BMI نامگذاری شد که BMI مخفف واژه انگلیسی Body Mass Index می باشد.

با شاخص BMI بدون اینکه به بدن تان آسیبی رسانده و یا تغییری در روند آن ایجاد کنید، می توانید میزان چربی موجود در بدن تان را تشخیص دهید. عواملی مانند سن، جنسیت، نژاد، توده عضلانی و غیره در شاخص توده بدنی یا همان BMI مؤثر می باشند.

⬅️ این شاخص برای بزرگسالان و کودکان ۲ تا ۲۰ سال متفاوت بوده و با توجه به سن باید در هر کدام از شاخص کودک یا بزرگسال استفاده شود. از آنجایی که در این روش تنها از یک محاسبه ساده استفاده می شود نمی تواند چندان به دقت آن اعتماد کرد اما برای تشخیص میزان وزن و وضعیت کنونی، شاخص مناسبی است.

– روش های دیگری که برای اندازه گیری چربی بدن استفاده می شود عبارتند از: اندازه گیری ضخامت پوست، مقاومت بیوالکتریکی، وزن زیر آب و دو انرژی جذب اشعه ایکس می توانند از BMI دقیق تر باشند.

⬅️ نمودار زیر نشان می دهد که باتوجه به برآورد شاخص توده بدنی BMI در زنان و مردان در چه حالت هایی اضافه وزن٬ کمبود وزن یا اضافه وزن بیش از حد دارند.

✅ شاخص توده بدنی ( BMI ) چگونه استفاده می شود؟

⬅️ شاخص توده بدنی به اندازه کافی دقیق نیست اما می تواند وضعیت کلی بدن و میزان چربی آن را مشخص کند. با توجه به اطلاعاتی که این شاخص در اختیارتان می گذارد می توانید مشکلات بهداشتی و خطرات سلامتی تان را بشناسید.

⬅️ با توجه به داده های این شاخص می توانید برای رژیم غذایی، پارامترهای بهداشتی، میزان فعالیت بدنی، فرار از بیماری های ارثی و خانوادگی و موارد دیگر هوشیار شوید.

✅ فرمول BMI و نحوه محاسبه شاخص توده بدنی:

⬅️ این فرمول مقدار وزن تقسیم بر قد به توان ۲ می باشد. وزن باید به کیلوگرم محاسبه شود و قد به متر.

(قد)*(قد)/وزن = شاخص BMI

رده حدود شاخص جرم بدن – kg/m۲
دچار کمبود وزن شدید کمتر از ۱۶٫۵
کمبود وزن از ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵
عادی از ۱۸٫۵ تا ۲۵
اضافه وزن از ۲۵ تا ۳۰
چاقی کلاس ۱ از ۳۰ تا ۳۵
چاقی کلاس ۲ از ۳۵ تا ۴۰
چاقی کلاس ۳ بیش از ۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =