مقاله های علمی

زیتون سیاه بخوریم یا سبز؟!

در این مقاله به بیان خواص زیتون خواهیم پرداخت و انواع زیتون از نظر رنگ را معرفی خواهیم کرد. زیتون میوه بسیار پرخاصیت و ضروری برای بدن است. در روایات و احادیث در مورد خواص و اهمیت مصرف این میوه مطالب ارزشمندی آمده است.

⬅️ پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله):

چه نیکو مسواکی است زیتون، از درختی خجسته! دهان را خوشبو میکند، جِرم دندان را می برد، و مسواک من و پیامبران پیش از من است.

المعجم الاوسط: ج1، ص210، ح 678

⬅️ زیتون ، پاک کننده معده است و بهترین زیتون سبز رسیده است که در آب نمک پرورده باشند و به همراه غذا خورده می شود.
⬅️ زیتون، اشتها آور است.
⬅️ زیتون، تحریک کننده نیروی جنسی است.
⬅️ مصرف زیتون، باعث بیخوابی و لاغری می شود و ضد اثر زیتون، مغز گردو و بادام است.
⬅️ مالیدن زیتون برای معالجه شوره سربه کار می رود.
⬅️ روغن زیتون برای معالجه یبوست مؤثر است.

زیتون از نظر رنگ، دارای انواع مختلفی است که شاید مهمترین آن ها انواع سبز و سیاه باشد. این نوع زیتون‌ ها به طور طبیعی دارای این رنگ ‌ها هستند ولی غیر از این، در صنایع غذایی، گاهی انواع سبزرنگ آن توسط ترکیبات آهن به رنگ تیره متمایل به سیاه در می ‌آیند.

ولی عده‌ای بر این اعتقادند که زیتون‌ های سبز در روند رسیدن، کم‌ کم تیره می‌ شوند.

بله، این درست است. زیتون‌ ها به مرور زمان در فرآیند رسیدن از سبز به تیره‌ تر شدن میل می ‌کنند ولی زیتون ‌های سیاه و سبز به کلی 2 نوع متفاوت هستند. موارد تغییر رنگ زیتون از سبز به سیاه، بیشتر تحت تأثیر همان ترکیبات آهنی است که در صنایع غذایی به آن می ‌افزایند تا رنگ آن را تیره کنند.

✅ از بین زیتون ‌های سبز و مشکی، کدام یک ارزش غذایی بیشتری دارند؟

⬅️ بخش عمده‌ ای از ارزش غذایی زیتون مربوط به روغن آن است. اگر بر همین مبنا بخواهیم درباره زیتون و ارزش غذایی آن قضاوت کنیم، زیتون‌ های تیره ‌رنگ دارای میزان روغن بیشتری هستند و از این نظر غنی ‌تر محسوب می ‌شوند. به طور کلی، روغن زیتون جزو روغن‌ های بسیار مطلوب محسوب می ‌شود و عنصر تعیین‌ کننده‌ ای در درجه‌ بندی زیتون ‌ها به شمار می ‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − پنج =