مقاله های علمی

آسیب های ناشی از حذف صبحانه

در این مقاله به اهمیت خوردن صبحانه و مشکلات ناشی از حذف آن می پردازیم. خیلی از افراد برای جبران کمبود وقت صبحگاهی از صبحانه صرف نظر می‌کنند ولی نمیدانند چه ضرر بزرگی به بدن خود میزنند. اکسیرحیات در این بخش به معرفی اهمیت این وعده خوراکی می پردازد.

 

 6 آسیب جدی ناشی از حذف صبحانه:

ابتلا به چاقی:

⬅️ تصور اینکه با صرف‌نظر کردن از این وعده، کالری کمتری دریافت کرده و زودتر لاغر می‌شوید؛ غلط است، مصرف مواد غذایی مناسب برای صبحانه مانع از تجمع انسولین می‌شود. این هورمون باعث می‌شود که سلول‌های چربی، اسیدهای چرب بیشتری ذخیره کند.

 

اختلال در عملکرد مغز:

⬅️ افرادی که صبحانه نمی‌خورند احساس خستگی بیشتری کرده و نمی‌توانند به درستی تمرکز داشته باشند.

کاهش جذب مواد مغذی:

⬅️ کسانی که طرفدار صبحانه هستند، کلسیم، فیبر، زینک (روی)، آهن و ویتامین‌های آ، ث و ب 2 بیشتری دریافت می‌کنند. در غیر این صورت فرد خود را از تغذیه سالم محروم خواهد کرد.

بی نظمی قاعدگی:

⬅️ زنانی که بطور مرتب از صبحانه صرف نظر می‌کنند بیشتر در معرض بی نظمی‌های قاعدگی قرار می‌گیرند. به عقیده محققان این افراد علاوه بر سندرم پیش از قاعدگی از مشکل یبوست نیز رنج می‌برند.

احساس خستگی:

⬅️ صرف نظر کردن از اولین وعده غذایی باعث می‌شود که خیلی زود احساس خستگی و کج خلقی کنید. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد بزرگسالانی که صبحانه کاملی مصرف می‌کنند خوش خلق تر و مثبت‌تر از افراد دیگر هستند.

احساس گرسنگی دائم:

⬅️ زمانی که روز خود را بدون صبحانه آغاز می‌کنید معده شما سیگنال‌هایی به مغز فرستاده و اعلام خالی بودن می‌کند؛ در نتیجه از همان ابتدای روز حس گرسنگی در بدنتان شکل گرفته و باقی می‌ماند. صبحانه نخورها در واقع بیشتر در دام تغذیه ناسالم می افتند.

جهت آشنایی با صبحانه های سالم اکسیرحیات وارد قسمت آشپزخانه اکسیر شوید:

صبحانه های سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هشت =