رایحه درمانی

رایحه درمانی
  • آروماتراپی چیست ؟
  • چگونه رایحه درمانی انجام میپذیرد ؟
  • منابع استخراج رایحه ها چه گیاهانی هستند ؟
  • قیمت انواع عطرهای ارگانیک چند هستند ؟

آروماتراپی و یا رایحه درمانی چیست؟


آروماتراپی یا رایحه درمانی یعنی استفاده از رایحه‎ها در درمان

در این روش از رایحه‎های روغن‎های گیاهی خوشبو مانند گل سرخ، لیمو، سنبل، نعنا، نرگس، رز، یاس و … برای درمان استفاده می‎شود. این عصاره ها را به صورت ماساژ روی سطح پوست یا در شستشو یا تنفس مستقیم یا پخش کردن در محل زندگی به کار می‎برند.

از این روش برای کاهش اضطراب، خستگی و نیرو بخشیدن به بدن استفاده می‌شود. عطرها می‌توانند روی حالات خلقی مؤثر باشند، خستگی و اضطراب را کاهش دهند و باعث آرامش شوند. هنگامی که عطرها استشمام می‎شوند، از طریق تحریک اعصاب روی مغز اثر می‎گذارند.

منابع استخراج این عطرها، رایحه‎های آروماتیکی (معطر) هستند که از گیاهان، گلها، درختان، میوه‎ها، پوست درختان، علف‎ها و دانه‎ها استخراج می‎شوند و از آنها برای درمان بیماری‎های جسمی یا روانی مشخصی استفاده می‎شود و می‎توانند باعث بهبود یا پیشگیری از بیماری‎ها شوند.

عطرها حس قدرتمند بویایی را تحریک می‎کنند. بوهایی که ما استشمام می‎کنیم، آثار مشخصی روی احساسات ما دارند. پزشکان دریافته‎اند در بیمارانی که حس بویایی خود را از دست داده‎اند، در ریسک ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار دارند. تحریکات بوهای مختلف از طریق مژک‎های بویایی به سیستم لیمبیک (قسمتی از مغز که خلق و خو، روحیات و قدرت یادگیری ما را کنترل می‎کند) می‎روند.

بوها ابتدا توسط پیاز بویایی پردازش می‌شوند. نقطه‌ای که از داخل بینی آغاز می‌شود و تا انتهای مغز پیش می‌رود. پیاز بویایی با دو نقطه مغز که مسئول هیجانات و حافظه ما هستند پیوندی مستقیم دارد: آمیگدالا و هیپوکامپوس. نکته جالب توجه این است که اطلاعاتی که به حس بینایی، شنوایی و لامسه مربوط هستند از این ناحیه عبور نمی‌کنند. شاید به همین خاطر است که بویایی بیشتر از هر حس دیگری تداعی کننده خاطرات و هیجانات عاطفی انسان است.

گیرنده‎های حسی بینی، بوها را دریافت می‎کند و از طریق گیرنده‎های عصبی مستقیم به مغز می‎فرستد. در واقع بویایی تنها حسی است که به طور مستقیم با مغز در ارتباط است. به دلیل تفاوت بخش کوچکی از مغز زن و مرد، زنان نسبت به مردان به بو حساس‌تر هستند و زودتر متوجه بو می‌شوند.

برای خواندن خواص هر کدام از عطرهای ارگانیک کلیک کنید .

آخرین محصولات

هر آنچه برای درمان بیماری خود نیاز دارید را با "نسخه پیچ" بیابید . غذا ، میوه و محصولات ارگانیک مورد نیازتان . یک قدم تا درمان ... فقط با یک کلیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

اسکرول به بالا

تنها عطر ۱۰۰درصد طبیعی

ایران

بدون اسانس ، بدون پایه ، مورد تایید آزمایشگاه مرکزی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی