مقاله های کندو عسل

بره موم چیست و چه خواصی دارد ؟

بره موم چیست

بره موم چیست و چه خواصی دارد ؟

این مقاله با کمی ویرایش از وب سایت medicalnewstoday.com توسط تیم ترجمه اکسیر حیات ترجمه شده است و کاملا اختصاصی میباشد.

بره موم نوعی رزین است که توسط زنبورهای عسل ساخته می شود. این ماده حاوی ترکیبی از بزاق زنبورها، موم، و برخی مواد جمع آوری شده از گیاهان و درختان است.

زنبورها از بره موم برای درزگیری استفاده می کنند و به همین خاطر برخی آن را “چسب زنبور عسل” می نامند. در طب سنتی از بره موم به شکل موضعی یا خوراکی استفاده می شود، ولی ممکن است مصرف آن برای همه افراد مناسب نباشد.

اگر می خواهید بدانید که بره موم دقیقا چیست، احتمالا چه خواصی دارد و نحوه استفاده از آن چگونه است، ادامه مطلب را بخوانید.

بره موم چیست؟

بره موم ماده ای مومی و صمغی شکل است که زنبورهای عسل از طریق ترکیب کردن بزاق خود با موم و برخی مواد گیاهی آن را می سازند. زنبورها از این ماده برای بستن درزها و شکاف های کندو و جلوگیری از ورود موجودات دیگر به آن استفاده می کنند. بره موم خواص ضد میکروبی هم دارد و در حفاظت از زنبورها در مقابل عوامل بیماریزا موثر میباشد.

بره موم ترکیب پیچیده ای دارد و دانشمندان بیش از 300 ماده مختلف را در آن شناسایی کرده اند؛ و ترکیب دقیق آن به محل قرار گرفتن کندو و نوع گیاهان موجود در منطقه بستگی دارد.

ترکیب کلی بره موم معمولا شامل مواد زیر است:

 • رزین های درختی و گیاهی: 50 درصد
 • موم: 30 درصد
 • گرده گل ها: 5 درصد
 • روغن های معطر: 10 درصد

بره موم حاوی پلی فنل هایی مانند فلاونوئیدها نیز هست که نوعی آنتی اکسیدان به شمار می روند.

بره موم چه خواصی دارد؟

برخی از پژوهشگران معتقدند که بشر از سال 300 قبل از میلاد از بره موم به عنوان دارو استفاده می کرده است. مصریان باستان این ماده را برای مومیایی کردن اجساد به کار می بردند؛ و در دوران جنگ جهانی دوم هم برخی از پزشکان از آن برای کمک به ترمیم زخم های مجروحان استفاده می کردند.

به گفته محققان، بره موم دارای خواص زیر می‌باشد:

 • ضد باکتری
 • ضد قارچ
 • ضد ویروس
 • ضد تک یاختگان یا پروتوزوآ (که برخی از آنها در انسان بیماری های انگلی مانند ژیاردیاز را ایجاد می کنند)
 • ضد التهاب
 • آنتی اکسیدان

همچنین برخی از مواد موجود در بره موم ممکن است دارای خاصیت ضد سرطانی باشند.

با این حال، مطالعات انجام شده در آزمایشگاه و روی حیوانات در زمینه خواص بره موم و اجزای آن نتایج امیدوار کننده ای به همراه داشته، و اثربخشی آن در انسان به عنوان راهی برای درمان بیماری هایی مشخص، در تحقیقات دقیق و با کیفیت ثابت شده است.

کاربردهای بالقوه بره موم چیست؟

تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که بره موم ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

 • زخم های خفیف و کوچک
 • بهداشت دهان
 • التهاب
 • تبخال

در ادامه، این موارد را با جزئیات بیشتر بررسی می کنیم.

سایر خواص بره مو

بهبود زخم ها با بره موم

در یک تحقیق بر روی موش های صحرایی مبتلا به دیابت مشخص شد که بره موم به پوست حیوان کمک می کند تا با رشد سلول های جدید، بتواند خود را ترمیم نماید.

با توجه به این که ترمیم زخم ها در افراد مبتلا به دیابت بسیار کندتر از افراد سالم انجام می شود، بر اساس پژوهش فوق می توان نتیجه گرفت که ممکن است بره موم در کمک به ترمیم سریع پوست مفید باشد. در ضمن این ماده برخی از انواع باکتری ها را هم از بین می برد و در نتیجه می تواند به جلوگیری از عفونت زخم نیز کمک کند.

بهداشت دهان و دندان با بره موم

بررسی ها نشان می دهد که بره موم احتمالا از ایجاد ماده اصلی تشکیل دهنده پلاک های دندانی یعنی فسفات کلسیم جلوگیری می کند.

بعلاوه عسل و بره موم خواص ضد باکتریایی دارند و ممکن است بتوان از آنها در محصولات مربوط به بهداشت دهان و دندان استفاده کرد.

در یک پژوهش محدود روی تعداد اندکی از افراد مشخص شده است که بره موم میزان باکتری های موجود در بزاق افراد مبتلا به پریودنتیت (نوعی بیماری لثه) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

درمان التهاب با بره موم

آنتی اکسیدان های موجود در بره موم می توانند التهاب را، که بیماری های فراوانی از جمله آرتریت مفاصل را ایجاد می کند، کاهش دهند.

در مطالعاتی که روی موش های معمولی و صحرایی مبتلا به آرتریت انجام شد، بره موم توانست از تورم جلوگیری کند و به نظر می رسید که بر نحوه ایجاد التهاب هم تاثیر می گذارد.

به عقیده این پژوهشگران، ممکن است بره موم قادر به کنترل و تنظیم مواد ایجاد کننده التهاب در بدن مانند پروستاگلاندین ها باشد.

درمان تبخال با بره موم

نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که بره موم ممکن است در درمان تبخال های دهان یا دستگاه تناسلی موثر باشد.

تبخال توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. HSV-1 معمولا در دهان تبخال ایجاد می کند. HSV-2 از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و عفونتی ایجاد می کند که می تواند منجر به تاول های دردناکی در اندام تناسلی شود.

در این بررسی ها، محققان تاثیر عسل و بره موم را با اثرات آسیکلوویر که یک داروی رایج برای مقابله با ویروس تبخال است مقایسه کردند. در 4 مورد از 6 تحقیق انجام شده، تاثیر بره موم در درمان ضایعات پوستی این ویروس (بویژه در مورد تبخال دهانی) بیشتر از آسیکلوویر بود.

درمان دیابت با بره موم

یک تحقیق در موش های صحرایی نشان داد که بره موم با کاهش سطح قند خون ارتباط دارد؛ ولی صرفا بر اساس این نتایج نمی توان با قاطعیت نتیجه گرفت که این ماده می تواند به کنترل دیابت در انسان کمک کند.

کمک به درمان سرطان با بره موم

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ممکن است ترکیبات موجود در بره موم بتوانند از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کرده و یا باعث از بین رفتن این سلول ها شوند.

برخی آزمایشات نشان داده اند که فلاونوئیدهای استخراج شده از بره موم قادرند از پیشرفت سرطان های مختلف مانند سرطان دهان، ریه، پوست و سینه جلوگیری کنند.

اما بیشتر تحقیقات در این زمینه، روی سلول های کشت شده در محیط آزمایشگاهی و یا مدل های حیوانی انجام گرفته است.

درمان کووید 19

گروهی از پژوهشگران در مقاله ای که در سال 2020 منتشر شد اینطور استدلال کرده اند که با توجه به خواص ضد ویروسی بره موم، ممکن است بتوانیم از آن برای مقابله با ویروس کووید 19 هم استفاده کنیم.

مطالعات آزمایشگاهی قبلا نشان داده است که بره موم علیه انواع دیگری از ویروس ها از جمله موارد زیر، فعالیت ضد ویروسی دارد:

 • رینو ویروس ها (عامل بیماری هایی مثل سرماخوردگی معمولی)
 • ویروس آنفلوانزا
 • ویروس سین سیشیال تنفسی

به نظر می رسد بره موم به تحریک سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند. به همین دلایل، محققان پیشنهاد کرده اند که شاید این ماده بتواند در جلوگیری از عفونت کووید 19 موثر باشد.

آزمایشات بالینی در مورد توانایی بره موم در جلوگیری از کووید 19 در حال انجام است، ولی در حال حاضر هیچ مدرکی در تایید این مساله وجود ندارد.

درمان آلرژی با استفاده از بره موم

در یک مطالعه مشخص شد بره موم حاوی ترکیباتی است که ممکن است در بدن اثر ضد آلرژی داشته باشند.

ممکن است استفاده از بره موم در برخی افراد برای این منظور مفید باشد؛ اما فعلا شواهد علمی زیادی برای اثبات این که بره موم می تواند به کاهش علایم آلرژی کمک کند در اختیار نداریم.

آیا مصرف بره موم خطری برای ما ندارد؟

به نظر می رسد که مصرف بره موم در مقادیر معمول، چه به صورت موضعی بر روی پوست و چه به شکل خوراکی، برای انسان بی خطر باشد. تعداد گزارش واکنش های آلرژیک به بره موم بسیار ناچیز بوده و تاکنون هیچ موردی از مسمومیت با آن هم ثبت نشده است.

با این حال، با توجه به این که بره موم بسته به محل تولیدش ممکن است حاوی طیف بسیار گسترده ای از ترکیبات شیمیایی مختلف باشد، نمی توان همیشه درباره مواد موجود در آن مطمئن بود.

بنابر این بهتر است تا حد ممکن سعی کنید بره موم را از فروشندگانی بخرید که آزمایشات لازم در مورد خلوص و ایمن بودن این محصول را انجام داده باشند.

ضمنا یادتان باشد که هر موقع خواستید هر نوع مکملی را برای اولین بار مصرف کنید، با پزشک مشورت داشته باشید.

جهت آزمایش حساسیت افراد میتوان مقداری از بره موم را روی مچ دست مالید و اگر پس از نیم ساعت حالت قرمزی یا خارش بوجود نیامد فرد حساسیت ندارد.

نحوه استفاده از بره موم

از بره موم به روش های مختلفی می توان استفاده کرد که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • به عنوان یک مکمل خوراکی
 • رقیق شده در آب و به عنوان دهان شویه
 • به شکل موضعی روی پوست

بهتر است قبل از استفاده از بره موم با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار خطری برایتان ندارد. بعد مقدار کمی از آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت هم ندارید.

اگر بره موم را برای استفاده روی پوست خود می خواهید، نوع خالص آن را انتخاب کنید و یا دنبال محصولات مراقبت از پوستی بگردید که حاوی بره موم (به عنوان یکی از مواد فعال یا موثر) هستند.

برای استفاده به عنوان دهان شویه، مقدار کمی بره موم را در آب رقیق کنید. سپس دهان خود را با این مخلوط بشویید یا آن را غرغره کنید و بعد از دهان بیرون بریزید.

بره موم در برخی از محصولات بهداشتی وجود دارد. در این صورت طبق دستورالعمل روی برچسب محصول از آن استفاده کنید.

خلاصه مطالب

پژوهش ها نشان می دهد بره موم خواصی دارد که می تواند برای سلامتی ما مفید باشد.

می توان از این ماده بر روی پوست، به عنوان دهان شویه و یا به عنوان مکمل خوراکی برای انواع مختلفی از مشکلات و بیماری های نه چندان شدید استفاده کرد.

جهت مطالعه نسخه انگلیسی این مقاله میتوانید به آدرس وب سایت medicalnewstoday.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .