شکرک زدن عسل

شکرک زدن عسل

چرا عسل شکرک میزند ؟

فهرست مطالب

آیا شکرک زدن عسل نشانه تقلبی بودن آن است ؟

شکرک زدن عسل نه تنها دلیل بر تقلبی بودن نیست بلکه بر عکس معرف آن است که عسل کاملاً سالم بوده و توسط زنبورعسل تولید شده است و این بر خلاف تصور غلط در ایران است که عسل شکرک زده را  تقلبی می دانند. عسل فروش‌ها و کندوداران اعتقاد دارند که شکرک زدن عسل نشانه‌ی طبیعی بودن آن است در صورتی که خریداران نظری خلاف آن را دارند و اینگونه استدلال می‌کنند که اگر عسل، طبیعی باشد شکرک نمی‌زند.

چرا عسل شکرک میزند؟

شکرک زدن عسل به چه معناست ؟

آنچه که در اصطلاح (شکرک زدن) می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی می کند ، چیزی جز پدیده تبلور (بلور شدن، رُس کردن، کریستالیزاسیون) نیست. بهتر است از اصطلاح “رُس زدن” و یا “بلور شدن” به جای  “شکرک زدن” برای این فرآیند طبیعی عسل استفاده شود.

چه زمانی یک عسل شکرک میزند ؟

زنبور عسل نوعی از آنزیم دیاستاز به نام انورتاز را نیز به شهد اضافه می کند که این آنزیم به همراه مواد قندی و نشاسته ای که چهار پنجم وزن شهد را تشکیل می دهند عامل اصلی متبلور شدن عسل به شمار می روند و سرعت این فرآیند مستقیماً به نسبت کربوهیدرات ها یعنی نسبت فروکتوز و گلوکوز وابسته می باشد و نسبت آن مستقیماً به نوع گل و پوشش گیاهی و فصل برداشت عسل در منطقه دارد یعنی متبلور شدن عسل بسته به نوع گل نیز متفاوت است. به طور مثال عسل های پنبه، کلزا، عشقه و آفتاب گردان از جمله عسل هایی هستند که سریع رُس میزنند و طی یک بازه زمانی کمتر از یک ماه بلوری و جامد می شوند در حالی که عسل های اقاقیا، قنقال و کنار مدت زمان بیشتری طول می کشد تا این فرآیند بلوری شدن در آن ها آغاز شود.

آیا هر عسلی که شکرک می‌زند طبیعی و خالص است ؟

خیر، اگر چه عسل طبیعی شکرک می‌زند اما عکس آن صادق نیست و نمی‌توان گفت که هر عسلی که شکرک می‌زند قطعا طبیعی است. حتی اگر زنبور به صورت مصنوعی با شکر و یا گلوکز تغذیه شود، باز هم احتمال اینکه عسل شکرک بزند وجود دارد.

چرا عسل شکرک میزند؟

نکته بسیار مهم

عسل شکرک زده باید آنقدر نرم باشد که وقتی آن را روی سطحی می‌ریزیم پس از مدتی پهن شود ولی آنقدر شل نباشد که حرکت کند. همچنین دانه‌های آن باید به قدری ریز باشد که در دهان احساس نشود.

علت شکرک زدن عسل چیست ؟

یکی دیگر از عوامل رُس زدن عسل وجود هسته مرکزی برای تشکیل بلور است، در واقع وجود بلور های ریز گلوکوز یا دانه گرده می تواند به عنوان کانونی برای شروع رُس زدن باشد.  دما نیز یکی دیگر از عوامل تبلور در عسل است به طوری که نگه داری در درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد عمل تبلور را تسریع می کند. دما های پایینتر و بالاتر از ۱۵ درجه تاثیر کمتری روی رُس بستن عسل دارند ، موثرترین دما برای آغاز این فرآیند ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد  می باشد.

نحوه‌ی برطرف کردن شکرک عسل

بهترین شیوه برای این‌کار قرار دادن ظرف عسل در یک ظرف آب گرم با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که بخش زیادی از عسل به حالت مایع در آمد عسل را خارج کنید تا بقیه آن با همان گرمای عسل داخل ذوب شود.

از گرما دادن بیشتر عسل پرهیز کنید چون تمامی خواص درمانی و دارویی عسل را از بین می‌برد.

کلام آخر :

به هرحال در دنیا، عسلی نیست که دیر یا زود بر اثر ماندن رُس نزند و این تغییر حالت فیزیکی بدون اینکه تاثیری در کیفیت عسل داشته باشد پدید می آید و مصرف کننده بنا به سلیقه خود آنرا به صورت جامد و یا با حرارت غیر مستقیم آنرا به حالت مایع درآورده و مصرف می نماید. توضیح اینکه حرارت باعث کاهش آنزیمهای عسل شده و شکرک زدن آنرا به تعویق می اندازد، باید توجه داشت که حرارت زیاد ارزش غذایی عسل را کاهش و از بین می برد. در کشور های اروپایی عسل متبلور را بیشتر می پسندند و توصیه ما نیز این است در صورت رُس بستن، عسل آن را به همان صورت جامد مصرف کنید و حرارت ندهید .

خرید عسل طبیعی گرما ندیده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

تنها عطر ۱۰۰درصد طبیعی

ایران

مورد تایید آزمایشگاه مرکزی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی