خواص خوراکی ها, مقاله های کندو عسل

گرده گل

✅ گرده گل چیست؟

گرده گل یک ماده بسیار ریز و به حالت پودر می باشد. در واقع گرده گل متشکل از چندین سلول نر گیاه بوده و حاوی مواد لازم برای تلقیح سلول ماده است و نقش تولیدمثل را بر عهده دارد. به همراه سلول ماده کامل شده و دارای اطلاعات ژنتیکی لازم برای تولید گیاه می باشد. گرده هایی را که توسط زنبور عسل و با سبد گرده جمع آوری می شود را دانه گرده می گویند. برای مشاهده دانه های یک گرده گل(که ۲٫۵ تا ۳۵۰ میکرون قطر دارند) به میکروسکوپ های نوری قوی نیاز است.

طول مدت زنده ماندن دانه گرده ۳ تا ۴ ساعت و گاهی تا چند روز است. چنانچه دانه گرده زنده توسط عوامل منتقل کننده روی کلاله گیاه مناسب قرار گیرد با جذب آب متورم شده و لوله گرده را ایجاد می کند. هسته گرده از طریق لوله گرده وارد تخمک موجود در کلاله ی گیاه شده و نتیجه این لقاح ایجاد دانه یا بذر گیاه است که این بذر وقتی در شرایط مناسب قرار گیرد از آن یک گیاه جدید می روید.

✅ چگونگی انتقال گرده:

برای انتقال گرده به گل های ماده عوامل زیادی وجود دارند. از جمله جانوران، باد و در برخی آب، ولی به طور کلی حشرات به خصوص زنبور عسل مهمترین عامل گرده افشانی می باشند.(تصور کنید گرده افشانی گیاهان به وسیله زنبور عسل انجام نشود، چه فاجعه ی رخ می دهد.)

✅ چگونگی جمع آوری گرده توسط زنبور عسل:

دانه های گرده، در جریان ملاقات زنبور عسل با گل ها به موهای سطح بدنش می چسبد سپس زنبور عسل با مالیدن پاها به یکدیگر و صورتش گرده ها را با خرطومش مرطوب کرده، و به صورت ساچمه در می آورد و در سبدهای پای خود محکم کرده و به کندو حمل می کند. یک زنبور در هر بار پرواز حدود ۱۵ میلی گرم گرده به کندو می آورد. هر زنبور کارگر حاگرده گلمل گرده، پس از تخیله بارهای گرده اش به داخل یک حجره، دانه های گرده چسبیده به پاها و بدن خود را نیز با عملی شبیه برس زدن تمیز می کند. و پس از تخلیه گرده برای جمع آوری دوباره آن از کندو خارج می شوند.

چون گرده ها شکل کروی دارند وقتی درون حجره ها قرار می گیرند، بین آنها فضای خالی به وجود می آید که اگر به همین شکل رها شوند:

⬅️ اولاً هر حجره با تعداد کمتری گرده پر می شود و به حجره های بیشتری نیاز است.

⬅️ ثانیاً هوای موجود در فضاهای بین گرده موجب فساد سریع آن می شود.

⬅️ بنابراین کارگران درون کندو دو عمل روی گرده های تخلیه شده انجام می دهند:

⬅️ پس از یک یا چند نوبت تخلیه گرده به کمک آرواره ها و سر خود گرده های ریخته شده درون هر حجره را می کوبند تا هوای موجود در فضاهای بین آنها را خارج کنند و هم این گرده را به صورت متراکم تر ذخیره کنند تا به حجره های کمتری نیاز باشد.

پس از عملیات کوبش و پرسازی حجره ها تا طول حجره از گرده، فضای باقی مانده را با لایه ضخیمی از عسل می پوشانند. ریختن عسل روی گرده دو خاصیت دارد:

⬅️ اول آنکه به علت نفوذ عسل به فضاهای خالی بین گرده ای تمام این فضاها که در اثر کوبش کاهش یافته بودند، کاملاً از هوا عاری می شود.

⬅️ دوم آنکه به علت پوشیده شدن سطح گرده ها از عسل، تماس گرده های ذخیره شده رد هر حجره با هوا به طور کامل قطع می شود. به این ترتیب کوبیدن گرده ها و پوشاندن آنها با عسل باعث ممانعت از فاسد شدن گرده های ذخیره شده می شود. این عمل زنبور عسل در واقع کنسرو کردن گرده های ذخیره شده محسوب می شود. این گرده که نان زنبور معروف است خوراک مطلوبی برای زنبوران و پرورش لاروها می باشد، و دارای ارزش غذایی بیشتری نسبت به گرده گل اولیه دارد.

✅ جمع آوری گرده گل:

برای جمع آوری گرده گل کندوهای زنبور عسل معمو لاً از تله گرده گیر استفاده می شود. طرز کار این تله به این صورت می باشد که آن را روی کندو نصب کرده به گونه ای که زنبورها هیچ گونه راه ورود و خروج به غیر از تله نداشته باشند. در روی این تله شبکه ای وجود دارد که حاوی سوراخ های مدوری است که زنبورهای کارگربه سختی از آن عبور می کنند. لذا دانه های گرده روی پاهای زنبور روی پاهای زنبور کارگر در هنگام عبور از این شبکه ها از پاهایشان جدا شده و در داخل مخزن زیر تله جمع آوری می شوند. گرده گل به عنوان یک مکمل غذایی با ارزش به صورت خام، قرص و یا کپسول به بازار عرضه می شود و برخی آن را به عنوان یک قرص ویتامین طبیعی معرفی می کنند.

✅ ترکیبات گرده گل:

⬅️ گرده “گل یک ماده غذایی” کامل است. این مفهوم برای زندگی انسان بسیار اهمیت دارد زیرا بدن برای ادامه فعالیت های روزانه اش به مصرف مواد غذایی کامل احتیاج دارد که بتوانند تمامی نیازهای او را بر طرف کنند. یک ماده غذایی کامل باید انسان را سیر کرده و با نیازهای بدن هماهنگ باشد و تغییراتی در بدن به وجود آورد تا از بروز بیماری های جدید ناشی از سوء تغذیه که حتی حدود ۶۰ درصد مردم اروپا نیز به آن مبتلا هستند جلوگیری کند.

⬅️ اگر مواد غذایی مصرفی انسان فقط از چربی، هیدارت کربن، انواع پروتئین و مواد اشباع شده با ارزش غذایی تشکیل می شد، در آن صورت حیاط انسان ممکن نبود زیرا بدن برای جذب این مواد به عناصر دیگری نیز احتیاج دارد.  گرده گل محصولی طبیعی و با ارزش غذایی زیاد بوده، نگهداری آن بدون مواد شیمیایی نگه دارنده و تغییرات فیزیکی از قبیل آسیب دیدن، حرارت دادن، پاستوریزه کردن یا تغلیظ امکان پذیر است. همچنین تجربه سال های اخیر نشان داده است که گرده گل می تواند به رفع عوارض ناشی از سوء تغذیه کمک کند و کمبودهای بدن را جبران و آن را سالم نگه دارد.

⬅️ گرده زنبور عسل منبع غنی از ویتامین ها و موادمعدنی و اسیدهای آمینه است، به علاوه دای مواد حیاتی بسیار پر ارزش دیگری است که طی سال ها در عسل باقی می ماند.

✅ پروتئین در گرده گل:

⬅️ گرده به صورت ماده ای غنی از پروتئین، و تنها منبع پروتئینی برای رشد زنبور های عسل در شرایط طبیعی است. میزان پروتئین گرده، به نوع گیاه بستگی دارد و بین ۳۵-۷ درصد(گاهی بیش از ۴۰ درصد) است و اغلب بین ۲۵-۱۰ درصد و به طور میانگین ۷/۲۳ درصد (یا ۲۰ درصد وزن خشک) گرده است.

✅ کربوهیدرات های موجود در گرده گل :

⬅️ مهم ترین کربوهیدرات های گرده ساکاروز، فروکتوز و گلوگز و کربوهیدارت های کم اهمیت آن، شامل گالاکتوز، مانوز، گزیلوز (و مقدار کمی) لاکتوز است که اگر مانوز و لاکتوز (قند شیر) به مقدار زیاد مصرف شوند، برای زنبورها، سمی است. میزان قندهای احیا کننده(فروکتوز و گلوگز)، بین ۴۰-۵/۷ درصد، و قندهای دیگر(قندهای غیر احیاکننده)، بین ۱۹-۱ در صد است.

⬅️ پلی ساکارید های گرده، شامل نشاسته، سلولز، لیگنین، و پکتین هستند و بین ۲۲-۰% از وزن گرده را شامل می شوند و بیشترین مقدار (حدود ۱۸%) آن ها مربوط به نشاسته است.  نگهداری گرده به مدت زیاد باعث از بین رفتن مقداری از قندهای ساده ی آن می شود، ولی پلی ساکاریدهای آن، زیاد تغییر نمی کند. معمولاً زنبور عسل، کربوهیدرات های با وزن مولکولی کم (گرده) را می تواند هضم و جذب کند. همچنین، زنبور عسل معمولا نیاز قندی خود را از عسل و شهد تامین می کند، ولی در شرایط اضطراری (نبود شهد وعسل)، از گرده نیز استفاده می کند.  بیشترین درصد قند دیواره ی گرده به ترتیب شامل گلوکز(۸/۷۹%)، آرابینوز(۶/۹%) گالاکتوز(۳/۶%) است. در صورتی که در داخل گرده بیشترین درصد قند، مربوط به گالاکتوز(۲۵%)، آرابینوز و مانوز (هر کدام ۵/۱۲%) است.

✅ چربی های موجود در گرده گل :

⬅️ مقدار چربی گرده های مختلف، متفاوت و ۱۵-۱ است، ولی به طور میانگین، مقدار آن، حدود ۵% است. همچنین، عصاره ی اتری گرده (در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد استخراج)، بین۱۴-۹/۰% وزن خشک آن است.

✅ اسیدهای آمینه ی موجود در گرده گل :

⬅️ مقدار اسیدهای آزاد گرده(غیر از اسیدهای آمینه ترکیبی، نظیر پروتئین ها)، حدود ۱۳-۱۰% از اسیدهای آمینه گرده خشک را تشکیل می دهد و شبیه به اسیدهای آمینه ی ترکیبی قابل مصرف (برای زنبور عسل) است. در شرایط محیطی معمولی، اغلب با گذشت زمان، میزان اسیدهای آمینه آزاد گرده کاهش می یابد. به طور مثال، میزان گلوماتیک اسید و پرولین گرده ی ذرت در دمای ۲۳ درجه سانتیگراد، پس از مدت ۵ روز، به ترتیب از ۳۶/۷ و ۳۱/۲۰۸ به ۹۵/۳ و ۰۸/۱۹۱ میکروگرم در هر گرم گرده کاهش می یابد. دکتر گروست (۱۹۵۳) نشان داد که ده اسید آمینه ضروری برای انسان و زنبور عسل وجود دارد که دارای اهمیت متفاوتی هستند. به طور کلی که تریپتوفان دارای ضریب (درجه اهمیت) یک، و ضریب اهمیت لوسیون ۵/۴ است. یعنی زنبور عسل، ۵/۴ برابر تریپتوفان به لوسیون نیاز دارد.

✅ ویتامین ها و مواد معدنی موجود در گرده گل :

برخی از ویتامین های عمده ی پرده زنبور عسل و خواص درمانی آن به شرح زیر می باشد:

☑️ ویتامین B1(تیامین): این ویتامین براب درمان مسمومیت های حاصله از الکل و داروهای شیمیایی و همچنین برای معالجه استسقا، زونا(شینگلز) التهاب نسوج عضله ی قلب(میوکاردیت) زیادی ضربان قلب و در رژیم های مربوط به دیابت شیرین کاربرد دارد.

☑️ ویتامین B2(ریبوفلاوین): برای بیماری های چشم و درمان ورم های ملتحمه، اختلات شبکیه، برخی بیماریهای پوستور در مورد میگرن های خفیف مفید است.

☑️ ویتامینB3(نیاسین نیکوتینامید): این ویتامین برای خون سازی مفید است و در درمان مسمومیت های ناشی از پرخوری، دیابت شیرین، ناراحتی معده و روده، آسم و دردهای عضلات به کار می رود و ضمناً برای میگرن، طنین گوش و کاهش کلسترول مفید است.

☑️ ویتامین B6(پیریدوکسین): این ویتامین برای تشکیل هموگلوبین لازم است و در موارد عصبانیت، خستگی، ضعف عضلات، تومورهای مغزی، کم خونی، بیماری های پارکینسون، تصلب شرایین مغز و بیماری های ناشی از پرتوهای هسته ایی مفید است.

☑️ ویتامین پانتوتنیک اسید: این ویتامین از سری ویتامین های (Bکمپلکس) به طور موثر در تسریع التیام زخم ها، قانقاریا، انواع اولسر، تب خال ها، زخم های پشت ناشی از خوابیدن دراز مدت در بستر(زخم بستر)، عفونت های التهابی دهان، سرماخوردگی برونشیت، هیاتیپ عفونی و ناراحتی های خفیف پوست مفید است.

☑️ اینوزیتول: از سری ویتامین های (Bکمپلکس) برای درمان اختلالات سوخت و ساز کبدیو برخی التهاب ها و همچنین برای قلب و روده ها مفید است.

☑️ ویتامین C: یا آسکوربیک اسید از ضد اکسید کننده ها می باشد و برای سرماخوردگی و ضعف مجاری تنفسی مفید است به متابولیسم کلسیم نیز کمک می کند.

☑️ ویتامین A: یا رتینول از ضد اکسید کننده ها می باشد، برای خشکی چشم و شب کوری مفید است. و در رشد و تشکیل نسوج پوست نقش مهمی دارد.

☑️ ویتامین E: یا توکوفرول از ضد اکسیدکننده ها است و برای اکسیژن گیری در سطوح سلول ها مفید است، با عقیمی مبارزه می کند، در جذب چربی ها موثر است، برای اعضای تناسلی اثر مثبت دارد. همچنین خاصیت ضد انعقاد خون دارد و جریان و گردش خون را اصلاح می کند.­­­­

✅ خواص درمانی گرده گل:

در تمام دنیا گرده گل زنبور عسل نه تنها به عنوان یک خوراکی لذیذ ایده آل تلقی می شود، بلکه داروی موثری برای درمان تعداد زیادی از ناراحتی ها نیز هست. برخی از این ناراحتی ها به شرح زیر می باشد:

❌ زیاد کردن میل جنسی و انرژی از دست رفته

❌ کاهش افسردگی و خستگی

❌ اختلالات هاضمه را دفع می کند و برای کوفتگی عضلات و اسهال و همچنین برای یبوست مفید است.

❌ سردردهای از نوع میگرن خفیف را کاهش می دهد.

❌ برخی از ناراحتی های پروستات را رفع می کند.

❌ علایم و ناراحتی های ناشی از برخی از داروها و اعتیادات(نظیر اعتیاد به دخانیات و الکل) را کاهش می دهد.

❌ کلسترول را کاهش می دهد و جریان گردش خون را تسهیل می کند.

❌ انرژی بدن را تقویت می کند.

❌ ناراحتی گلو را تسکین می دهد.

❌ کمی خواب آور است.

❌ ضد باکتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .