خواص خوراکی ها, مقاله های کندو عسل

نیش و زهر زنبور عسل و خواص آن

نیش زنبور عسل چیست ؟

زھر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه به رنگ روشن دارای وزن مخصوص( 1.1313 ) بوی خاص و واکنش اسیدی ، در مجاورت ھوا به سرعت خشک میشود زھر زنبور ترکیب بسیار پیچیده ای دارد و دست کم ھشت نوع پروتئین در آن شناسایی شده است . تنها در آمریکا سالانه بالغ بر 5 تا 10 هزار بیمار تحت درمان های نشأت گرفته از نیش زنبور قرار می گیرند. به نوشته پراودا، زهر زنبور ترکیب پیچیده ای از 50 ماده مختلف شامل پروتئین، فسفر، کلسیم، منیزیم، مس، اسید فورمیک، گلوکز، فروکتوز، هیستامین و اسیدهای آمینه می باشد .

تر کیبات اصلی زھر زنبور:

آنزیم ھا:-فسفو لیپازA2-ھیا لورونیداز-اسید فسفا تاز پپتید ھا: آپا مین -ملیتین- پپتید MCD -سکا پین -تر تیا پین-آدو لاپین آ مین ھای بیو ژنیک: ھیستا مین – دوپا مین -نوراپی نفرین – لکوترین اثر زھر زنبور در درمان بیماری MS Multiple Sclerosis – بیماری با علت نامعلوم می باشد در این بیماری قسمتھایی از رشته ھای عصبی در سیستم عصبی مرکزی به واسطه خطا در فعالیت سیستم ایمنی بدن بیمار دچار التھاب و تخریب پوشش میلین و جراحت اکسون شده و در نھایت آسیب میبیند . بیمار و پزشک ھیچ گونه پیش بینی از آینده بیماری ندارند و داروھای عرضه شده : ( Interferon B-1a – Interferon B-1b < Betaseron ) در بسیاری از موارد نمی تواند بیماری را درمان کند .

استفاده از زھر زنبور عسل یکی از روش ھای جایگزین و مناسب برای درمان این بیماری است . با توجه به جدول ترکیبا ت زھر زنبور Melittin که 50 % وزن خشک زھر را تشکیل میدھد یکی از مھم ترین مواد ضد التھاب ) 100 برابر قویتر از Hydrocortisol ( است . Adolapin ماده دیگر موجود در زھر می باشد که از طریق مھار فعالیت آنزیم Cyclooxygenase باعث اثر ضد التھابی و ضد درد می شود . Apamin از تشکیل Complement C3 جاوگیری میکند و کانال ھای پتاسیمی وابسته به کلسیم را بلوکه می کند و به ھمین دلیل انتقال عصبی را تشدید میکند . آنزیم Hyaluronidase نیز Scar تشکیل شده در بیماران ام اس را از بین می برد در دنیا تعداد قابل توجھی از بیماران MS فلج شده با زنبور درمانی صحت کامل خود را باز یافتند . در سال 1997 میلادی انجمن MS امریکا مبلغ 250000 دلار در اختیار دکتر Beltani رئیس بخش ایمونولوژی دانشگاه Georgetown آمریکا قرار داد تا در مورد تاثیر زھر زنبور روی بیماران مبتلا به MS تحقیق نماید تحقیقات نشان داد که در 60 % بیماران سبب بھبودی بیماران شده است .

درمان بیماری ھا با نیش زنبور عسل :

یونانیان در قدیم از عسل و موم برای تھیه انواع غذاھا استفاده می کردند. بعدھا، نیش زنبور برای درمان بسیاری از بیماری ھا استفاده شد. بقراط و کنفوسیوس )فیلسوف چینی( از این روش برای درمان بیماران استفاده می کردند. به خاطر آگاه شدن مردم از اثرات بد داروھا، مردم رو به درمان ھای طبیعی آوردند. مطب ھای زیادی برای درمان با نیش زنبور در چین گشایش یافت و به سرعت این روش درمانی دراروپا و آمریکای شمالی رایج شد. زنبور درمانی یکی از انواع آپی تراپی می باشد که در این نوع، تولیدات زنبور برای درمان به کار می رود. در این نوع درمان از گرده افشانی توسط زنبور، موم، عسل خالص و غذای مورد مصرف توسط نوزادھای زنبورھا استفاده می شود. به طور خلاصه، زنبوردرمانی به عنوان جاشینی برای مداوای بیماران به کار می رود و بیمارانی که با داروھای شیمیایی درمان نمی شوند، رو به زنبور درمانی می آورند.

نیش زنبور به بھبود و درمان این مشکلات و بیماری ھا کمک می کند:

1- بیماری ھای خود ایمنی

2- بیماری ھای عصبی

3- ام اس )MS(

4- پینه و سختی پوست

5- آماس و ورم پستان

6- گرفتگی عضلات

7- زونا

8- نقرس

9- آسیب به آرنج

10- آسیب به زردپی

11- کمردرد

12- دردھای مزمن

13- اختلال اعصاب

14- کاھش کلسترول خون

15- روماتیسم و درد مفاصل

16- آرتریت یا ورم و التھاب مفاصل

17- افسردگی

18- بیماری ھای پوستی

19- دردھای قاعدگی

20- واریس یا بزرگ شدن رگ در پاھا

21- سندرم خستگی مزمن

22- ناتوانی ھای جنسی

موارد عدم تجویز زهر زنبور  اقدامات درمانی که در گذشته انجام گرفته تاکید دارد که در موارد زیر زهر زنبور نباید تجوز شود :

سل ، سیفلیس ، سوزاک ، التهاب داخل پوشش قلب ، نارسایی کلیه ، بیماران الکلی ، افرادی که حساسیت شدید به زهر زنبور دارند ، افراد مبتلا به هپاتیت ، مشکلات روانی ، تنگی عروق ، دیابت ، بیماران قلبی مادرزادی و در طول دوران بارداری

منبع : کتاب اعجاز زهر زنبور عسل در درمان بیماریها – اثر میهالی سیمیچ – ترجمه مهندس سید مظاهر سیدی و دکتر احمد چیت ساز .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 3 =