خواص خوراکی ها

نیشکر و خواص جالب توجه آن

در این مقاله به معرفی نیشکر و خواص ویژه و جالب توجه آن می پردازیم و محصولاتی که از شیره نیشکر تهیه می شود را به شما معرفی می نماییم. به مرور زمان این روزها محصولات نیشکر بعنوان شیرین کننده سالم جایگزین قند و شکر سفید می شود.

✅ نیشکر و خواص آن

⬅️ نیشکر، گیاهی است که در هوای گرم معتدل و استوایی به عمل می آید.

⬅️ در کتب طب سنتی آمده است نیشکر و آب آن به صورت داروی مفرد یا در ترکیب با سایر گیاهان دارویی برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. حتی در طب سنتی بعضی کشورها آمده است آب نیشکر ادرار آور است و بر این عقیده هستند که این نوشیدنی سبب عملکرد بهتر کلیه و جریان ادرار می‌شود و علاوه بر نیشکر ریشه، برگ و ساقه آن هم کاربرد دارویی دارد و در بسیاری کشورها از نیشکر به عنوان داروی تقویت‌کننده میل جنسی، ملین، تسکین‌دهنده، ضدعفونی‌کننده و نیروبخش استفاده می‌شود.

⬅️ مزاج آب نیشکر گرم و تر است و این نوشیدنی از دیدگاه طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی، معده، قلب، قدرت جنسی و اعصاب مفید است و برای رفع سرفه های خشک و نرمی سینه مؤثر بوده و رفع کننده خلط سوداست.

⬅️ جذب قند آب نیشکر همچون چغندر قند آسان و سریع است و پس از انجام فعالیت‌های جسمی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما، مصرف آن باعث می‌شود تا آب و انرژی بدن به سرعت تأمین شود.

⬅️ نیشکر به دلیل داشتن پتاسیم ادرارآور بوده و پاک کننده کلیه و مثانه است و سوزش ادرار را رفع می‌کند، اما نفاخ است و برای مبتلایان به سل، اسهال، دل پیچه و صفراوی مزاج‌ها بخصوص اگر در حین گرسنگی شدید مصرف شود مضر است.

✅ نحوه تهیه شکر نیشکر

⬅️ اگر آب نیشکر را بصورت سنتی در دیگ های بزرگ مسی قلع اندود شده در معرض حرارت ملایم بجوشانند تا آب آن تبخیر و تغلیظ شود، خمیر شکر سرخی به دست می آید که خواص تغذیه ای و درمانی خوبی دارد.

خواص نیشکر :

⬅️ از آن جا که شاخص گلیسمی آن پایین است در سالم نگه داشتن بدن مفید است.

⬅️ آب این گیاه در جلوگیری از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گلودرد مؤثر است.

⬅️ از آن جا که این گیاه حاوی قند طبیعی است برای بیماران دیابت به جز بیماران دیابت ۲ که باید مصرف خودشان را محدود کنند، مانعی ندارد.

⬅️ طبیعت قلیایی آن باعث می شود، آب آن به بدن کمک کند تا در برابر سرطان پروستات و سینه مقابله کند.

⬅️ نیشکر گلوکز بدن را تأمین می کند و به عنوان Glycogen ذخیره شده در صورت نیاز، به انرژی تبدیل می شود. بنابراین یکی از بهترین منابع انرژی به حساب می آید.

⬅️ پس از انجام دادن فعالیت های جسمی و قرار گرفتن در معرض حرارت به مدت طولانی مصرف آب این میوه باعث می شود تا آب بدن به سرعت تأمین شود.

⬅️ این گیاه معده، کلیه، قلب، چشم و مغز را تقویت می کند.

⬅️ نیشکر، به عملکرد راحت کلیه ها کمک می کند.

⬅️ برای سرعت یافتن بهبود پس از یرقان آب نیشکر مصرف کنید.

⬅️ کربوهیدرات موجود در آن برای انرژی بخشیدن به بدن کمک می کند.

⬅️ پتاسیم بالا در نیشکر برای سیستم گوارش و هضم غذا مؤثر است.

⬅️ جویدن نیشکر، نوعی ورزش دندان به حساب می آید و باعث تقویت، طول عمر و تمیزی آن ها می شود.

⬅️ نیشکر برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند می تواند مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .