خواص خوراکی ها

نیشکر و خواص جالب توجه آن

در این مقاله به معرفی نیشکر و خواص ویژه و جالب توجه آن می پردازیم و محصولاتی که از شیره نیشکر تهیه می شود را به شما معرفی می نماییم. به مرور زمان این روزها محصولات نیشکر بعنوان شیرین کننده سالم جایگزین قند و شکر سفید می شود.

✅ نیشکر و خواص آن

⬅️ نیشکر، گیاهی است که در هوای گرم معتدل و استوایی به عمل می آید.

⬅️ در کتب طب سنتی آمده است نیشکر و آب آن به صورت داروی مفرد یا در ترکیب با سایر گیاهان دارویی برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. حتی در طب سنتی بعضی کشورها آمده است آب نیشکر ادرار آور است و بر این عقیده هستند که این نوشیدنی سبب عملکرد بهتر کلیه و جریان ادرار می‌شود و علاوه بر نیشکر ریشه، برگ و ساقه آن هم کاربرد دارویی دارد و در بسیاری کشورها از نیشکر به عنوان داروی تقویت‌کننده میل جنسی، ملین، تسکین‌دهنده، ضدعفونی‌کننده و نیروبخش استفاده می‌شود.

⬅️ مزاج آب نیشکر گرم و تر است و این نوشیدنی از دیدگاه طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی، معده، قلب، قدرت جنسی و اعصاب مفید است و برای رفع سرفه های خشک و نرمی سینه مؤثر بوده و رفع کننده خلط سوداست.

⬅️ جذب قند آب نیشکر همچون چغندر قند آسان و سریع است و پس از انجام فعالیت‌های جسمی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما، مصرف آن باعث می‌شود تا آب و انرژی بدن به سرعت تأمین شود.

⬅️ نیشکر به دلیل داشتن پتاسیم ادرارآور بوده و پاک کننده کلیه و مثانه است و سوزش ادرار را رفع می‌کند، اما نفاخ است و برای مبتلایان به سل، اسهال، دل پیچه و صفراوی مزاج‌ها بخصوص اگر در حین گرسنگی شدید مصرف شود مضر است.

✅ نحوه تهیه شکر نیشکر

⬅️ اگر آب نیشکر را بصورت سنتی در دیگ های بزرگ مسی قلع اندود شده در معرض حرارت ملایم بجوشانند تا آب آن تبخیر و تغلیظ شود، خمیر شکر سرخی به دست می آید که خواص تغذیه ای و درمانی خوبی دارد.

خواص نیشکر :

⬅️ از آن جا که شاخص گلیسمی آن پایین است در سالم نگه داشتن بدن مفید است.

⬅️ آب این گیاه در جلوگیری از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گلودرد مؤثر است.

⬅️ از آن جا که این گیاه حاوی قند طبیعی است برای بیماران دیابت به جز بیماران دیابت ۲ که باید مصرف خودشان را محدود کنند، مانعی ندارد.

⬅️ طبیعت قلیایی آن باعث می شود، آب آن به بدن کمک کند تا در برابر سرطان پروستات و سینه مقابله کند.

⬅️ نیشکر گلوکز بدن را تأمین می کند و به عنوان Glycogen ذخیره شده در صورت نیاز، به انرژی تبدیل می شود. بنابراین یکی از بهترین منابع انرژی به حساب می آید.

⬅️ پس از انجام دادن فعالیت های جسمی و قرار گرفتن در معرض حرارت به مدت طولانی مصرف آب این میوه باعث می شود تا آب بدن به سرعت تأمین شود.

⬅️ این گیاه معده، کلیه، قلب، چشم و مغز را تقویت می کند.

⬅️ نیشکر، به عملکرد راحت کلیه ها کمک می کند.

⬅️ برای سرعت یافتن بهبود پس از یرقان آب نیشکر مصرف کنید.

⬅️ کربوهیدرات موجود در آن برای انرژی بخشیدن به بدن کمک می کند.

⬅️ پتاسیم بالا در نیشکر برای سیستم گوارش و هضم غذا مؤثر است.

⬅️ جویدن نیشکر، نوعی ورزش دندان به حساب می آید و باعث تقویت، طول عمر و تمیزی آن ها می شود.

⬅️ نیشکر برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند می تواند مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − نه =