خواص خوراکی ها, مقاله های کندو عسل

نقش بره موم در کندوی عسل چیست ؟

  1. نقش بره موم در کندوی عسل :

همان طور که میدانید ، و پیش تر در مقاله های دیگر خوانده اید ، بره موم را میشود به عنوان قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی دانست . آنتی بیوتیکی که جایگزین بسیاری از داروهای شیمیایی شده است .

آیا این ماده نوعی سیستم ایمنی خارجی است؟

نقش بره موم در کندو با معمایی کانونی ارتباط دارد.

چگونه حدود پنجاه هزار زنبور یا بیشتر در محیطی عملاً سربسته و تنگ در دمای ثابت ۳۵ درجه سانتی گراد و با میزان رطوبت ۹۰ درصد می توانند دوام بیاورند؟

بی گمان این شرایط برای رشد میکروب ها و گسترش بیماری آماده است. با این وجود، زنبورهای عسل نه تنها در چنین محیطی دوام آورده اند، بلکه در همین محیط طی میلیونها سال تولید مثل کرده اند. از بسیاری جهات، شرایط درون کندو بازتاب وضعیت درون پیکر آدمی است و با مشکلات همسانی رو به روست

پاسخ برای آدمیان این است که بدن ما از ساز و کار دفاع ایمنی پیچیده ای برخوردار است در حالی که زنبورهای عسل از بره موم بدین منظور استفاده می کنند. هر چند ظاهر امر ممکن است تعجب آور باشد، ولی مشکل بتوان از این نتیجه گیری صرف نظر کرد که بره موم به شکل مؤثر نوعی سیستم ایمنی دفاعی خارجی برای کندوی زنبورهای گوناگون به اجرا در می آورد. در همین حال این ماده در برگیرنده فرآیندهای دارویی بسیار پیچیده ای می باشد که جنبه هایی از آن هنوز بطور کامل شناخته نشده است.

پدافند کندوی عسل :

ورودی کندو که دروازه ورودی شهر به شمار می آید، هر دو ساز و کار را در خود گرد آورده است. گذرگاه پیچ در پیچ به طور کامل از بره موم ساخته شده است. این گذرگاه باید تنها ورودی کندو باشد.

همۀ زنبورهایی که بین کندو و جهان خارج در حال رفت و آمد هستند باید از این گذرگاه بگذرند. عملاً و از لحاظ ساختاری، باریک کردن ورودی کندو به طرف پایین با بره موم، امکان دفاع از کندو در مقابل مهاجمان بویژه دیگر زنبورها، مورچه ها و دیگر حشرات به وسیلۀ زنبورهای محافظ به وجود می آورد. امام بره موم از راه پنهان تری نیز از کندو دفاع می کند این ماده که از رزین ساخته شده همچنین به عنوان نوعی اتاقک استریل کننده عمل می کند که همه زنبورها باید از درون آن بگذرند، اتاقکی باریک دراز و پر پیچ و خم که زنبورها به آرامی در حالی که به سمت قلب کندو در حرکت هستند (جایی که به عنوان استریل ترین محیط شناخته شده در طبیعت می باشد) از باکتری ها پاک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 8 =