بیماری های زنان نازایی و حاملگی, مقاله های مسائل جنسی

ویتامین های مورد نیاز در ایام قاعدگی

در این مقاله به معرفی ویتامین های مورد نیاز بدن بانوان در ایام قاعدگی (عادت ماهیانه) می پردازیم و منابع تأمین این ویتامین ها و جلوگیری از آسیب رسیدن به بدن بانوان را عنوان خواهیم کرد:

دوره قاعدگی بانوان با یکدیگر متفاوت است. برخی از بانوان علائم شدیدی را تجربه می کنند، در حالیکه ممکن است دوره قاعدگی در برخی دیگر از افراد با علائمی متوسط همراه باشد. بدن افراد در این دوران ویتامین های مهمی را از دست می دهد و نکته حائز اهمیت در این میان، راهکارهای جلوگیری و کاهش آسیب رسیدن به بدن در این دوران است. همچنین ویتامین های اضافی در بدن می توانند جایگزین ویتامین های از دست رفته شوند و به کاهش علائم قاعدگی و حفظ سلامتی فرد کمک کنند.

✅ ویتامین C

⬅️ این ویتامین نقش مهمی در جذب آهن و سایر موادمغذی از دست رفته در دوران قاعدگی دارد. ولع غذاخوردن در دورن قاعدگی می تواند به دلیل کمبود ویتامین C باشد. موادمغذی غنی از ویتامین C شامل سبزیجات و میوه ها مخصوصاً مرکبات هستند.

✅ ویتامین E

⬅️  علائمی که یک هفته مانده به شروع قاعدگی در افراد بروز می کند به سندرم قبل از قاعدگی یا PMS معروف است. برخی از این علائم مانند دمدمی بودن، زودرنجی و کج خلقی، احتباس آب، خستگی و درد قاعدگی ممکن است با ویتامین E برطرف شود. اسفناج، شیر، بادام، جوانه گندم، سمنو و … حاوی میزان قابل توجهی ویتامین E هستند.

✅ ویتامین های B

⬅️  ویتامین B12 و ویتامین B6 می توانند در درمان برخی از علائم مرتبط با سندرم قبل از قاعدگی PMS مفید باشند. کمبود ویتامین B12 به ویژه با خستگی در ارتباط  است. این ویتامین در گوشت گوسفند، مرغ محلی، فرآورده های لبنی و تخم مرغ رسمی وجود دارد. مصرف بیشتر موادغذایی یک هفته قبل از شروع قاعدگی می تواند در کمک به جلوگیری از حس خستگی موثر باشد. ویتامین B6 نیز در کمک به جلوگیری از بروز افسردگی و نفخ مفید است. از منابع طبیعی این ویتامین می توان به مغزهای آجیل، دانه ها، حبوبات، تخم مرغ و گوشت اشاره کرد. همچنین جو و فرآورده های آن سرشار از ویتامین B هستند.

✅ ویتامین A

⬅️  برای اطمینان از سلامت باروری، بهتر است از ویتامین A در رژیم غذایی خود استفاده کنید. ویتامین A باعث بهبود رشد طبیعی دندان، بافت نرم و اسکلتی شده و در کمک به رشد غشاهای پوستی مؤثر است. ویتامین A همچنین به محافظت از رحم و پوشش آن کمک می کند. این ویتامین در منابع حیوانی و سبزیجات برگ سبز یافت می شود. همچنین سمنو، جوانه گندم نیز حاوی این ویتامین ارزشمند هستند.

✅ رساندن آهن به بدن از ضروریات این دوران است

⬅️ در ایام قاعدگی حتماً باید به بدن خود آهن برسانید تا از کم خونی و فقر آهن در امان باشید. منابع غنی آهن، یونجه و جوانه یونجه است، همچنین مصرف آرد 7 جوانه، عسل، سمنو، اسفناج، گوشت قرمز گوسفند، کشمش، مویز، سه شیره  و … هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.