بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و هشتم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و هشتم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 51 تا 52 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 38 بارداری به این صورت است:

⬅️ دو هفته باقی مانده نسبت به مدت زمانی که شما باردار بوده‌اید، زیاد نیست. ممکن است شما کلافه باشید و دلتان بخواهد هر چه زودتر او را در آغوش بگیرید. با این حال بدانید این دو هفته زمان آماده سازی خودتان برای پذیرش نقش مادری به صورت جدی است. این بار با او به صورت مستقیم وارد بازی می‌شود و این کار را برای شما سخت‌تر می‌کند. خیال‌پردازی برای آینده کوچولویتان حال شما را بهتر می‌کند و زمان باقی مانده را کمتر

✅ وضعیت جنین در هفته 38 بارداری

⬅️ این آقا یا خانم کوچک قصد ندارد دست از چاق شدن بردارد. همچنان در حال وزن‌گیری است. نمی‌خواهد وقتی به دنیا می‌آید خوش هیکل به نظر نرسد. درحالی که رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.

⬅️ این کودک چیزی که این هفته‌ها کم دارد مجرای اشک است که هنوز تشکیل نشده است. از توانایی او در این هفته گوارش مواد غذایی است که به ماده سیاه رنگی به نام «مامیزه» تبدیل می‌شود. دستگاه تولید صدای او یعنی حنجره اش، خود را برای تولید صداهای مختلف آماده می‌کند.

قد: 51.5 سانتی متر

وزن: 3500 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 38 بارداری

⬅️ ممکن است دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد. البته گاهی سر کودک بر روی اعصاب لگن قرار می‌گیرد که  چنین وضعیتی برای شما دردهایی را ایجاد می‌کند. در برخی از خانم ها رشد رحم متوقف شده و در برخی دیگر همچنان ادامه دارد. ممکن است شما از آن دست زنان بارداری باشید که رحمتان همچنان در حال رشد است احتمالا در این هفته رحم در حدود 16 تا 18 سانتی‌متر رشد کرده است.

⬅️ افسردگی حالت روحی است که برخی از بانوان باردار را گرفتار خودش می‌کند. درصورتی که احساس می‌کنید حال و حوصله برای انجام دادن هیچ کاری ندارید برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید با ورود نوزادتان بی حوصلگی روحی دردساز می شود.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 38 بارداری

⬅️ ممکن است افسردگی را هم در دوران بارداری و هم پس از زایمان تجریه کنید. احتیاجی به نگرانی نیست همه مادران باردار به افسردگی دچار نمی‌شوند ممکن است تغییرات روحی را تجربه کنید، اما این به معنای اینکه شما افسرده هستید نیست.

⬅️ اختلالات خلقی پس از زایمان هم در یکی – دو هفته اول بعد از زایمان خودش را نشان می‌دهد. شدت این اختلالات گاهی خفیف و گاهی شدید است. گفته می‌شود که 70 درصد از خانم‌های باردار دچار این مشکل می‌شوند، اما شدت بروز آن متفاوت است.

در دوره خلقی پس از زایمان این احساسات را خواهید داشت.

  1. عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد
  2. بی‌خوابی و سردرد
  3. احساس شکست
  4. تنهایی
  5. گیجی و فراموشی

⬅️ بیشتر این موارد به دلیل حمایت نشدن عاطفی مادر از سوی پدر نوزاد است ممکن است حتی این حالات روحی تا یک سال پس از زایمان نیز بروز نکند، اما ناگهان خودش را نشان دهد. افسردگی وقتی به عنوان مشکل جدی تلقی می شود که مادر نسبت به کودک خود احساس خشم و دشمن داشته باشد.

✅ تغذیه در هفته 38 بارداری

غذاهای تند

⬅️ اگر غذاهای تند بخشی از رژیم غذایی شما در طول بارداری بوده است، دلیلی برای حذف آن حالا وجود ندارد. اما اگر آن را در این دوره به برنامه غذایی خود افزوده‌اید، احتمال معده درد برایتان وجود خواهد داشت.

غذاهای تند موجب اختلال در خواب می‌شود

⬅️ غذاهای تند هیچ ضرری به زنان باردار نمی‌رساند اما اگر شما اختلالات خواب دارید، ممکن است این مواد محرک باشند و بهتر است از خوردن آنها اجتناب کنید. پیاز، فلفل، فلفل قرمز یا دیگر غذاهای تند می‌تواند موجب سوزش معده و سوهاضمه شوند.

اگر علاقه زیادی به غذاهای تند دارید طوری که نمی‌توانید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سعی کنید مصرف این مواد را در شام و اسنک های عصرانه محدود و به جای آن در صبحانه و ناهار میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =