بیماری های زنان نازایی و حاملگی

نوزاد زیبا داشته باشید

❌ چه عواملی در تعیین ظاهر و خلق و خوی نوزاد موثر است ؟

آیا میتوان در این عوامل تغییر ایجاد کرد و کودکی زیبا و خوش اخلاق داشت ؟

❌ علت شباهت نوزاد به پدر و مادر و اطرافیان :

بقراط میگوید : جنین به به آن چیزی شبیه میشود که از آن متولد شده است .

در واقع جنین ویژگی های ظاهری و روحی خود را عمدتا از پدر و مادر به ارث میبرد .

⬅️ عواملی که باعث زیبا شدن کودک میشود :

عوامل روحی و روانی

عوامل تغذیه ای

عوامل رفتاری

⬅️ تدابیر داشتن فرزند زیبا :

⭕️ اندیشیدن پدر و مادر به چهره های زیبا و در نظر داشتن آن ها در زمان نزدیکی و تا پایان خلقت اولیه جنین ( حداقل هفت روز اول بعد از نزدیکی )

⭕️ مسکن دادن خانم در خانه های زیبا ( همراه با تصاویر انسان های زیبا ، نمکین ، سالم و با تناسب اندام )

⭕️ خوش سیما بودن نزدیکان و کودکان اطراف زن

⭕️ بازداشتن زن از نگاه کردن به تصاویر زشت و قبیح

⭕️ شدت مباضعه قبل از جماع

⭕️ مصرف دائم خوراکی هایی مانند به و سیب و آنچه موجب صفای لون و حس وجه می شود .

توصیه های معصومین سلام الله علیهم برای داشتن فرزند خوش سیرت و خوش صورت و  زیبا :

☀️ امیرالمومنین علیه السلام : به ، قلب ضعیف را قوت بخشد ، معده را خوشبو کند ، هوش را تیز و ترسو را شجاع کند و فرزند را زیبا گرداند . ( تحف العقول ، ص ۱۵۵ )

☀️ امام صادق علیه السلام : در حالی که به کودکی زیبا می نگریست فرمود : باید پدر این کودک ، به خورده باشد .

☀️ همچنین روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه به اش را نصف کرد و به جعفرابن ابی طالب داد و فرمود : همانا به رنگ را جلا میدهد و فرزند را نیکو گرداند .

✅ کاسنی :

امام صادق علیه السلام فرمود : چه سبزی خوبی است کاسنی . و فرمود : بر تو باد خوردن کاسنی که نطفه را زیاد و فرزند را زیبا گرداند . ( ترجمه طب النبی و طب الصادق  علیه السلام ص ۱۳۵ )

✅ کندر :

حضرت رضا علیه السلام فرمودند :

به زنان باردار کندر بدهید که اگر جنین پسر باشد ، پاکدل و دلیر گردد و اگر دختر باشد شمایل و اخلاقش نیکو گردد . مکارم الاخلاق / ج۱ / ص ✅۳۷۰

✅ حنا :

امام صادق علیه السلام فرمودند :

حنا بستن بوی بد ناشی از عرق را از بین برده و طراوت و آب و رنگ چهره را فزونی بخشد و دهان را خوشبو کند و فرزند را خوش سیما کند . من لایحضره الفقیه

✅ گوشت با تخم مرغ :

امام کاظم علیه السلام فرمودند :

هر کس تخم مرغ و پیاز و و روغن زیتون بخورد ، بر توان جنسی اش افزون شود و هر کس گوشت با تخم مرع بخورد ، استخوان فرزندش درشت میشود . مکارم الاخلاق ج۱ ص ۴۲۵

✅ انار :

امام رضا علیه السلام :

خوردن انار شیرین ، آب مرد را افزونی دهد و فرزند را نیکو سازد . بحارالانوار ج ۶۶ – ص ۱۶۴

✅ خرما :

امام صادق علیه السلام فرمودند ؛

به زنان خود در زمان بارداری ، خرمای بزنی ( زاهدی ) بدهید تا فرزند خویش را زیبا سازد . مکارالاخلاق ، ج۱ ص ۳۶۶

✅ قرآن بخوانید

در روایات بسیاری در کتب معتبر دینی از جمله «بحارالانوار» به مادران باردار سفارش شده حتی الامکان در زمان بیداری و هنگام خوابیدن با وضو باشند. طبیعی است که یاد خداوند باعث آرام قلب و ذهن آنان می شود و بر فرزندی که در شکم دارند نیز اثر مثبت خواهد گذاشت و او را از لحاظ ذهنی و روانی فردی آرام و باطمانینه می کند. همچنین سفارش شده است که مادر در طول دوران بارداری، در خواندن قرآن کریم مداومت داشته باشد. این کار علاوه بر این که بر خلق و خو و ظاهر زیبای فرزندش اثر می گذارد، هوش و ذکاوت او را نیز افزایش خواهد داد. در این مورد، علاوه بر تلاوت کل سوره های قرآن کریم، بر خواندن سوره های مبارکه حشر، حدید و مریم تاکید بسیار شده که برهوش نوزاد اثرگذار است. همچنین در کتاب «بحارالانوار» از امام محمدباقر و امام جعفرصادق (علیهما السلام) روایت است که ذکر و یاد خداوند توسط مادر باردار، بر میزان هوشمندی و رشد عقلی کودک تاثیر می گذارد.

✅ غذاهای طبیعی یادتان نرود

خوردن میوه ها و غذاهای ساده و طبیعی توسط مادر باردار یکی دیگر از مواردی است که اسلام و همچنین تحقیقات علمی می گویند اثر بسیاری در هوش و استعداد دارند. بنابراین مادر باردار باید از حبوبات و لبنیات به میزان لازم استفاده و از خوردن غذاهای به اصطلاح فست فود که عمدتاً در مجاورت اشعه پخته می شوند، پرهیز کنند.

در روایات اسلامی در مورد خوردن خرما و عسل در دوران بارداری بسیار تاکید شده که چرا که موجب افزایش هوش جنین می شود. در روایتی به نقل از پیامبر اکرم (ص) و امیرالمومنین(ع) آمده است: «زن ها در موقع حمل و بعد از آن خرما بخورند زیرا فرزندان شان را باهوش و ذکاوت و با حلم و حوصله می کند».  بر اساس روایات اسلامی، خوردن کندر نیز بر هوش و ذکاوت جنین موثر است.

در جلد او کتاب «مکارم الاخلاق» حدیثی به نقل از امام رضا (ع)آمده که فرموده اند: «خوردن کندر توسط زن باردار موجب زیادی عقل بچه، پاکی دل، دانایی و شجاعت پسر و خوشخو و نیکوشدن دختر می شود». در حدیث دیگری در خصوص تاثیر کندر بر جنین آمده است: «به زنان حامله کندر بخورانید چرا که کندر در شکم مادر غذای طفل شده، دلش را محکم و تحملش را زیاد می کند». مادران باردار باید در خصوص میزان استفاده از کندر مشورت کنند. در این خصوص می گویند مصرف کندر را از میزان کم شروع کنید و به مرور زمان مصرف آن را به روزی یک تکه کوچک برسانید. همچنین به مادران باردار توصیه شده در طول بارداری «به» مصرف کنند تا هوش فرزندانشان افزایش یابد. در کتاب «مکارم الاخلاق» به نقل از امام رضا(ع) آمده است: «خوردن «به» عقل و هوش را زیاد می کند». از سوی دیگر، تحقیقات علمی ثابت کرده در صورتی که مادر در دوران بارداری خود ماهی و روغن ماهی مصرف کند، فرزند او باهوش خواهد شد. همچنین عواملی مانند سیگار، مواد مخدر، مصرف داروهای غیرمجاز در دوران بارداری، کم کاری تیروئید، کم خونی و فقر شدید آهن و کمبود ناشی از اسیدفولیک موجب کاهش میزان هوش و حافظه جنین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =