بیماری ها و راه های درمان آن ها, بیماری های زنان نازایی و حاملگی

علت های بی نظمی عادت ماهیانه

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای خانم ها در طول زندگی پیش آید، عدم عادت ماهیانه شدن و بی نظمی در ایام قاعدگی است. این مشکل برای برخی افراد ممکن است پیش آید که در این مقاله به بررسی علت بروز این مشکل و راه درمان آن خواهیم پرداخت.

✅ عادت ماهیانه عادی

⬅️ خانم‌ها در حالت عادی می‌بایست حدود هر 30 روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه شوند. بعد از گذشت چند سال از عادت‌ ماهیانه، چرخه‌ای برای آنها ایجاد می‌شود. بعضی خانم‌ها حتی می‌توانند ساعتی که قرار است عادت شوند را پیش‌بینی کنند.

⬅️ میزان خونی که طی هر قاعدگی از دست می‌رود، در خانم‌های مختلف متفاوت است. بعضی خانم‌ها از ابتدا پریودهای سنگین‌تری دارند و بعضی پریودی واقعاً سبک دارند که اصلا احساس نمی‌شود.

✅ عادت ماهیانه نامنظم

⬅️ پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگی‌های قبلی غیرطبیعی می باشد و می‌تواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادت‌ماهیانه تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد.

⬅️ اگر معمولاً عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمی‌کنید، ولی حالا دچار دل‌دردها، نفخ و سردردهای شدید می شوید هم می‌توانید آن را نامنظم شدن عادت‌ ماهیانه بدانید.

⬅️ از عللی که ممکن است در پریود نشدن خانم ها نقش داشته باشد، می توان به این موارد اشاره کرد:

بارداری، استرس، رژیم غذایی، ورزش، قرص های ضد بارداری، مصرف الکل، سندرم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی، مصرف داروهای خاص، عدم تعادل هورمونی

✅ آمنوره (روی ندادن عادت ماهیانه)

⬅️ آمنوره یا روی ندادن عادت ماهانه، در بسیاری از اوقات مسأله نگران کننده‌ای نیست. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک بیماری یا مساله پزشکی مسئول آن باشد که باید پیدا و درمان شود.

⬅️ عادت ماهانه بعضی دخترها در سنی که انتظار می‌رود،‌ شروع نمی‌شود و دلایل متعددی هم وجود دارد که بعضی از زن‌ها در مقطعی خاص از زندگی‌شان،‌ با قطع خونریزی عادت ماهیانه روبرو می‌شوند.

⬅️ آمنوره اولیه به دیر شروع شدن عادت ماهانه در دخترها گفته می‌شود که زیاد شایع نیست و برآورد می‌شود از هر ۳۰۰ دختر، یکی با آن روبرو می‌شود. سن معمول آغاز پریود در دخترها ۱۲ سال است اما در بعضی‌ها دیرتر یا زودتر اتفاق می افتد.

⬅️ آمنوره ثانویه وقتی است که قبلاً پریودهای منظم داشته‌اید ولی اکنون عادت ماهانه‌تان مدتی است که قطع شده. برآورد می‌شود از هر ۲۵ زن،‌ یک نفر در مقطعی از زندگی‌اش با این مسأله روبرو شود. این اتفاق بیش‌تر در بین دختران نوجوان و زنان جوان و به خصوص ورزشکاران حرفه‌ای، ژیمناست‌ها یا رقصنده‌ها شایع است.

✅ روی ندادن عادت ماهیانه در روایات

⬅️ به نقل از اسماعیل بن بزیع: به امام کاظم علیه السلام گفتم: دختری جوان دارم که بیماری (کنایه از عادت ماهیانه) او از میان رفته است. فرمود که سر وی را حنا خضاب کنند، عادت ماهانه به وی باز خواهد گشت. این کار را انجام دادم و عادت ماهانه به وی بازگشت.

الکافی، ج 6، ص 484، ح 6

⬅️ امام کاظم علیه السلام: خون عادت را گاه باد، بند می آورد بدون آنکه آبستنی در میان باشد.

الکافی، ج 3، ص 108، ح 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .