بیماری های زنان نازایی و حاملگی, مقاله های مسائل جنسی

درمان کمبود هورمون در بدن مردان و زنان – جلوگیری از پیری

درمان کمبود هورمون در بدن مردان و زنان :

در این مقاله به بررسی عوامل مختلف به وجود آمدن اختلالات هورمونی در مردان و زنان خواهیم پرداخت و راه‎های درمان اختلالات هورمونی و تنظیم هورمون‎ها را بیان خواهیم نمود.

تغییرات هورمونی در زنان پیچیده است و اگر به خوبی کنترل نشود ممکن است ناراحتی‌های جسمی و ذهنی برای آنان ایجاد کند. نوع تغذیه و سبک زندگی، عوامل مهمی در عملکرد هورمونی مناسب در زنان است.

استفاده از چربی‌های مناسب و خوب مهم است، زیرا مهمترین هورمون‌ها از کلسترول ساخته می‌شوند. همچنین زمان کافی برای استراحت نیز منجر به کاهش نشانه‌های PMS(سندروم پیش از قاعدگی) و یائسگی می‌شود. راه دیگر برای تنظیم هورمون‌های زنان استفاده از بعضی گیاهان دارویی است.

خانم‎ها در سنین باروری بیش از هر زمانی و بیش از هر کسی به هورمون پروژسترون نیاز دارند و آن را تولید می‎کنند. پروژسترون نقش مهمی در چرخه قاعدگی زنان و توانایی آنها در باروری دارد. بنابراین عدم تولید کافی این هورمون در خانم ها می‎تواند به مشکلات جدی منجر شود.

پروژسترون مخصوص خانم‎ها نیست، بلکه مردان نیز برای سلامت جسمی و عملکرد جنسی به پروژسترون نیاز دارند.اهمیت پروژسترون به قدری است که امروزه می‎توان این هورمون را به عنوان اولین هورمون جهت درمان مشکلات جنسی و اختلالات هورمونی جنسی در مردان و زنان در نظر گرفت. خانم‎ها در سنین پیش از یائسگی و نیز بچه‎ها به احتمال بیشتری در معرض کمبود پروژسترون قرار دارند.

سطح هورمون پروژسترون در مردان بالغ در حد سطح پروژسترون زنان در فاز فولیکولار چرخه قاعدگی است. اما با ورود زنان به فاز لوتئال چرخه قاعدگی (یعنی پس از تخمک گذاری)، سطح پروژسترون در خانم‎ها به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد. در طول بارداری سطح پروژسترون زنان به بیش از 200 برابر افزایش پیدا می‎کند. پس بطور کلی می‌توان گفت پروژسترون یک هورمون زنانه نیست و مخالف واقعیت هورمون استروژن است.

استروژن اضافی و یا مواد مشابه استروژن (که به میزان بالایی در آلاینده‎های محیطی یافت می‎شوند) منجر به مشکلاتی جدی در خانم‎ها و نیز آقایان می‎شوند.

پروژسترون در حقیقت یک آنتاگونیست طبیعی برای استروژن است. به این معنا که به تعادل و خنثی کردن تأثیرات قدرتمند استروژن اضافی در مردان و زنان کمک می‎کند. پس یک هورمون تنظیم کننده است. اهمیت تأثیرات پروژسترون به قدری است که در صورت وجود کمبود پروژسترون در بدن، استروژن به هورمونی خطرناک و غیرقابل کنترل در بدن تبدیل می‎شود.

✅ کمبود پروژسترون از کجا بوجود می‎آید؟

اگر شما هم از احساس خستگی، اختلالات قاعدگی، بیماری‏های پوستی و یا افزایش وزن رنج می‎برید، ممکن است کمبود پروژسترون مقصر این مشکلات باشد.

اگرچه این علامت‎ها می‎توانند بیان کننده مشکلات دیگری مانند کمبود آهن، کمبود ویتامینD، اختلالات هورمون کورتیزول و خیلی بیماری های دیگر باشند.

علت های زیادی برای ابتلا به کمبود پروژسترون وجود دارد. از جمله آنها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

⬅️    •    تحت استرس بودن:

استرس از قوی ترین و مهم‎ترین علل ابتلا به کمبود پروژسترون در بیشتر افراد است. اگر بخواهیم علمی‏تر نگاه کنیم: افزایش سطح هورمون کورتیزول که همان هورمون استرس است باعث مسدود شدن گیرنده‎های پروژسترونی و در نتیجه کاهش عملکرد پروژسترون در بدن می‎شود. بنابراین استرس باعث ابتلا به کمبود پروژسترون خواهد شد. این یکی از مهم ترین دلایلی است که می‎گوییم خانم‎هایی که قصد بارداری و مادر شدن را دارند، ابتدا باید استرس را از خود دور کنند.

⬅️    •    ورزش افراطی!

تعادل را رعایت کنید؛ ورزش افراطی می‎تواند به افت سطح پروژسترون منجر شود. از طرفی ورزش برای تعادل ترشح و عملکرد هورمون‎ها جداً ضروری است. پس برای رسیدن به تأثیرات بهینه ورزش در بدن بهتر است متوسط روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش را در برنامه خود داشته باشید.

✅ از کجا متوجه شویم به کمبود پروژسترون مبتلا شده‎ایم؟

از شایع‎ترین علامت‎های کمبود پروژسترون می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

⬅️    •    اختلالات قاعدگی: قاعدگی‎های طولانی مدت، اختلالات دوره‎ها، کوتاه شدن فاز لوتئال، تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک، کرامپ‌های قاعدگی و لکه بینی در بین دو قاعدگی از شایع‎ترین علامت‎های کمبود پروژسترون در خانم‎ها هستند.

⬅️    •     ناباروری: پروژسترون یکی از مهم‎ترین هورمون‌های لازم برای داشتن بارداری سالم است. در حقیقت این پروژسترون است که دیواره‎‌های رحم را برای لانه گزینی تخم آماده می‌کند. اگر شما هم مبتلا به مشکل باروری هستید و یا تجربه سقط را دارید، لازم است تا حتما سطح پروژسترون خون شما مورد بررسی قرار گیرد، چرا که خیلی وقت‎ها پایین بودن سطح پروژسترون مقصر این مشکلات است.

⬅️    •    آکنه و جوش‎های پوستی، شکنندگی ناخن‎ها و خشکی پوست؛ اگر شما هم به آکنه دوران بزرگسالی مبتلا شده‎اید، اگر ناخن‎های شما شکننده، ترک خورده و لایه لایه شده است و یا پوست پاشنه پا و دست‎های شما ترک خورده است، ممکن است به کمبود پروژسترون دچار باشید.

⬅️    •    افسردگی، استرس و تغییرات خلق و خو؛ با افزایش سن و تغییرات میزان استروژن در خون، تغییرات قابل توجهی در خلق و خوی خانم‎ها دیده می‎‌شود. اما حقیقت این است که بعد از 30 سالگی بیشتر خانم‎ها تغییرات قابل توجهی در سطح پروژسترون را خواهند داشت و از اولین علامت‎های این تغییرات هورمونی می‎توان به تغییرات قابل توجه در خلق و خو اشاره کرد.

⬅️    •    کاهش سرعت متابولیسم، چاقی مخصوصاً در ناحیه شکم و افزایش تمایل به مصرف شکر با افزایش شیوع دیابت و بیماری‌های مقاوم به انسولین در سراسر دنیا، امروزه تقریباً تمام افراد ارتباط انسولین با قند خون و بیماری دیابت را می‎شناسند. اما لازم است بدانید که افزایش سن و کاهش سطح پروژسترون هم می‎تواند با خطر ابتلا به مقاومت به انسولین در ارتباط باشد و توانایی بدن در سوخت و ساز چربی‎ها را دچار اختلال کند. پس نتیجه چیزی نخواهد بود جز افزایش تمایل به مصرف هر چه بیشتر قندها و افزایش وزن

⬅️    •    میگرن، سردرد، دردهای مفصلی و همچنین علائم برخی آلرژی‎ها، دردها و آلرژی‎ها می‎توانند علل متعددی داشته باشند. اما امروزه در موارد بسیاری دیده می‎شود که دردها و آلرژی‎ها ریشه هورمونی دارند. بدون شک در ابتلا به آلرژی، ابتدا همه مواد غذایی و داروهای مصرفی باید مورد بررسی قرار بگیرند، اما امروزه میبینیم که بسیاری از پزشکان برای تعیین علت واقعی آلرژی، از تست‎های هورمونی، مخصوصاً تست تعیین سطح پروژسترون، استفاده می‌کنند. البته همانطور که گفتیم پروژسترون هورمونی مخصوص خانم‎ها نیست و عملکردهای مهمی در آقایان نیز دارد. بنابراین کمبود این هورمون در آقایان نیز عوارض متعددی خواهد داشت.

✅ گیاهانی که جهت تنظیم هورمون‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند:

⬅️ گیاه پنج انگشت یا گیاه زنان (ویتکس):

این گیاه در تنظیم هورمونها بسیار مؤثر است اما به کندی اثر می‌گذارد و ممکن است اثرش پس از ۳ تا ۳۶ ماه آشکار شود. این گیاه نشانه‌های PMS مانند نفخ، سردرد، افسردگی، احتباس آب، یبوست، آکنه، درد سینه، تحریک‌پذیری اعصاب، بی‌نظمی قاعدگی و مشکلات مربوط به یائسگی (مانند گر گرفتگی، بدخلقی، بی‌نظمی قاعد‌گی، میگرن) را کاهش می‌دهد. به تنظیم و موازنه‌ قاعدگی پس از قطع قرص‌های ضدبارداری کمک می‌کند.

!! البته در زمان بارداری و شیردهی و هنگام استفاده از قرص‌های ضدبارداری نباید استفاده شود.

⬅️ ریشه‌ قاصدک:

کبد نقش مهمی در تنظیم هورمون‌ها، بویژه هورمون استروژن دارد. کبد نه تنها این هورمون را تولید می‌کند بلکه به حذف آن نیز کمک می‌کند؛ خواه این هورمون منشاء طبیعی داشته باشند یا مصنوعی باشد مانند هورمون جایگزین در هورمون درمانی. برای حفظ متابولیسم و حذف این هورمون باید کبد را تقویت کرد. ریشه قاصدک، یکی از قوی‌ترین تقویت‌کننده‌های کبد است. ریشه خشک شده‌ قاصدک را به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید و میل کنید یا از تنتور آن استفاده کنید.

⬅️ شبدر قرمز:

شبدر قرمز سرشار از پروتئین، کلسیم، منیزیم، مواد معدنی، ویتامین‌ها و ایزوفلاوین است که در تنظیم چرخه‌ هورمونی بسیار مؤثر هستند. شبدر قرمز در طب سنتی برای پیشگیری از نفخ معده، بی‌نظمی قاعدگی، فیبروم، یائسگی و نازایی استفاده می‌شود. شبدر قرمز حاوی فیتواستروژن (استروژن گیاهی) است که از سیستم غدد داخلی در برابر مواد شبه استروژن زیان‌آور خارجی محافظت می‌کند و سیستم هورمونی را تنظیم می‌کند.

!! بهتر است در هنگام بارداری از شبدر قرمز استفاده نشود.

⬅️ خارخاسک:

خارخاسک، یکی از گیاهانی است که نه تنها برای افزایش میل جنسی در خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز تجویز می‌شود. این گیاه تولید هورمون(LH)  را افزایش داده و مقدار تستسترون را بیشتر می‌کند. معمولاً زنانی که میل جنسی آنها کم است، مقدار کمی هورمون تستسترون در بدن دارند که با افزایش این هورمون، میل جنسی آنها افزایش می‌یابد. مزایای استفاده از این گیاه در حفظ و تنظیم ترشح هورمون تستسترون(TH)  در بدن است که همین امر و تعادل این هورمون در بدن، از ویژگی‌‌های ثانویه مردانه جلوگیری می‌کند. از آنجایی که یکی از علل گُر گرفتگی در زنان یائسه، ترشح هورمون LH است و عدم تنظیم این هورمون، گُر‌ گرفتگی را در دوران یائسگی افزایش می‌دهد.

⬅️ مارچوبه:

این گیاه در جنگل‌های انبوه هند رشد کرده و همچون یک تقویت کننده عمل می‌کند. مارچوبه استرس را نیز از بین می‌برد. پژوهشگران بر این باورند که یکی از دلایل کاهش میل جنسی، استرس است. به علاوه، این گیاه در تولید شیر در طی شیردهی و درمان ناباروری نیز موثر واقع می‌شود.

⬅️ گل پامچال:

این گیاه از گیاهان آمریکای شمالی و سرشار از اسیدهای چرب ضروری و حاوی اسید لینولئیک گاما (GLA) است که از عملکرد غدد هورمونی حمایت می‌کند، علائم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد و موجب قوام و شفافیت و چسبناکی ترشحات زنانه و تخمک می‌شود که همین امر باعث می‌شود تخمک‌ها برای مدت طولانی‌تری در دهانه رحم زنده بمانند و تا ده روز بتوانند به راحتی با اسپرم ترکیب شوند. زنانی که مقدار این اسید چرب (GLA) در بدن آنها کم است، حساسیت بیشتری نسبت به هورمون پرولاکتین دارند و همین حساسیت بیشتر منجر به درد و حساسیت سینه‌ها نیز می‌شود. با مصرف این گیاه معمولا طی دو الی سه چرخه علائم به تدریج کاهش می‌یابد.

⬅️ گزنه:

با توجه به اینکه این گیاه سرشار از کلروفیل، پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین K است، در باروری و تقویت کلیه و تحریک و تنظیم ‌ترشحات غده آدرنال مؤثر است. هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این گیاه یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی و سرشار از اسید فولیک است و به سلامت جنین کمک می‌کند.

⬅️ ریشه شیرین بیان:

این گیاه به طور عمده نوسانات هورمونی را برطرف می‌کند و با بهبود غده آدرنال، انرژی را افزایش و استرس را کاهش می‌دهد. در ضمن به هضم غذا کمک می‌کند و یک ملین است.

یک محقق طب ایرانی اسلامی با بیان اینکه “رازیانه” یک گیاه دارویی بسیار مؤثر در زمینه تنظیم هورمون‌های زنانه است، گفت: سن شروع عادت ماهانه در زنان به طور معمول، 12سالگی است که بهترین زمان برای شروع مصرف رازیانه است.

رازیانه یک گیاه دارویی فیتواستروژن است، این داروی گیاهی وظیفه تنظیم عادت ماهانه را به عهده دارد، به طوری که موجب جلوگیری از تحلیل مخاط رحم، پیشگیری از پیری زودرس در زنان، جلوگیری از یائسگی زودرس و پیری دستگاه تناسلی و شادابی روحی، روانی و جنسی زنان می‌شود.

⬅️ رازیانه:

رازیانه با توجه به تعادل هورمونی می‌تواند از بروز خشکی دستگاه تناسلی جلوگیری کند، مصرف رازیانه علاوه بر درمان ترشحات اضافی دستگاه تناسلی می‌تواند منجر به جلوگیری از عفونت‌های مکرر دستگاه تناسلی در زنان شود همچنین باید توجه داشت که استفاده صحیح در میزان مناسب عارضه‌ای برای بدن در مصرف طولانی مدت ایجاد نمی‎کند. رازیانه به صورت یک استکان تا یک لیوان دم نوش یا عرق همراه با عسل یا خرما، می‌تواند هر روز مصرف شود.

✅ تدابیر ویژه آقایان جهت تنظیم هورمون‎ها:

⬅️    •    سکنجبین: هر شب یک لیوان شربت سکنجبین تهیه کنید و میل نمایید. یک قاشق غذاخوری سکنجبین عسلی را در یک لیوان آب مخلوط نمایید و میل کنید.

⬅️    •    معجون دوسین: معجون سیاهدانه و عسل را به همراه شربت سکنجبین میل نمایید. هر 12 ساعت یک بار یک قاشق چای خوری از معجون سیاهدانه عسل (دوسین) را به همراه یک لیوان شربت سکنجبین میل نمایید.

⬅️    •    مصرف نخود برای تنظیم هورمون‎های آقایان بسیار مفید است.

⬅️    •    ژل رویال: روزانه یک گرم ژل رویال خام و یا مخلوط شده با عسل را میل نمایید. (بهتر است صبح ناشتا خورده شود)

⬅️    •    عرق خارخاسک: روزانه 2 استکان میل شود. یک استکان بین صبحانه و ناهار و یک استکان بین ناهار و شام نوشیده شود.

✅ تدابیر ویژه خانم‎ها جهت تنظیم هورمون‎ها:

⬅️    •    معجون دوسین: هر 12 ساعت 1 قاشق چایخوری معجون سیاهدانه عسل (دوسین) میل نمایید.

⬅️    •    ژل رویال: روزانه یک گرم ژل رویال خام و یا مخلوط شده با عسل را میل نمایید. (بهتر است صبح ناشتا خورده شود)

⬅️    •    عسل رازیانه: روزانه 2 قاشق غذاخوری از عسل رازیانه میل نمایید و یا آنرا با ژل رویال مخلوط کرده و یک گرم صبح ناشتا میل نمایید.

⬅️    •    روغن گل سنجد: روزانه 1 تا 3 قاشق چایخوری بصورت خوراکی مصرف شود. شب‎ها داخل واژن را چرب کنید، سپس زیر ناف و بالای ناحیه تناسلی را چرب نمایید.

⬅️    •    عرق رازیانه: روزانه 2 استکان میل شود. یک استکان بین صبحانه و ناهار و یک استکان بین ناهار و شام نوشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .