بیماری های زنان نازایی و حاملگی, مقاله های مسائل جنسی

درمان فیبروم رحمی در طب سنتی

در این مقاله به بررسی  روش های درمان و پیشگیری فیبروم رحمی از دیدگاه طب سنتی اسلامی می پردازیم و کم دردسرترین روش ها را  برای حل این مشکل بیان می کنیم. یکی از بیماری هایی که امروزه دامنگیر دختران و زنان ما شده است وجود انواع فیبروم های رحمی می باشد. برخی مواقع این مشکل به صورت خانوادگی در مادر و دختران خانواده بروز می کند و در صورت عدم درمان حتی ممکن است منجر به ناباروری و مشکلات و عوارض دیگری گردند که با توجه به رواج زیاد این گونه مشکلات زنان، افراد بیش از گذشته نگران دچار شدن به این بیماری هستند. لذا رعایت توصیه ها و تدابیر مربوطه برای پیشگیری از ایجاد فیبروم های رحمی بسیار ضروری می باشد.

⬅️ در طب سنتی با توجه به شرایط بیمار، درمان های دیگری غیر از جراحی برای افراد مختلف در نظر گرفته می شود.

✅ فیبروم چیست؟

⬅️ زمانی که در رحم، آندومتر یا میومتر توده ایجاد شود به این توده، فیبروم گفته می شود. فیبروم در ابتلا می تواند همراه با علائم یا بدون علائم باشد. گاهی فیبروم با درد و خونریزی همراه است، شدت علائم به محل قرارگیری توده و اندازه آن بستگی دارد.

⬅️ علت ابتلا به فیبروم از دیدگاه طب جدید دقیقاً مشخص نیست، فیبروم تقریباً در نیمی از زنان بالاتر از 35 سال دیده می شود. طب سنتی، مانند طب جدید اشاره مستقیمی به بیماری فیبروم ندارد ولی از روی علائم و عوارض این بیماری، می توان متوجه شد که آنچه در طب سنتی به آن پرداخته شده است به بیماری فیبروم شباهت دارد.

⬅️ نگاه طب سنتی با طب جدید به بیماری ها کمی متفاوت است. فیبروم بدون خونریزی را می توان معادل ورم صلب سوداوی و فیبروم خونریزی دهنده را می توان معادل بواسیر رحم دانست.

✅ علل ابتلا به فیبروم

⬅️ همانطور که اشاره شد فیبروم رحم در واقع نوعی ورم صلب (سخت) رحم است. این گونه ورم‌ ها در اثر مواد سوداوی در بدن ایجاد می شود. وقتی سودا در بدن زیاد شد خون سوداوی و غلیظ می شود. این خون سوداوی در عضو غلیظ تر شده موجب ورم می شود. گاهی نیز ممکن است سودا و بلغم و یا بلغم به تنهایی عامل این ورم باشد.

⬅️ دو مورد دیگر نیز است که احتمال ایجاد این مشکلات را افزایش می هد، یکی شستشو دادن با آب سرد بعد از هر بار تخلیه وهمچنین حمام کردن و شستشو در زمان پریود است و علت دیگر پوشیدن شلوارهای تنگ به خصوص شلوارهای جین می باشد چرا که به کنارها و کشاله ران فشار می آورد و خون رسانی را به تخمدان و رحم را کم می کند و این معضل را ایجاد می کند.
⬅️ ضمناً دیر ازدواج کردن باعث کیست تخمدان، فیبروم رحم، زایمان های با سزارین، شیردهی ناموفق، آندومتریوز و… می شود.

✅ آیا افراد با مزاج خاصی بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به فیبروم هستند؟

⬅️ به طور کلی همه افراد با مزاج های مختلف می توانند به فیبروم رحم مبتلا شوند ولی به نظر می رسد در غلبه سودا استعداد ابتلا به فیبروم افزایش یابد. افزایش ماده سوداوی در بدن می تواند منجر به ابتلا به فیبروم رحم شود.

✅ علائم ابتلا به فیبروم

⬅️ هر چند  بسیاری از زنان مبتلا به فیبروم رحمی، هیچ نشانه ای ندارند ولی با یک سونوگرافی ساده قابل تشخیص است.
نشانه های این بیماری ممکن است این گونه باشد:
–      قاعدگی های سنگین و دردناک یا خونریزی بین دوره های ماهانه
–      احساس پری در پایین شکم
–      ادرار زیاد
–      درد به هنگام نزدیکی جنسی
–      درد در پایین کمر
–      مشکلاتی در تولید مثل، مانند نازایی، سقط جنین یا زایمان پیش از موعد

✅ نقش تغذیه در درمان فیبروم

⬅️ تغذیه و سبک زندگی در ابتلا به انواع بیماری ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و تغذیه نامناسب می تواند باعث ابتلا به انواع بیماری ها شود که فیبروم یکی از آن ها محسوب می شود.

⬅️ اینکه دقیقا چه مواد غذایی باعث ایجاد فیبروم رحم می شوند مشخص نیست ولی هر ماده غذایی که تولید سودا را در بدن افزایش دهد، می تواند احتمال ابتلا به فیبروم رحم را افزایش بدهد.

⬅️ بنابراین توصیه اصلی، اصلاح تغذیه است تا خون موجود در بدن شما خونی متعادل از جهت اخلاط چهارگانه باشد یعنی سودا و بلغم و صفرا و دم به اندازه کافی و متعادل و متناسب وجود داشته باشد. برای این منظور حتماً بایستی از غذاهای سودازا مثل گوشت گاو، سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی و مانده، نوشابه و قارچ بپرهیزد. عدس، بادمجان، کلم و ترشیجات کمتر مصرف کنید. مراقب افزایش بلغم و چاقی و اضافه وزن هم باشید.

✅ درمان اولیه فیبروم
⬅️ جهت درمان ضمن رعایت کامل موارد فوق الذکر که به عنوان پیشگیری بیان گردید، اگر متاهل هستید تزریق واژینال عسل داشته باشید همچنین می توانید زاج سفید به همراه یک ریزشی مثل عسل که به صورت موضعی استفاده کنید و روش استفاده به این شرح است که به اندازه یک نخود زاج سفید را در آب جوش حل کرده و با 3 سی سی عسل مخلوط و سه بار تزریق واژینال کنند. مدتی طول نمی کشد که آن فیبروم جدا شده و فرد از شر این معضل خلاصی می یابد. 

⬅️ اگر دختر خانمی باشد که نتواند تزریق واژینال کند مقدار بیشتری زاج سفید را درون تشتی از آب گرم حل نموده و درون آن بنشیند، زاج به صورت بالا رونده عمل نموده و فیبروم را جدا می کند.
⬅️ همان گونه که گفته شد این فیبروم ها می تواند از یک سوء مزاج بلغمی عارض گردند لذا استفاده از آبزن آویشن و مرزنجوش را هم توصیه می کنیم. برای اینکار آویشن و مرزنجوش را روی حرارت ملایم بجوشانید و سپس آنرا صاف کرده و پس آز آنکه ولرم شد داخل تشتی ریخته و در آن بیست دقیقه بنشینید.
⬅️ ضمناً از  حمام کردن و شستشو در زمان پریود و خوردن مواد غذایی با طبع سرد در این دوران خودداری نمایید و هرگز از شلوارهای تنگ به خصوص شلوارهای جین استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =