بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته یازدهم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته یازدهم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

⬅️ در این هفته اندازه جنین 65 تا 75 میلیمتر است صورت جنین شباهت بیشتری به صورت همیشگی انسان پیدا می کند!!

✅ شکل جنین در هفته یازدهم بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته یازدهم بارداری

⬅️ فعلاً قرار نیست گریم جدیدی برای او در نظر گرفته شود. همین اندامی که اکنون دارد رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود. اندازه دقیق جنین شما اکنون 65 تا 75 میلی‌متر است یعنی به اندازه یک لیموترش است. استخوان‌های او در حال رشد است و دندان‌هایش درست زیر لثه‌ها در حال تقسیم است. رگ‌ها زیر پوست بدنش مثل نخ های ریزی می‌ماند که کل بدن او را پوشانده است.

⬅️ برآمدگی پیشانی او صاف‌تر شده و سر جنین کوچولو اکنون با چرخش تدریجی به طرف چانه‌ها از قفسه سینه فاصله می‌گیرد و بر طول گردنش افزوده می‌شود. او گاهی خودش را لوس می‌کند و لگدی می‌زند تا وجودش را اعلام کند با این حال بعید به نظر می‌رسد که همه بتوانند در این هفته لگدهای جنین را احساس کنند. هر چه بزرگ‌تر شود احتمالا داد و بیدادش را بیشتر با لگد نشان خواهد داد. جنین این روزها بیشتر در حال رشد و توسعه گوش‌ها، اندام تناسلی و پرده دیافراگم خود است.

»» قد: 6/8 سانتی متر
»» وزن: 10 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته یازدهم بارداری

⬅️ از این هفته به بعد تغییرات فیزیکی شما منحصر به شکمتان نمی‌شود، در حالی که رحم شما روز به روز گسترش می‌یابد وزنتان هم بیشتر می‌شود. به هر حال اگر هنوز وزنتان اضافه نشده جای تعجب ندارند شما با تهوع و استفراغ در این مدت چندان میل به غذا نداشته‌اید با رفع این مشکلات وزنتان هم افزایش می‌یابد. در این هفته احتمالاً حالت تهوع و استفراغ شما کمتر می‌شود و علائم جدیدتری را تجریه می‌کنید.

⬅️ گاهی این علائم خودش را روی موها و ناخن‌های شما نشان می‌دهد مثلاً ممکن است موهایتان زیادی رشد کند یا کم یا حتی ناخن‌هایتان هم همین وضعیت را داشته باشد. خیلی‌ها معتقدند که این تغییرات به دلیل افزایش هورمون‌های موجود در بدن است و برخی دیگر می‌گویند که افزایش سطح خون عامل این تغییرات است. به هر حال ممکن است موهای خشک در این زمان خشک‌تر و موهای چرب چرب‌ترشود. این تغییرات گاهی تا افزایش بزاق دهان شما پیش می‌رود. پوست شما هم در این دوران تحت تأثیر هورمون‌ها درخشان‌تر از قبل می‌شود.

✅ مراقبت های بارداری در هفته یازدهم بارداری 

⬅️ برخی از زنانی که از میگرن رنج می‌برند ممکن است که در این دوران بیشتر احساس سردرد کنند. برای کاهش سردرد می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید. راه های کاهش درد میگرن را مطالعه کنید.

⬅️ در صورت سرماخوردگی حتماً پیش از هر کاری با پزشک خود تماس بگیرید. در زمان سرماخوردگی شربت سینه و داروهای آرام بخش‌ می تواند برای جنین شما خطرناک باشد. بهترین جایگزین برای داروهای شیمیایی جهت سرماخوردگی، بره موم است.

⬅️ اگر در هنگام ورزش علائم زیر را مشاهده کردید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی نظیر خونریزی واژینال، تنگی نفس، سردرد، درد قفسه سینه ، ترشح واژن، سرگیجه و از هوش رفتن و ضعف عضلانی

⬅️ سعی کنید در این دوران به پهلو بخوابید تا جریان خون در بدنتان افزایش یابد.   در این زمان شما به استراحت بیشتری نیاز دارید. ممکن است دراین بخواهید فعالیت‌های بیشتری انجام دهید و این فعالیت را کمتر نکنید. اما یادتان باشد که نیاز به ساعات خواب بیشتر دارید.

⬅️ از دیگران کمک بگیرید؛ در محیط کار، در خانه یا در هر فعالیت دیگری که انجام می‌دهید.

⬅️ فعالیت داشته باشید. ممکن است فعالیت در این دوران برای شما سخت باشد اما به یاد داشته باشید که ورزش منظم به شما انرژی بیشتری می‌دهد.

⬅️ به پیاده روی بروید.

⬅️ چرت بزنید.

⬅️ در مورد خستگی‌های خود با پزشک‌تان مشورت کنید. سطح آهن بدنتان نیز باید کنترل شود.

✅ تغذیه در هفته یازدهم بارداری

⬅️ رژیم غذایی متعادلی را در پیش گیرید. شما در این دوره باید به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید. توجه داشته باشید که مصرف قرص آهن منجر به بیش فعالی کودک شما خواهد شد. برای جبران کمبود آهن خود، از مصرف سه شیره و آرد هفته جوانه غافل نشوید.

⬅️ از سبزیجات برگ‌ سبز و میوه مصرف کنید.

⬅️ از میان وعده های مقوی و سالم استفاده کنید.

⬅️ به مقدار کافی آب بنوشید. روزانه 226 تا 283 میلی گرم آب توصیه می‌شود. (کم آبی بدن، شما را از پا در خواهد آورد) دقت کنید که فقط زمانی آب بنوشید که احساس تشنگی می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .