بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته چهلم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته چهلم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 52 تا 53 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 40 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 40 بارداری

⬅️  پوست او کاملاً نرم و صاف شده و موهای کرکی‌اش هم کمتر شده. بدن او چربی را کاملاً جذب کرده و به خورد پوستش رفته و حالا حسابی تپل به نظر می‌رسد.

⬅️  در زمان تولد ممکن است رنگ بدنش آبی‌رنگ باشد یا به قسمت‌های از بدنش ماده سفید رنگی چسبیده باشد. البته اگر دیدید بدنش به خون آغشته شده نگران نباشید این به دلیل جدا شدن از جفت است. بدن او بعد از خروج از رحم لغزنده است و موهای سرش به هم چسبده حتی ممکن است سرش هنگام جدا شدن بیرون از مجرای زایمان نامنظم و بدشکل به نظر برسد که این مسئله بعد از مدتی به حالت عادی برمی‌گردد.

⬅️ استخوان‌های سر او هنوز سفت نشده و استخوان‌های جمجمه قدری از هم جدا هستند در زمان خروج نوزاد جمجمه به هم فشرده می‌شود و جنین راحتر از کانال زایمانی عبور می‌کند. این نرمی ها تا بعد از یک سال هم ادامه می یابد.

»» قد: 52.5 سانتی متر

»» وزن: 3600 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 40 بارداری

⬅️ یادتان باشد در هنگام زایمان اگر به صورت طبیعی باشد باید علاوه بر زور زدن برای بیرون آمدن بچه، این کار را برای جفت هم انجام دهید، اما نگران نباشید همه چیز خوب پیش خواهد رفت، کافی است برای خروج جفت کمی به خودتان فشار بیاورید جفت بیرون می‌آید. فقط این نکته را در نظر بگیرد که چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین ممکن است آنقدر احساساتی شوید که نتوانید خودتان را کنترل کنید و مثل دختر بچه‌های نازنازی زیر گریه بزنید. پس اگر واقعاً در این لحظات دلتان می‌خواهد گریه کنید خودداری نکنید و یک دل سیر اشک بریزید. در این شرایط هرگز فکر نکنید که باید مثل یک زن بالغ عمل کنید. شما 9 ماه فشار سنگینی را تحمل کرده‌اید و زایمان به شما فشار بیشتری وارد کرده، بنابراین خودتان را از شر این احساسات خلاص کنید و تا می‌توانید زار بزنید. اگر این احساسات باقی بماند ممکن است خودش را به صورت افسردگی بعد از زایمان نشان دهد.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 40 بارداری

⬅️ سزارین عملی است که معمولاً آن را در شرایطی که مادر نمی‌تواند نوزاد را به صورت طبیعی به‌دنیا بیاورد، انجام می‌شود. عمل سزارین به چند علت انجام می‌شود؛ یکی ‌از این دلایل به دلیل کوچک‌بودن لگن و دیگری به دلیل بزرگ بودن جنین است که در این شرایط جنین نمی‌تواند از سطوح لگن عبور کند.

⬅️ نامناسب‌بودن شرایط درون رحم، وارد شدن فشار روی بند ناف و جدا شدن زود هنگام جفت از جداره رحم از جمله عللی است که سزارین را برای مادر باردار واجب می‌کند. در عمل سزارین شما ممکن است هوشیار باشید چرا که از روش بی‌حسی نخاعی یا «ایپدورال» استفاده می‌شود.

⬅️ در عمل سزارین از بریدن پوست و عضلات جدار شکم دیوار رحم باز می‌شود جراح به آرامی برشی در دیواره رحم می‌دهد و کودک را از این طریق خارج می‌کند. بعد ازآن جفت از بدن خارج می‌شود و جدار رحم را با نخ های قابل جذبی بخیه می زنند. سپس عضلات جدار شکم و پوست را با استفاده از این همین نوع نخ می‌بندند.

⬅️ سزارین عملی است که بیشتر از 30 دقیقه طول نمی‌کشد. پس از برش رحم 5 تا 10 دقیقه صرف خارج ساختن کودک و جفت 10 تا 20 دقیقه نیز صرف بخیه زدن رحم و پوست شکم می‌شود.

✅ تغذیه در هفته 40 بارداری

چرا ویتامین دی برای شیردهی ضرورت دارد؟

⬅️ ویتامین دی با جذب بیشتر کلسیم، موجب استحکام استخوان‌های شما و کودکتان می‌شود. مادران شیرده باید حداقل روزانه 3 وعده شیر کم چرب یا بدون چرب یا شیر سویا مصرف کنند تا از میزان دریافت ویتامین دی کافی اطمینان حاصل کنند.

شیردهی:

⬅️ حتماً درباره فواید شیردهی شنیده‌اید. شیردهی علاوه بر انتقال مواد مغذی و آنتی بادی‌های مهم به بدن کودکتان، برای شما نیز فوایدی دارد:

⬅️ شیردهی پس از زایمان، موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که خونریزی رحم را کاهش می‌دهد و مرحله ترمیم بدن‌تان را سرعت می‌بخشد.

⬅️ در دوره شیردهی، شما به 2500 کالری در روز احتیاج دارید که حدود 500 کالری بیش از مقداری است که در حالت عادی (قبل از بارداری) مصرف می‌کردید. نگران اضافه وزن‌تان نباشید. شیردهی موجب سوزاندن کالری اضافی در بدن شما می‌شود.

⬅️ شیردهی هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که موجب شادی و احساس خوب در شما می‌شود.

⬅️ شیردهی هزینه کمتری را برای شما به همراه دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است.

⬅️ برای افزایش شیردهی مصرف جوانه یونجه، عسل یونجه، عسل رازیانه، سمنو مفید است.

⬅️ روزانه حداقل 2 قاشق غذاخوری عسل رازیانه و یا عسل یونجه میل نمایید.

⬅️ در وعده روزانه خود حتماً از سمنو استفاده نمایید تا علاوه بر تأمین آهن و ویتامین A و B، باعث افزایش شیردهی شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − چهارده =