بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته چهاردهم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته چهاردهم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

⬅️ در این هفته جنین شروع به تولید ادرار می کند که وارد مایع آمنیوتیک می شود و ضرری برای مادر و جنین ندارد وزن جنین در این هفته 65 تا 70 گرم می باشد و قدش حدود 12.5 سانتی متر است

✅ شکل جنین در هفته چهاردهم بارداری به این صورت است:

 

⬅️ جنین اکنون 12 هفته سن دارد و شما هفته 14 بارداری را سپری می‌کنید.

وضعیت جنین هفته چهاردهم بارداری

⬅️ این خانم یا آقای وروجک در این هفته به اندازه یک لیموشیرین شده است. اندازه قد او اکنون 12 سانتی‌متر و وزنش حدود 70گرم است. هر هفته تغییرات جدیدی به صورتش اضافه می‌شود و در این هفته هم قرار است گردن او درازتر شود و نگهداری از سر را خودش بر عهده بگیرد. در این وضعیت دیگر چانه‌اش روی سینه قرار نمی‌گیرد.

⬅️ یادآوری این نکته مهم است که از این هفته اندام‌های کودک از نظر اندازه و عملکرد بیشتر رشد خواهند کرد. اعضای تناسلی او بیشتر رشد کرده‌اند و تشخیص جنسیت را ساده‌تر می‌کند. با آنکه دست‌هایش بلندتر شده، اما زمان نیاز دارد تا پاهایش هم به اندازه‌ای برسد که متناسب با بدنش شود. کبد تولید صفرا را شروع کرده‌اند و این نشانه سلامت کبد کودک است.

⬅️ جنین در این هفته می‌تواند در کیسه آمونیوتیک ادرار کند. او قبلاً این آب را می‌خورد، اما حالا در آن ادرار هم می‌کند. هورمون‌های تیروئیدی در این هفته کارشان را آغاز می‌کنند و طحال هم کار تولید گلبول‌های قرمز خون را از سر گرفته است. طی هفته گذشته و این هفته او می‌تواند اجزای صورتش را بیشتر تکان دهد و خودش را برای شما لوس کند آن هم به این دلیل است که مغز او پالس‌های عصبی برای صورتش می‌فرستد.

⬅️ تازه چنگ انداختن را هم از همین هفته شروع کرده است. رشد موهای او به سرش محدود نمی‌شود و کمی مو نیز روی ابروهایش قرار می‌گیرد. پوششی از مو بدن او را می‌پوشاند که این پوشش کرک‌دار بدن او را گرم می‌کند و با چاق شدن کودک در بدن شما این کرک هم می ریزد با این حال ممکن است که این کرک‌ها تا بعد از به دنیا آمدن بچه همراه او باشد. اما این را بدانید که پس از مدتی از روی بدنش ناپدید خواهد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 6 =