بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته پانزدهم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته پانزدهم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

⬅️ در این هفته جنین به مکیدن انگشت شستش می پردازد. همچنین در این هفته کودک دارای ابرو و مژه می شود مایع آمنیوتیک قادر به انتقال صوت به جنین بوده و کودک به وسیله آن می تواند صدای معده، ضربان قلب و صدای شما را بشنود وزن جنین در این هفته 70 تا 75 گرم و قدش 13 تا 14 سانتی متر است

✅ شکل جنین در هفته پانزدهم بارداری به این صورت است:

⬅️ شما تقریبا یک سوم راه را طی کرده‌اید. دراین مدت گاهی ناامیده شده‌اید، گاهی از شدت خستگی حال و حوصله شوهر خودتان را هم نداشته‌اید و گاهی هم دلتان می‌خواسته‌ که اصلا به دنیا نمی‌آمدید!!
⬅️ اما حالا خوب می‌دانید در مقابل این احساسات چگونه مقاومت کنید؟ به هرحال برگردید و به راهی که آمده‌اید نگاه کنید. سه ماه و سه هفته است که در این راه قدم گذاشته‌اید و اتفاقا مسیر را هم درست آمده‌اید. راه زیادی بود که به لطف کارگردان هستی آن را طی کرده‌اید.

✅ وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

⬅️ یک پرتغال متوسط را تصور کنید او اکنون به اندازه این پرتغال است. قدی به اندازه 11 تا 13 سانت و وزنی در حدود 50 تا 107 گرم دارد. او هر روز مثل ما صبحش را با یک دم و بازدم شروع می‌کند با این کار او تمرین می‌کند که ریه‌هایش را قوی کند تا کیسه‌های هوا در ریه‌اش شکل بگیرد، او این کار را در میان مایع آمنیوتیک انجام می‌دهد. به هر حال او سرگرم است و سه – چهار هفته‌ای می‌شود که دلش می‌خواهد فضولی کند!

⬅️ او اگرچه صداها را می‌شنود، اما فعلاً تصویری ندارد و انگار فقط مجهز به دستگاه رادیوست! چشم‌هایش فقط می‌تواند نورهای روشن را از پشت پلک‌های بسته‌اش ببیند، پلک‌هایی که تا هفته بیست و هفتم همین وضعیت را دارد. غضروف‌ها در حال تبدیل شدن به استخوان هستند.

⬅️ سه استخوان مربوط به گوش میانی جزو اولین استخوان‌هایی هستند که شروع به سخت شدن می‌کنند با آنکه مراکز شنوایی او کامل نشده با این حال می‌تواند صدای شما را بشنود. همان‌طور که هفته گذشته گفتیم موهایش الان بیشتر شبیه کرک‌های روی میوه هاست.

⬅️ فکر نکنید موهای او الان سیاه است و اگر جنین می‌توانست براق کننده به موهاش می زد، نه! هنوز رنگدانه‌ها موهایش را رنگی نکرده‌اند. خوب این ناقلا می‌خواهد این هفته شما را لگد باران کند حق هم دارد تقریباً با وجود اینکه در حال استراحت است، اما گاهی نیاز به شیطنت دارد. شما این هفته هیجان زیادی را تجربه می‌کنید چرا که برای اولین بار لگدهایش را حس می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − هفت =