بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته هفتم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته هفتم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته 17 تا 20 میلیمتر است که در حد بزرگی ناخن شست است

✅ شکل جنین در هفته هفتم بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری

⬅️ فرزند شما این هفته سریع‌تر رشد خواهد کرد. اندازه سر تا دم کوچولو در ابتدای هفته 4-5 میلی‌متر است که در انتها هفته به 7-11 میلی‌متر می‌رسد. برجستگی‌های دست و پا که در هفته ششم جوانه‌ زده بودند حالا بیشتر رشد کرده‌اند و قسمت‌های مختلف دست و پا در حال شکل‌گیری است. سایه‌ای از آرنج و مفصل‌های او را می‌توانید ببینید. حالا دست او از مچ تا انگشتان به هم چسبیده تا در هفته‌های آینده از هم جدا شود.

⬅️ سر جنین اکنون بزرگ‌تر از بدن اوست و می‌توانید خوشحال باشید که روزهای این هفته زمان تشکیل نیمکره‌های چپ و راست مغز اوست. پوستش را اگر ببینید وحشت می‌کنید آنقدر نازک است که می‌توان آن را به یک برگه کاغذ تشبیه کرد و رگ‌هایش به راحتی قابل دیدن است. دندان‌ها و فضای داخلی دهانش هم به تدریج در این هفته شکل می گیرد و ظاهراً گوش‌هایش هم بیشتر رشد خواهند کرد.

⬅️ این هفته رویان قشنگ‌تر خواهد شد، پلک‌ها روی چشمانش را می‌پوشاند و بینی قلمی او هم توی صورت عجیب و غریبش پیدا می‌شود. روده‌ها و آپاندیس هم در راه هستند و تا پایان این هفته در بدن رویان جا خوش می‌کنند.

⬅️ البته دیگر اعضای او برای آنکه عقب نمانند به سرعت در حال رشد هستند. کبدهای او هم بیکار ننشسته‌اند و کارخانه تولید گلبول‌های قرمز را به راه انداخته‌اند. روده‌های نوزاد آینده شما در اطراف بند ناف در حال به هم پیچیده شدن است و بند ناف هم با رگ‌های خونی که دیدن آنها چندان سخت نیست مشغول سرویس‌دهی به کودک شماست. خب روی سر او لکه یا حفره‌های تیره رنگی هست که بعداً به چشم‌ها و گوش‌هایش تبدیل می‌شود.

»» قد: 0.8 سانتی متر
»» وزن: 0 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته هفتم بارداری

⬅️ چه علائمی را در هفته هفتم بارداری تجربه خواهید کرد؟

⬅️ رحم شما روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و جا را برای جنین کوچک شما باز می‌کند به همین دلیل ممکن است شما دردهای خفیف یا گاهی اوقات شدیدی را در ناحیه شکم و لگن خود حس کنید.

⬅️  حالت تهوع‌هایتان همچنان ادامه دارد و گاهی اوقات به شدت گرمتان می‌شود یا سردردی شدید به سراغ شما می‌آید؛ برای مهار این مشکلات بهتر است کمی بیشتر مایعات سالم بنوشید و کمی بیشتر استراحت کنید.

⬅️ شاید هنوز هم به شرایط جدید عادت نکرده باشید و نقش جدید خود و وجود مهمان کوچولوی خود را در داخل بدن خود به‌خوبی درک نکرده باشید اما نگران نباشید، کاملاً طبیعی است. کم کم عادت می‌کنید و حتی از آن لذت خواهید برد.

⬅️  در این مرحله از بارداری، علائم بارداری شما هنوز آنچنان چشمگیر نیست اما با کمی دقت در ظاهرتان متوجه می‌شوید که تغییرات بسیاری کرده‌اید. در این دوران، بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل خود را نشان می‌دهد و این تغییرات ممکن است علائم زیر را به همراه داشته باشد:

– حالت تهوع و استفراغ

– افزایش یا کاهش وزن

– افزایش بزاق دهان

– ویار شدید به خوردن برخی مواد غذایی

– خستگی

– نفخ و سوزش سر دل

– مشکلات گوارشی و سوء‌هاضمه

– بزرگ و حساس شدن سینه‌ها

– تکرر ادرار و افزایش ادرارهای شبانه

– گرفتگی عضلات لگن

✅ مراقبت‌های بارداری در هفته هفتم بارداری

⬅️ اگر تا این هفته به پزشک مراجعه نکرده‌اید باید دیگر خودتان را به یک متخصص نشان دهید. پزشک سؤالات متعددی از جمله سابقه بیماری، عوارض ژنتیکی، سابقه بارداری قبلی و … را می‌پرسد و جدول اضافه‌وزن را به شما می‌دهد که بدانید در هر هفته چه مقدار باید وزن اضافه کنید.

کارهایی که باید در هفته هفتم انجام دهید:

⬅️ اگرچه شما همچنان در ابتدای دوران بارداری قرار دارید اما باید همه جوانب را در نظر بگیرید و آزمایش‌ها و تست‌های لازم این دوران را تحت نظر پزشکتان سپری کنید تا از این طریق بارداری بی‌تنش، سالم و در عین حال موفقی داشته باشید. انجام برخی آزمایش‌ها در این دوران به این معنی نیست که شما یا جنینتان مشکلی دارید. نگران نباشید بلکه همه این کارها برای اطمینان بخشیدن به شما و خانواده‌تان انجام می‌شوند.

⬅️ در هفته هفتم احتمالا پزشکتان برای ارزیابی شما آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که همه آن‌ها برای همه زنان باردار ضروری نیست اما بهتر است با نام آن‌ها آشنا شوید:

– آزمایش پام اسمیر (نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم)
– آزمایش‌های ژنتیک
– اندازه‌گیری سطح آهن، نوع گروه خونی، پروتئین، گلوکز، گلبول‌های قرمز و سفید
– آزمایش‌هایی برای چک بیماری‌هایی که ممکن است از مادر به جنین منتقل شود

 ✅ تغذیه در هفته هفتم بارداری تغذیه

⬅️ مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی افزایش دهید و خوردن مولتی ویتامین‌های طبیعی دوران بارداری خود را ادامه دهید.

⬅️ تغذیه بین هفته‌های 5 تا 8 بارداری، نقش مهمی را در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل ایفا می‌کند. در این هفته مصرف این مواد غذایی را در اولویت برنامه خود قرار دهید.

⬅️ مصرف آهنی که از مواد غذایی به دست می‌آید و ویتامین‌های بارداری بسیار اهمیت دارد. افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر ابتلا به فقر آهن و کم خونی قرار می‌دهد. مواد غذایی سرشار از آهن شامل سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود به همراه مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود راه دهید تا در جذب آهن به شما کمک کند.

⬅️ میزان آهنی که در طول بارداری به شما پیشنهاد می‌شود حدود 27 میلی گرم است که در بیشتر مولتی ویتامین‌های بارداری یافت می‌شود.

⬅️ آرد هفت جوانه و سویق گندم و جو را برای رشد کودک و تأمین املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن از جمله آهن فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =