بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته نوزدهم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته نوزدهم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 26 تا 27 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته نوزدهم بارداری به این صورت است:

⬅️ اکنون جنین گاهی لگد می‌زند، گاهی دست هایش را تکان می‌دهد و از آنجایی که در مایعی آمنیوتیک شناور است حسابی برای خودش جولان می‌دهد.

✅ وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری

⬅️ او اکنون به اندازه یک انبه یا سیب شده است. اگر چه در انبار غذایی او در کیسه آب هیچ ماده غذایی وجود ندارد اما حس چشایی او کار می‌کند. اگرچه سایر حس ها مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلاً هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد.

⬅️ در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است تقریباً دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد، بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حرکت کودک در مجرای زایمان را نیز آسان تر می‌کند.

⬅️ سیم پیچی‌های مغز او هم به‌تدریج شکل گرفته و حالا ارتباط بین رشته‌های عصبی عضلات و مغز به خوبی برقرار شده است. جنین شما می‌تواند بر روی اعضای بدنش کنترل داشته باشد. مایع مغزی-نخاعی که اطراف مغز و نخاع او را احاطه کرده در شبکه عروقی مغز او تشکیل می‌شود.

⬅️ در این هفته جوانه‌های دندان‌های دائمی او پشت دندان‌های شیری رشد می‌کنند. جنین به راحتی مایع آمنیوتیکی را می‌نوشید. روده‌های جنین نیز کار را شروع می‌کنند و با ترشح شیره روده  جذب مایع آمنیوتیک را افزایش می‌دهند پس از آن کلیه‌ها این مایع را تصفیه و داخل آب آمینون ادرار می‌کند. نگران نباشید مایع آمنیون هر چند ساعت یکبار تصفیه می‌شود.

⬅️ اگر جنین شما دختر باشد، الان 6 میلیون تخمک در دستگاه تناسلی خود انبار کرده که کم‌کم در زمان تولد به 2 میلیون تخمک می‌رسد. شاید از این هفته به بعد دیگر نتوان خیلی خوب رگ‌های بدنش را دید چرا که رنگ دانه های پوستی به نام « ملانوسیت» کارشان را آغاز کرده‌اند.

»» قد: 26.7 سانتی متر

»» وزن: 353 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته نوزدهم بارداری

⬅️  وزن اضافی شما در این هفته در اطراف باسن و شکم جمع شده است. این وزن اضافی حدود 3 تا 6 کیلوگرم است.

⬅️ وزن جفت 170 گرم است و مایع آمنیوتیک و رحم هر کدام حدود 320 گرم وزن دارند. وزن پستان‌های شما هم اضافه شده و باید حدود 180 گرم شده باشد. ممکن است احساس کنید که شکم شما خیلی بزرگ شده. ولی باید بدانید که شما تازه هفته 19 باردار هستید و تا هفته چهلم زمان زیادی مانده است.

✅ مراقبت های بارداری در هفته نوزدهم بارداری

⬅️ هر زن بارداری ممکن است بخشی از علائم بارداری را داشته باشد که شدت و ضعف این علائم هم با هم متفاوت است. بنابراین فکر نکنید شما به عنوان یک زن باردار باید همه این علامت‌ها را داشته باشید. برخی از خانم‌ها داری حساسیت یا آلرژی هستید این مسئله ممکن است در دوران بارداری تشدید شود. البته برعکس آن هم صادق است ممکن است نسبت به ماده غذایی حساسیت داشته باشید، اما در این دوران این حساسیت کمتر شود. برای این کار نکات زیر را رعایت کنید.

  • مقدار مناسبی آب بنوشید به ویژه اگر هوا گرم است.
  • اگر برای آلرژی خود دارو مصرف می‌کنید آن را قطع  و با پزشک مشورت کنید حتی اسپری‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
  • از خوردن غذاهای تند و حساسیت زا خودداری کنید.
  • از مواد محرک مثل دود سیگار و حیوانات هم دوری کنید.

✅ تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

⬅️ بین چر‌بی‌های خوب وبد تفاوت قائل شوید.

⬅️ چربی ها یکی از مهمترین بخش‌های رشد کودک در طول هفته 19 بارداری است اما انتخاب درست آن اهمیت دارد.

⬅️ بهتر است مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس خود را کاهش دهید و از چربی‌های جامد (آنهایی که در دمای اتاق جامد هستند مانند کره، چربی گوشت گوسفند) استفاده کنید.

»» موادی که سرشار از چربی های اشباع شده هستند:

پنیر، کره، گوشت‌های پر چرب مانند سوسیس، هات داگ و بیکن، روغن نارگیل

»» موادی که سرشار از چربی‌های ترانس هستند:

مارگارین، اسنک‌ها و دسرهای آماده مانند کوکی، کیک و دونات

»» موادی که سرشار از چربی‌های اشباع نشده هستند:

چربی‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی، روغن سویا، روغن ذرت و روغن پنبه دانه، آجیل و دانه ها، غذاهای دریایی کم جیوه، آووکادو

⬅️ به طور کلی شما به 4 وعده (14 گرمی) یا هشت وعده (7 گرمی) از چربی ها در روز احتیاج دارید.

از مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس خودداری کنید

⬅️ گردو: گردو حاوی اسید آلفا لینولنیک (ALA)، یکی دیگر از اسید سالم چرب امگا 3 است.

⬅️ تخم مرغ محلی: تخم مرغ اگر به میزان متعادل مصرف شود، خوب است.

⬅️ مصرف آرد هفت جوانه، سویق گندم و جو و سمنو را همچنان ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − شش =