بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و یکم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و یکم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 46 تا 47 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 31 بارداری به این صورت است:

⬅️ اکنون 9 هفته باقی مانده است. استرس زایمان و دیدن نوزادتان هر روز صبح تا شب با شما همراه است. استرس این روزهای شما همانند روزهای نخستینی است که امیدوار بودید مادر شوید.

✅ وضعیت جنین در هفته 31 بارداری

⬅️ در این دوران او بیشتر زمان را می‌خوابد. پس ساکت باشید و با صداهای مختلف و شلوغ کاری او را بیدار نکنید. علت تکان نخوردن او همین است و بیخودی خودتان را نگران نکنید. این کوچولو حالا دستهایش را زیر چانه‌‌اش گذاشته و پاهایش را داخل قفسه سینه جمع کرده و چرت می‌زند. جایش کوچک شده و او ترجیح می دهد بخوابد.

⬅️ موهای لانگو در حال محو شدن است و ابرو، مژه و موهای سرش هم درآمده اند. او فقط آماده جهش به بیرون از شکم شماست منتها در این هفته‌ها چندان حال و حوصله ندارد.

»» قد: 46.5 سانتی متر

»» وزن: 1828 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 31 بارداری

⬅️ شکم شما آن‌قدر بزرگ شده که دچار تنگی نفس شده‌اید و احساس می‌کنید با چند قدمی که بر می‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید. رحم شما اکنون 11 سانت بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقایسه با هفته دوازدهم رحم کل فضای شکم شما را در برگرفته است. در این هفته افزایش وزنتان در حدود 5/9 تا 12 کیلو خواهد شد.

✅ مراقبت های بارداریدر هفته 31 بارداری

⬅️ در برخی از زنان باردار فشار خون بالا می‌رود و این درحالی است که فرد هیچ‌گونه سابقه فشار خونی نداشته و همیشه طبیعی بوده است. هنگام اندازه‌گیری فشار خون دو عدد ثبت می‌شود. عدد اول «فشار سیستولیک» و عدد دوم «فشار دیاستولیک» است که اولی فشار خون شریان‌ها را در زمان انقباض قلب و دومی فشار خون شریان‌ها را در هنگام انبساط  قلب می‌سنجد.

⬅️ در یک فرد طبیعی فشار خون 120 به روی 70 میلیمتر جیوه است که در اصطلاح به آن 12 روی 7 می‌گویند. اگر فشار خون زن بارداری از 140 میلیمتر بیشتر باشد یا اینکه فشار سیستولیک (فشار خون پایین) نسبت به دوره قبل از بارداری 30 میلیمتر افزایش داشته باشد به معنای وجود مشکلی در بدن مادر است.

⬅️ اگر زن باردار قبل از بارداری فشارخون 60 روی 100 داشت و حالا در دوران بارداری فشار خون 90 روی 130 است این خانم باردار دچار افزایش فشارخون شده است. اگر بیمار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون شد ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزایش فشار خون به علت بارداری است ولی اگر خانم‌ها بعد از طی نیمه اول بارداری دچار افزایش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئین دفع می‌شود این نشانه پره اکلامپسی است.ابتلا به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زایمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد.

⬅️ مهم‌ترین نکته در فشار خون تشخیص به موقع آن است و این که جزء کدام گروه است به تشخیص به موقع بستگی دارد. اساسا معاینات دوران بارداری هر ماه تا 28 هفتگی سپس هر دو هفته تا 36 هفتگی و بعد از آن به صورت هفتگی تا زمان زایمان است. این پیگیری‌ها کمک می‌کند که در اولین فرصت تشخیص افزایش فشار خون صورت گیرد.

  1. یکی از مهمترین اقدامات درمانی استراحت است. استراحت مطلق لازم نیست.
  2.  مسکن و آرام بخش هم توصیه نمی‌شود.
  3.  کالری، پروتئین کافی، مایعات و نمک طبیعی کنترل شده (بدون قطع آن ها) تأثیرات عمده‌ای دارد. خوشبختانه عمده موارد خفیف هستند یا نزدیک به پایان حاملگی اتفاق می‌افتند.

✅ تغذیه در هفته 31 بارداری

⬅️  برای بسیاری از زنان باردار مصرف روزانه میوه و سبزیجات توصیه شده در این دوران، ساده است اما بعضی از زنان نمی‌دانند این مقدار را چگونه در برنامه غذایی خود راه دهند. اما سعی کنید به مقدار کافی میوه و سبزیجات میل نمایید.

⬅️ سعی کنید درون تمام غذاهای خود آرد هفت جوانه را بریزید تا ویتامین های مورد نیاز بدنتان جبران شود.

⬅️  مقداری سه شیره را داخل آب ریخته و به آن 1 قاشق غذاخوری آرد هفت جوانه اضافه کنید تا علاوه بر تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن، آهن بدنتان تنظیم شود و دچار کم خونی نشوید.

⬅️  مصرف محصولات یونجه به شیرافزایی شما کمک میکند. عسل یونجه، جوانه یونجه، عرق یونجه جهت افزایش شیر شما مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − شش =