بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و چهارم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و چهارم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 49 تا 50 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 34 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 34 بارداری

⬅️ جنین در این هفته 250 گرم وزن اضافه کرده و قصد دارد که همچنان هم وزنش را بیشتر کند. بگذارید او هر کاری دوست دارد انجام دهد رحم اگر چه به شما تعلق دارد، اما قلمروی اوست و شما در آنجا هیچ قدرتی ندارید. به همین دلیل است که چربی دور بدنش را گرفته و پوست چروکیده‌اش کمی صافتر شده است، اما رنگ پوستش صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما برای او مثل باز شدن پنجره‌ای رو به دنیای جدید است می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید.

⬅️ قسمت‌هایی که همچنان در بدن او در حال رشد است یکی سیستم مرکزی اعصاب او دیگری ریه‌های او هستند که هفته‌های آخر تکامل خود را طی می‌کنند.

»» قد: 49 سانتی متر

»» وزن: 2648 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 34 بارداری

⬅️ از این هفته به بعد انقباضات بی‌درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاه ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم شدن و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. رحم در این هفته 14 سانت بالاتر از نافتان قرار گرفته است. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 34 بارداری

جدا شدن زودرس جفت از رحم

⬅️ در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است. مادر هم به علت خونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کامل از رحم جدا شود. در این حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل می شود عبارتند از:

  1. ضربه به شکم
  2. کاهش ناگهانی حجم
  3. کمبود غذایی
  4. کوتاه بودن بند ناف
  5. فشار خون بالا
  6. ناهنجاری‌های رحم

✅ تغذیه در هفته 34 بارداری

نوشیدن مایعات کافی را در طول هفته 34 فراموش نکنید

⬅️ آب یکی از مهمترین موادی است که شما باید در طول بارداری خود آن را به طور مداوم و بقدر کافی مصرف کنید. این ماده نیمی از وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد که حدود 10 تا 12 گالن (هر گالن 4 لیتر) است. شما به آب برای هضم مواد غذایی، جذب دیگر مواد مغذی، حذف مواد زائد بدن، تنظیم دمای بدن و انجام میلیون‌‌ها فرایند متابولیک که برای زندگی ضروری است، احتیاج دارید.

⬅️ نوشیدن آب در این دوره یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن می‌تواند منجر به انقباضاتی مانند انقباض برکستون هیکز شود. از دیگر فواید نوشیدن آب کافی:

  • به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند
  • به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند
  • به هضم غذا کمک می‌کند
  • به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کند

⬅️ بنابراین روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می‌توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شانزده =