بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و پنجم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و پنجم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 50 تا 51 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 35 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 35 بارداری

⬅️ همان‌طور که شما مشغول جمع‌کردن وسایل او هستید او هم اکنون یواش‌یواش درحال جمع‌کردن خرت و پرت‌هایش از داخل مایع آمنیون است. او حسابی تپل شده اصلا شبیه آن موجود قورباغه‌ای شکل آن اوایل نیست. ناخن هایش حسابی رشد کرده اند احتمالا این ناخن‌ها بعد برای شما دردسرساز می‌شود. موهای او رشد کرده اما انتظار نداشته باشید با یک بچه چهل گیس مواجه شوید البته خیلی از نوزادان وقتی به دنیا می آیند چنان موهای مشکی رنگی روی سرشان خوابیده که باور کردنش سخت است. با این حال ممکن است جنین شما کچل باشد!

»» قد: 50 سانتی متر

»» وزن: 2925 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 35 بارداری

⬅️ احتمالاً از این هفته به دلیل نزدیک شدن به زمان زایمان ماما یا پزشک هر هفته شما را معاینه می‌کند. در این هفته ضربان قبل شما تندتر می‌زند و تنگی نفس هم بیشتر می‌شود. در این زمان نفس کشیدن و راه رفتن برایتان سخت شده است. این هفته تقریباً بین 8 تا 13 کیلوگرم وزنتان نسبت به اوایل حاملگی افزایش یافته است.

⬅️ رحم شما تقریبا 15 سانتی‌متر بالاتر از ناف لمس می‌شود. در این هفته ها ممکن است احساس کنید که بچه در حال افتادن است، این حس شما همانطور که هفته گذشته اشاره کردیم به دلیل قرار گرفتن سر نوزاد در داخل استخوان لگنی شماست که به تدریج برای زایمان آماده می‌شوید.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 35 بارداری

⬅️ پاره شدن کیسه آب می‌تواند در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد. خیلی‌ها تصور می‌کنند که پاره شدن کیسه آب مربوط به هفته‌های آخر بارداری است، اما این مشکل می‌تواند حتی زودتر از آنچه فکر کنید رخ دهد، اما گاهی تشخیص آن با ترشح‌های مهبل اشتباه گرفته می‌شود. اگرچه بیشتر پارگی‌ها بعد از هفته 34 اتفاق می‌افتد با این حال علت‌های پارگی کیسه آب عبارتند از:

  1. عفونت به ویژه عفونت دستگاه تناسلی
  2. ضربه خوردن و زمین خوردگی
  3. ناهنجاری‌های رحمی
  4. کوچک بودن طول دهانه رحم و باز شدن ناگهانی آن

⬅️ هنگامی‌که احساس کردید ترشحات غیرعادی از بدن شما خارج می‌شود حتماً با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین اگر کودک ناگهان آرام شده و مدتی است حرکتی ندارد حتما در این باره با پزشکتان حرف بزنید.

✅ تغذیه در هفته 35 بارداری

⬅️ مهم است که انرژی و سلامت خود را با تغذیه درست و متعادل و ورزش منظم حفظ کنید. به جای این که چیز جدیدی به برنامه خود اضافه یا کم کنید، برنامه غذایی و ورزشی را که از قبل داشته‌اید، ادامه دهید.

راه دیگری برای دریافت کلسیم روزانه

  • برنج قهوه‌ای یا جو دو سر را به همراه شیر کم چرب یا شیر سویای غنی شده با کلسیم بجوشانید.
  • سوپی که پایه آن شیر باشد مانند کرم گوجه فرنگی و کرم قارچ درست کنید.
  • آرد 7 جوانه سرشار از کلسیم است، می توانید بهمراه غذا و یا مخلوط شده با شیر میل نمایید.
  • اگر احساس کسلی و بیحالی می کنید می توانید مقداری آب انار و یا رب انار مصرف نمایید.
  • جهت تأمین آهن بدن خود از سویق جو، سمنو و جوانه یونجه استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .