بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و هفتم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و هفتم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 51 تا 52 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 37 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 37 بارداری

⬅️ کودک شما آماده تولد است می‌توانید از این هفته منتظر رسیدن او باشید. او اگر به دنیا بیاید به عنوان یک نوزاد رسیده شناخته می‌شود. باور کردنش سخت است، اما او تا لحظه‌های آخر بارداری هم در حال رشد است. او اکنون در حال تمرین است تا وقتی به دنیا آمد نقشش را به درستی اجرا کند. بنابراین در حال مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیون است. چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم در کنارش تمرین می‌کند. با این حال مهمترین تمرینی‌ که انجام می‌دهد تمرین تنفس است او باید بتواند با ورود به دنیای جدید خودش را با این دنیا منطبق کند.

»» قد: 51 سانتی متر

»» وزن: 3408 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 37 بارداری

⬅️ در هفته های آخر ممکن است رحم و شکم شما دیگر رشد نکند. 16 تا 17 سانتی‌متر بالاتر از ناف شما آخرین مقداری است که رحم رشد می‌کند. بنابراین حرکاتتان بسیار کند شده و دلتان می‌خواهد بخوابید. به هر حال تا آخرین قسمت‌های این سریال 3 هفته بیشتر باقی نمانده است! در‌ این مدت دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.

⬅️ زمانی می‌توانید احساس کنید که دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی شود. دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته می‌شود که از آن محافظت می‌کند. این مخاط در زمان فرا رسیدن زایمان ممکن است خونی شود. بنابراین در صورتی که دردهای منظم و لکه‌های خونی را مشاهده کردید بدانید که فرزندتان در راه است.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 37 بارداری

  1. در این هفته پزشکتان لگن شما را از راه مهبل معاینه می‌کند. پزشک از این طریق همه جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهد. وی خروج مایع آمنیوتیک و وضعیت گردن رحم را بررسی می‌کند. گردن رحم در زمان نزدیک‌شدن به زایمان نرم‌تر می‌شود و از طول مجرای درونی آن کاسته می‌شود این تغییر را «آفاسمان» گفته می‌شود درصورتی که گردنه رحم سفت و طول مجرای درون آن زیاد شود  نشانده این است که هنوز وقت زایمان نرسیده است.
  2. سومین مسئله‌ای که او بررسی می‌کند قرارگیری وضعیت جنین در رحم است که جنین با کدام قسمت از بدنش از رحم خارج می‌شود. پزشکان در معاینه لگن با لمس پایین‌ترین بخش بدن جنین می‌فهمد که جنین تا چه حد وارد لگن شده است.
  3. بهداشت را در این شرایط بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاهی تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتما برای معالجه زودتر اقدام کنید.

✅ تغذیه در هفته 37 بارداری

چگونه مواد غذایی می‌تواند بر خواب شبانه تاثیر بگذارد؟

⬅️ هفته‌های آخر بارداری واقعاً هیجان انگیز است اما می‌تواند به بی‌خوابی شبانه منجر شود. برای جلوگیری از آن باید به مواد غذایی خود اهمیت دهید. به این چند نکته‌ای که برایتان آورده‌ایم، توجه کنید:

»» شام سبک بخورید:

⬅️ شامِ زیاد شما را سنگین و خواب آلود می‌کند اما زمان خواب شما را به تعویق می‌اندازد و موجب اختلال در الگوی خوابتان می‌شود. به جای آن، سعی کنید بیشترین مقدار غذای خود را قبل از عصر و برای شام یک وعده غذای سبک انتخاب کنید. سعی کنید شام را در اول شب میل کنید تا زمان مناسب و کافی تا قبل از خواب (حدود 3 ساعت) داشته باشید.

»» عصرها یک میان وعده بخورید:

⬅️ یک میان وعده سبک و مقوی بهمراه میوه یا ماست کم چرب 

⬅️ در صورتی که پس از خوردن شام می خواهید بلافاصله بخوابید، ابتدا نیم ساعت به پهلوی راست بخوابید و سپس به پشت بخوابید.

⬅️ برای میان وعده ها می توانید از حلوای 7 جوانه (50 گرم آرد 7 جوانه + 250 گرم عسل + 450 گرم سویق گندم و جو + نصف استکان روغن زیتون) استفاده کنید تا علاوه بر مقوی بودن، ویتامین های مورد نیاز بدنتان تأمین شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دوازده =