بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته سی و ششم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی و ششم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 50 تا 51 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 36 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 36 بارداری

⬅️ به نظر می‌رسد که حسابی مظلوم شده باشد و برای اینکه دل شما را بدست بیاورد تکان‌هایش را کم کرده. اصلا گولش را نخورید جای کافی ندارد و گرنه آنچنان شیطنت می‌کرد که دلتان می‌خواست همان موقع از شکمتان بپرد بیرون!!

⬅️ فکرش را بکنید که هنوز هم روزی 30 گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد حسابی خودنمایی کند. همه چیز در بدن او بعد از تولد برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های جنین تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند.

»» قد: 50.5 سانتی متر

»» وزن: 3182 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 36 بارداری

⬅️ قله رحم در این هفته دقیقاً به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. اگر اولین باری است که باردار شده‌اید ظرف چند هفته بعد سر کودک داخل حفره رحم شما قرار بگیرد. با وقوع چنین حالتی مشخص می‌شود که کودک توانایی عبور از حفره‌ها لگن را به راحتی دارد یا نه؟ در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود. اما قرارگیری او در لگن حس خوشایندی نیست حس شما این گونه است که توپی در بین پایتان قرار دارد و هر لحظه ممکن است به پایین بیفتند. اما این اتفاق نمی‌افتد.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 36 بارداری

⬅️ شما در این هفته یک کودک کاملاً رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما دهد. پیاده روی یکی از بهترین مواردی است که شما می‌توانید در طول زایمان هم آن را انجام دهید.

جفت سر راهی

⬅️ جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و با رنگ روشن ممکن است از هفته 28 حاملگی دیده شود. قرارگرفتن جفت سر راهی معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و تنها در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند.

⬅️ اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ‌شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی مورد بررسی قرا می‌گیرد. بعد از هفته های 32 یا 34 هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.

✅ تغذیه در هفته 36 بارداری

⬅️ مصرف مواد مغذی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندام‌تان پس از زایمان، فراهم می‌کند.

⬅️ بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:

  • غذاهای تند و پر چرب
  • شکلات
  • مرکبات
  • قهوه

⬅️  وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

⬅️  هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

⬅️ به مقدار کافی آب بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.