تدابیر هفته سی ام بارداری

تدابیر هفته سی ام بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته سی ام بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود ۴۵ تا ۴۶ سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته ۳۰ بارداری به این صورت است:

جنین در هفته 30 بارداری

✅ وضعیت جنین در هفته ۳۰ بارداری

⬅️ جنین شما الان یک کیلو و ۵۰۰ گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوک انگشتانش ۴۵ سانتی‌متر است. به تدریج حرکات او بیشتر می‌شود و سرعتش هم بالاتر می‌رود.

⬅️ سرعت رشد او دیگر مثل هفته‌های گذشته زیاد نیست منتها سلول‌های خاکستری مغزش با سرعت زیادی در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش افزایش یابد. تقریبا همه چیز برای خروج آماده است منتها جنین باید چند هفته دیگر در شکم شما بماند تا حسابی اعضای بدنش در مایع آمنیون جا بیفتد.

»» قد: ۴۵ سانتی متر

»» وزن: ۱۵۸۴ گرم

✅ وضعیت مادر در هفته ۳۰ بارداری

⬅️ رحمتان در حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار گرفته و چهره‌ای پف کرده دارید. احتمالاً تصور اینکه ۱۰ هفته دیگر از بارداریتان باقی مانده هم استرس شما را افزایش می‌دهد و هم خستگی‌یتان را. پوست شکمتان کشیده شده و شما تصور می‌کنید که دیگر جایی برای بزرگتر شدن شکمتان باقی نمانده است.

⬅️ اما اینطور نیست همچنان قرار است که جفت، جنین و رحم شما بزرگتر شود. با این حالت‌  بدنتان سنگین‌تر، بزرگتر و بی‌تناسب‌تر خواهد شد. بزرگ شدن رحم موجب می‌شود که احساس کنید اعضای داخلی بدنتان به بیرون فشرده می‌شوند برای اینکه راحت‌تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه‌های بهداشتی عمل کنید.

⬅️ در این زمان خلق و خوی شما هم دوباره دستخوش تحولاتی می‌شود. حتی اگر شما اهل نشان‌دادن احساسات خود نباشید اما در این هفته با دیدن یک خبر یا داستان غم انگیز شروع می‌کنید به گریه کردن و خودتان هم نمی‌دادید چرا این‌گونه احساساتی می‌شوید. خوب این زمانی است که ممکن است شما به افسردگی مبتلا شوید مشکلی که ۱۰ درصد از زنان باردار به آن گرفتار می‌شوند.

✅ مراقبت های بارداری در هفته ۳۰ بارداری

⬅️ لکه‌های خون ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد از جمله جفت سرراهی (یعنی جفتی که در پایین رشد کرده و دهانه رحم را کاملاً می‌پوشاند) پارگی جفت (یعنی جدا شدن بخشی از جفت از دیواره رحم) یا زایمان زودرس که می‌تواند سبب لکه بینی یا خون‌ریزی شود.

⬅️ زایمان زودرس معمولاً بین هفته ۲۲ و ۳۷ بارداری اتفاق می‌افتد در صورت مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

  1. انقباضات منظم رحمی(۴بار یا بیشتر در ساعت) این انقباضات ممکن است بدون درد باشند
  2. دردهای شکمی همانند دردهای دوران قاعدگی
  3. احساس فشار در داخل لگن تناسلی معده یا درد در ناحیه روده‌ها
  4. پارگی کیسه آب ( دفع مایع از مهبل)
  5. احساس ناخوشایند جسمی

✅ تغذیه در هفته ۳۰ بارداری

⬅️ شما دارید خود را برای ورود کودکتان آماده می‌کنید، به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. اما لازم است که توجهتان را بیش از پیش کنید.

⬅️ حلوای ۷ جوانه را در طول روز استفاده نمایید.

»» ۲۵۰ گرم عسل + ۴۵۰ گرم سویق عام + ۵۰ گرم آرد هفت جوانه + نصف لیوان روغن زیتون

⬅️ در طول روز سه شیره و سمنو را استفاده نمایید تا دچار کم خونی و فقر آهن نشوید.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های لازم را پر کنید.

تنها عطر ۱۰۰درصد طبیعی

ایران

مورد تایید آزمایشگاه مرکزی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی