بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته بیست و یکم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته بیست و یکم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 28 تا 29 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 21 بارداری به این صورت است:

⬅️ شما وارد ششمین ماه بازی خود شده‌اید. کودک شما هم اکنون 19 هفته است که با شما در این راه سخت همراه است.

✅ وضعیت جنین در هفته 21 بارداری

⬅️ در این هفته دیگر خبری از آن پوست کاغذی مانند نیست، مهمترین سلول‌های دفاعی او یعنی گلبول‌های سفید در حال تولیدشدن هستند. این سلول‌های در برابر بیماری و عفونت‌ها قد علم می‌کنند اجازه نفوذ عفونت را در بدن جنین شما نمی‌دهند. او از این هفته در شکم شما مدام حرف می‌زند و غرغر می‌کند خب زبانش در این هفته کامل درآمده است دنبال بهانه‌ای است تا از این عضو جدید استفاده کند.

⬅️ یادتان باشد شما هر چه بخورید او هم مزه مزه می‌کند بیخود نیست که محققان می‌گویند چشایی کودکان از دوران جنینی شروع می‌شود. این حس چشایی به دلیل غددی است که روی زبانش قرار گرفته است.

⬅️ سیستم گوارش جنین کارش را با سرعت آغاز کرده و جنین هم مایع آمینون را می‌بلعد و اسید معده و آنزیم‌های سیستم گوارشی آب و قند موجود در این مایع را جذب کرده و مواد زائد را از طریق سیستم روده دفع می‌کند. جنین الان قدی به اندازه 28.5 سانتی متر و وزنی در حدود 490 گرم دارد.

⬅️ این آقا یا خانم خوشگل الان هم ابرو دارد. تا پیش از این کبد و طحال جنین مسئولیت تولید سلول‌های خونی را بودند، اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه را این عضو برعهده می‌گیرد تا سلول‌های خونی را تولید کند. مواظب صداهای اطراف خود باشید جنین کوچولوی شما به هر صدایی واکنش نشان می‌دهد و ممکن است او را اذیت کند. او خیلی خوب بلد است چگونه باید دست و پاهایش را تکان دهد.

»» قد: 28.5 سانتی متر

»» وزن: 490 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 21 بارداری

⬅️ این هفته احتمالاً اضافه وزنی معادل 5/4 تا 3/6 کیلوگرم داشته باشید. در این هفته تقریباً همه متوجه می‌شوند که شما باردار هستید چرا که خط کمرتان محو می‌شود. با بزرگ شدن رحم احتمالاً سایر اعضای بدن شما نیز متورم می‌شود. تورم پاها در طول بارداری به دلیل مایع اضافی بدن، فشار رحم در حال رشد و ایستادن‌های طولانی ایجاد شود.

⬅️ در بیشتر زنان این دوران با احساس بهتری همراه است چرا که فشارهای اوایل بارداری کاهش یافته و در این زمان بیشتر می‌توانید از زندگی دو نفره با همسرتان و جنین در راه لذت برید. با این حال مشکلات بارداری در زنان مختلف متفاوت است و ممکن است هنوز هم برخی از شما طی این ماه‌ها مشکلات بارداری را با خود داشته باشید.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 21 بارداری

⬅️ شما با جنین در حال رشدی که در شکم خود دارید، باید بر تغذیه سالم و ورزش مداوم تمرکز کنید تا بتوانید دشواری این روزها را آسان‌تر پشت سر بگذارید. بهتر است قبل از شروع حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

برای اینکه بتوانید با مشکلات تورم پا بجنگید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • درطول روز از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید.
  • حرکات کششی را در زمان نشستن فراموش نکنید.
  • هنگام نشستن پاها را روی هم نیندازید.
  • در معرض هوای گرم قرار نگیرید و خودتان را در هوای خنک و مرطوب قرار دهید.
  • از کمپرس آب سرد روی بخش‌هایی که ورم کرده استفاده کنید.

✅ تغذیه در هفته 21 بارداری

⬅️ از آنجا که کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، در هفته 21 بارداری مصرف 27 میلی گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد. مصرف سه شیره و سمنو به تولید خون و تأمین آهن مورد نیاز بدن شما کمک می کند.

⬅️ چربی یکی از مهمترین مواد برای رشد مغز سیستم عصبی است. حال زمان مناسبی برای اجتناب از خوردن رژیم غذایی بدون چربی نیست. آووکادو منبع خوبی است. روغن زیتون داخل سالاد و پنیر نیز مواد خوبی هستند. روغن آووکادو را نیز می توانید بصورت خوراکی استفاده نمایید.

⬅️ کلسیم نیز یکی دیگر از مواد مغذی برای دوران بارداری است. شیر و ماست منبع خوبی هستند. برای مصرف پنیر هم دقت کنید که حتماً در وعده بعدازظهر استفاده نمایید.

⬅️ آبمیوه (به اضافه مقدار زیادی آب) منبع خوبی از فولات است. زمانی که تشنه از خواب بیدار می‌شوید، یک لیوان آب به همراه مقدار آب میوه می‌تواند انرژی شما را افزایش و به شما احساسات بهتری دهد. از آب میوه‌های 100% طبیعی و بدون شکر مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 12 =