بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته بیست و پنجم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیرویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته بیست و پنجم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 37 تا 38 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 25 بارداری به این صورت است:

✅ وضعیت جنین در هفته 25 بارداری

⬅️ او هر روز بیشتر از روز قبل یاد می‌گیرد که چگونه باید شیطنت کند و دست و پاهایش را تکان دهد. او به خوبی میشنود که شما چه می‌گوید و چه کار میکنید. موهایش که تا هفته‌های بیش هیچ رنگ و نقشی نداشت. این هفته حالا رنگ گرفته و موهای سر، ابروها و مژه هایش صورت لاغرش را بیشتر نشان می‌دهد.

⬅️ این کوچولو هنوز هم درحال ذخیره‌سازی بافت چربی در بدنش است. دستگاه تنفسی او همچنان در حال تکامل است. سوراخ های بینی او از هم باز شده‌اند و می‌تواند نفس بکشد.

»» قد: 37.8 سانتی متر

»» وزن: 845 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 25 بارداری

⬅️ خودتان این روزها با فراز و نشیب‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید. اضافه وزن شما در این هفته روند صعودی به خود می‌گیرد و ممکن است نتوانید مثل گذشته تند و سریع حرکت کنید. امکان دارد پای شما به علت بالا رفتن وزنتان دیگر درون کفش‌هایتان جا نگیرید.

⬅️ مشکلات دیگری هم گریبان شما را گرفته است. کمردردهای بارداری جزئی از این مشکلات است. از علت‌های این بیماری اضافه وزن، تغییر مرکز ثقل بدن (وقتی رحمتان بزرگ‌تر می‌شود، مرکز ثقل بدن شما به سمت جلو تغییر می‌کند.)، نرم شدن رباط‌های عضلانی جهت زایمان و افزایش ترشح هورمون‌های بارداری (پروژسترون و ریلاکسین ) است.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 25 بارداری

چند راهکار در زنان جهت کاهش کمر دردهای بارداری:

  1. تمام طول دوران بارداری خود از کفش های طبی مناسب استفاده کنید. کفش‌هایی با پاشنه‌های کوتاه به همراه حفظ قوس داخل پا (کفی مناسب) انتخاب کنند تا فشار وارد شده بر پاها و ستون فقرات حین راه رفتن کم شود و مشکلات ناشی از اضافه وزن مادر، به ستون فقرات او آسیبی نزند.
  2. بهتر است اشیاء سنگین را از زمین بلند نکنید یا اگر هنگام بلند کردن چیزی احساس سنگینی کردید، فورا آنرا رها کنید.
  3. در نشستن‌های طولانی لازم است یک صندلی انتخاب کنید که بدن شما را حمایت کند یا بالشی برای پشتیبانی از کمر خود در ناحیه کمری صندلی قرار داده و ستون مهره‌های خود را کشیده و راست قرار دهید.
  4. اگر کمردردتان شدید شد، سعی کنید با استفاده از کمپرس سرد و گرم در قسمت کمر به طور متناوب به مدت 10 تا 15 دقیقه باعث کاهش فشار عضلانی و ورم شوید (در مورد استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید). شما می‌توانید ببینید که آیا حرارت سبب بهبود کمردرد شما می‌شود یا بسته‌های یخ

✅ تغذیهدر هفته 25 بارداری

کلسیم به رشد کودک شما و قدرت بدنی مادر، کمک می‌کند

⬅️ مطمئن باشید که با مصرف بیشتر مواد سرشار از کلسیم، کودک شما هر روزه قوی‌تر می‌شود. اگر مصرف کلسیم‌‌تان کم است، ممکن است کودک شما در آینده به پوکی استخوان مبتلا شود. بنابراین از مصرف کلسیم کافی اطمینان حاصل کنید.

⬅️ جهت تأمین کلسیم مورد نظر بدن خود، از آرد 7 جوانه اکسیرحیات استفاده کنید. این محصول همه ویتامین های مورد نیاز بدن شما را داراست.

⬅️ همچنین می توانید از ترکیبات زیر بهره ببرید:

  • 1 فنجان شیر کم چرب یا بدون چربی
  • 1 فنجان ماست کم چرب
  • مقداری کلم چینی
  • 1 فنجان آب پرتقال سرشار از کلسیم
  • 1 فنجان شیر سویا سرشار از کلسیم و ویتامین دی
  • 1 فنجان سوپ شیر

⬅️ مصرف سویق گندم و جو نیز به تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =