بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته بیست و هشتم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته بیست و هشتم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 41 تا 42 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته 28 بارداری به این صورت است:

⬅️ ماه سوم بارداری. باور کردنی نیست شما 7 ماه را پشت سر گذاشته‌اید. زمان کمی نیست. شما دیگر حرفه ای شده اید اگر چه گاهی عصبی و کلافه می شوید.

✅ وضعیت جنین در هفته 28 بارداری

⬅️  از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی بر روی مخ پدید می‌آید که این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم افزایش می‌یابد. مغز جنین تنفس‌های او را کنترل و او دمای بدنش را تنظیم می‌کند.

⬅️  او احتمالا درون استخر آمنیون چیزی نمی‌بیند، اما چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و اگر نور شدید در اطراف شکم شما باشد او احتمالا توجهش به این نور جلب می شود.

⬅️ او هم مثل من و شما وقتی پلک‌هایش بسته است چشمانش حرکت می‌کند به این دلیل است که در حال دیدن خوابی شیرینی است پس فکر نکنید فقط شمایید که خواب می‌بینید او از وقتی می خوابد، خواب هم می‌بیند.

⬅️  جنین‌هایی که شیطان‌تر از بقیه هستند برای خروج از استخر پر آب خود صبر و تحملشان را این هفته از دست می‌دهند و خودشان را آماده می‌کنند که تا 12 هفته دیگر بیرون بیایند. بنابراین تا جایی‌که بتوانند خودشان را در رحم می‌چرخانند تا سرشان به سمت دهانه رحم قرار گیرد.

⬅️  طی سه هفته اخیر رنگ ابرو و مژه‌هایش درآمده و زیر پوستش بافت چربی جمع شده و او را تپل‌تر از سابق کرده و دیگر پوستش چندان هم چروک نیست. وزن او نسبت به هفته 24 تقریباً دو برابر شده است.

»» قد: 41.9 سانتی متر

»» وزن: 1250 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته 28 بارداری

⬅️ شکم شما بزرگ شده و با آنکه انتظار آن را داشتید با این حال شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما 8 سانتی‌متر بالاتر از ناف شما قرار گرفته است. خوب در این هفته بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه خواهید کرد. اگر آخر هفته احساس سنگینی داشتید بدانید که به دلیل وزن 5/7 تا 11 کیلویی است که این هفته به بدنتان اضافه شده است.

⬅️ در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌کند نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.

✅ مراقبت های بارداری در هفته 28 بارداری

⬅️ گاهی اوقات بانوان باردار دچار سردردهای می‌شوند که این سردردها ویژه سه ماهه اول و سوم بارداری است. این سردرد برای آنهایی که پیش از بارداری به میگرن دچار بوده‌اند تقریباً کشنده می‌شود. برای درمان سردردتان مقداری روغن بنفشه را بر روی پیشانی خود ماساژ دهید تا سرتان خنک شود.

⬅️ در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالا رفتن فشار خون شما باشد. معمولاً در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود.

⬅️ البته سردردها می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد، چند راهکار به شما برای کاهش سردردهای این دوران کمک می‌کند:

  1. دوش‌های متناوب با اب گرم و سرد
  2. ماساژ گیجگاهی، شانه و گردن

✅ تغذیه در هفته 28 بارداری

⬅️ در هفته 28 بارداری، سعی کنید میان وعده های سالم و مقوی را در رژیم غذایی خود جای دهید.

⬅️ می توانید حلوای 7 جوانه که بسیار خوش طعم و مقوی می باشد را تجربه کنید:

»» برای تهیه این حلوا کافیست 450 گرم سویق عام (مخلوط گندم و جو) و 50 گرم آرد 7 جوانه و مقداری روغن زیتون و 250 گرم عسل را با هم مخلوط کنید تا این حلوای مقوی بدست آید. در طول روز می توانید از آن میل کنید.

⬅️ سه شیره و 4 شیره را فراموش نکنید جهت شیرین کردن نوشیدنی های خود از آنها استفاده کنید تا ضمن طبیعی بودن شیرین کننده، مشکل فقر آهن و کم خونی پیدا نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =