بیماری های زنان نازایی و حاملگی

تدابیر هفته بیستم بارداری

در این بخش از سایت اکسیر حیات، به بیان تدابیر ویژه ایام بارداری به صورت هفته به هفته می پردازیم و مادران باردار را از نحوه تغذیه و تدابیر لازم جهت داشتن فرزندی سالم و قوی آگاه می کنیم. در این مقاله نکات ویژه مربوط به هفته بیستم بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه جنین در این هفته حدود 27 تا 28 سانتی متر است.

✅ شکل جنین در هفته بیستم بارداری به این صورت است:

⬅️ اکنون نیمی از زمان بارداری شما سپری شده است.

✅ وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

⬅️ جنین الان دیگر برای خودش قد کشیده 3 تا 4 سانت بلندتر شده است. عضلات او در این هفته قدرت بیشتری یافته و به راحتی می‌توانید حرکات او را حس کنید.

⬅️ در این هفته پوستش ضخیم‌تر از قبل می‌شود. خوب او شکمو هم هست و این روزها تمرین بلعیدن می‌کند با این کار دستگاه گوارش او را تقویت می‌کند.

»» قد: 28.1 سانتی متر

»» وزن: 434 گرم

✅ وضعیت مادر در هفته بیستم بارداری

⬅️ رحم در این هفته آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌ است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملاً مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است. از تغییرات این هفته ناف شماست که کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی که در اطراف ناف شما ظاهر می‌شود.

⬅️ بعد از هفته 20 رشد رحم هر هفته تقریباً یک سانتی متر بیشتر خواهد بود. پیش از آن، بزرگ شدن شکم نامنظم بود، اما اکنون نظم بیشتری به خود می‌گیرد. همچنان ممکن است درد کشش رباطی و کشاله ران را در ناحیه لگن تجربه کنید.

✅ مراقبت های بارداریدر هفته بیستم بارداری

⬅️ ترشحات مهبل هم از هفته 20 بارداری افزایش می‌یابد. این ترشحات معمولاً غلیظ، بی‌رنگ یا مایل به زرد هستند و وجود آنها دلیل عفونت نیست. این افزایش ترشحات، افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف مهبل است. اما ممکن است در دوره حاملگی دچار عفونت شوید.

⬅️ ترشحات مهبل را زمانی می‌توانید قارچی بدانید که بد بو، زرد رنگ یا سبز باشند و تحریک و خارش را در ناحیه تناسلی در پی داشته باشد. اگر دچار این مشکل شدید به پزشک مراجعه کنید تا بیش از زایمان آن را درمان کنید.

⬅️ در صورتی که دچار عفونت شدید می توانید جهت دفع عفونت از بره موم استفاده نمایید.

»» سلامت دهان و دندان خود را فراموش نکنید

⬅️ مراقب دندان‌ها و لثه خود باشید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستید بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید. هر چند وقت یک بار نیز با دندان پزشک خود قرار ملاقاتی بگذارید اما از اشعه ایکس ری در این دوران دوری کنید.

✅ تغذیه در هفته بیستم بارداری

⬅️ انتخاب درست مواد غذایی در هفته 20 بارداری می‌تواند هم در کوتاه مدت برای کودک در شکم شما و هم در بلند مدت برای او مفید باشد. تخقیقات نشان می‌‌دهد موادی که شما در این دوره مصرف می‌کنید می‌تواند نقش مهمی در سلامت کودکتان تا آخر عمر ایفا کند. اگر چه در هفته 20 بارداری خود هستید اما هنوز برای اعمال تغییرات مواد غذایی، دیر نشده است.

⬅️ در صورتی که دچار عفونت شده اید حتماً از بره موم استفاده نمایید.

⬅️ مصرف روزانه سه شیره  را فراموش نکنید. سه شیره کمک میکند تا دچار کم خونی نشوید و کودکان فقر آهن نداشته باشد.

⬅️ می توانید روزانه 1 قاشق غذاخوری آرد هفت جوانه را در 1 لیوان آب حل کرده و آنرا با سه شیره و یا عسل شیرین نمایید و میل کنید. این معجون تأمین کننده همه ویتامین های مورد نیاز بدن شما و کودک شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 10 =