احادیث طبی معصومین, کتاب طب الرضا

معده را سبک کنید

و ادخل الخلاء لحاجه الانسان و البث فیه بقدر ما تقضى حاجتک و لا تطل فیه فان ذلک یورث داء الفیل  (در جاى دیگر داء الدفین ضبط شده یعنى مرضى که در شکم پنهان میماند.)

براى قضاى حاجت بجاى خلوت برو و بقدرى که نیازت بر طرف شود، در آن تأمل کن. زیاد در بیت الخلاء درنگ نکن چه مکث زیاد در بیت الخلاء مورث داء الفیل مى‏شود.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه/ ص:200

تفسیر حدیث شریف :

تخلیه مرتب روده در شبانه روز از شرائط مهم تندرستى است. یبوست مزاج که آن را ام الامراض باید نامید همان چیزى است که علاوه بر ایجاد درد و ناراحتى مولد بیماریهاى خطرناک میباشد مانند: سرطان، ضعف اعصاب مفرط، جنون، غش، و رعشه، فلج، سکته و خونریزیهاى موضعى. بواسیر، روماتیسم و دردهاى مختلف مفاصل، زکام و سرماخوردگى، سردرد و سرگیجه، کم نورى چشم و سوء هاضمه و صدها ناراحتى دیگر از عوارض یبوست مزاج است. علت عمده یبوست مزاج مرتب نبودن کار معده است. براى تخلیه باید جاى خلوتى را اختیار کرد که سرو صدائى نباشد و چیزهائى نبوده باشد که چشم و نظر را بخود جلب کند زیرا تخلیه یک عمل باطنى است که بکمک بعضى از جوارح و اراده انجام میگیرد در آن موقع نباید محسوسات خارجى اراده را بخود متوجه‏ کند و گر نه عمل تخلیه کامل صورت نمیگیرد.   تخلیه معده و روده:  موضوع دیگرى که باید بدان توجه داشت مکث در بیت الخلاء است. بیشتر از مقدار حاجت نباید مکث کرد زیرا طولانى کردن مکث نیز تولید ناراحتى‏ها و امراض مختلف میکند. ضعف اعصاب و دماغ، وسواس، خیالات واهى و بالاخره جنون از طول مکث در بیت الخلاء بیشتر پیدا مى‏شود. سرگیجه و ضعف دید چشم و صداهائى که در گوش مى‏پیچد نیز بیشتر از آن تولید میگردد. بیت الخلاء از آن جهت که بیشتر حواس ظاهر ما را تعطیل میکند قوه خیال را تقویت و میدان فکر و نظر را وسیع و اعصاب دماغ را تحریک مینماید ولى چون مغز از آلوده‏ترین چیزها تغذیه میکند اختلالاتى در اعصاب پدید مى‏آید که اختلال حواس نتیجه آن است زیرا اعصاب مغز بمقتضاى طبیعت خود از بوى بد متنفر است. نفرت ایجاد اختلال میکند، اختلال که بهم خوردگى نظم است نمیگذارد که اعصاب وظیفه خود را طبیعى و کامل انجام دهد. افکارى که از دماغ آلوده و اعصاب غیر منظم پدید مى‏آید آلوده و غیر منظم است. بهترین اوقات براى تخلیه معده شب هنگام خوابیدن است زیرا خوابى که پس از عمل تخلیه بوده باشد گواراتر و رؤیا را شیرین میکند، اعصاب را آرامش میدهد، قلب را مضطرب نمیکند و موجب سرماخوردگى و بدخوابى نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =