احادیث طبی معصومین, کتاب طب الرضا

مسواک دندان‏

و اعلم ان اجود ما استکت به لیف الاراک فإنه یجلو الاسنان و یطیب النکهه و یشد اللثه و یستنها و هو نافع من الحفر اذا کان باعتدال و الاکثار منه یرق الاسنان و یزعزعها و یضعف اصولها.

بدان که بهتر وسیله‏اى که بآن میتوانى دندان را مسواک کنى لیف اراک است چه مسواک دندان را جلا میدهد، دهان را خوشبو مى‏کند، لثه‏ها را محکم مى‏کند و آن را نیرومند میگرداند و در صورتى از حفر سودمند است که باعتدال مسواک کنند و زیادروى در آن عاج دندان را میبرد و آن را مى‏لغزاند و ریشه‏هایش را سست میکند.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه /ص: 203

تفسیر حدیث شریف :

چوب درخت مخصوصا تازه آن علاوه بر عمل مکانیکى خاصیت ضد عفونى دارد. این خاصیت از جهت داشتن ماده اسید فرمیک است که مزه چوب‏هاى سبز را تلخ میگرداند و چون خشک شود اگر همه این ماده از بین نرود بمقدار قابل توجهى هم در آن نمى‏ماند مگر در درخت اراک از این رو باید گفت لیف درخت اراک بهترین مسواک محسوب مى‏شود. حفر زردى روى دندان و ماده‏اى است که در پشت دندانها متحجر مى‏شود. مقصود از لیف اراک ممکن است لیف درخت خرماى اراک‏ یا همان چوب معروف اراک باشد. در نسخه دیگر است که:  «ان خیر ما استکت به الاشیاء المقبضه التى یکون لها ماء». یعنى بهترین مسواک چوب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .