احادیث طبی معصومین, کتاب طب الرضا

رهایی از آزار معده‏

و من اراد ان لا یؤذیه معدته فلا یشرب بین طعامه ماء حتى یفرغ و من فعل ذلک رطب بدنه و ضعف معدته و لم یأخذ العروق قوه الطعام فإنه یصیر فی المعده فجا اذا صب الماء على الطعام.

کسی که میخواهد بآزار شکم مبتلا نشود در بین طعام آب نیاشامد زیرا آشامیدن آب میان غذا بدن را مرطوب و معده را ضعیف میگرداند در نتیجه عروق خاصیت غذا را نمیگیرد ریختن آب روى طعام معده را دچار اختلال مى‏کند.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه / ص: 258

توضیح حدیث شریف :

غذا وقتى که وارد دهان و مرى و معده می ‏شود اتصالا تحت تأثیر اعمال مکانیکى جهاز هضم و مواد شیمیائى غدد هاضمه است. غده‏ هایى که در زیر زبان و معده وجود دارد با ترشحات خود نقش عمده ‏اى را در هضم غذا به عهده گرفته‏ اند، هر چقدر غذا خشک تر باشد غده‏ ها بیشتر تحریک شده و زیادتر ترشح میکنند، آب خوردن بین غذا از فعالیت غده‏ ها میکاهد و خاصیت اسیدى ترشحات آنها را کم میکند در نتیجه کار هضم را بتأخیر میاندازد . پس بهترین وقت براى آشامیدن لا اقل یک ساعت بعد از غذا است آشامیدن در بین غذا از آن جهت خوب نیست که آب روى طعام ریخته مى‏شود و این ضرر نسبت به لقمه‏ هائى است که قبل از آشامیدن صرف شده بنا بر این بعد از خاتمه غذا هم اگر بلافاصله آب بیاشامیم خوب نیست و در صورتى که از آن ناچار شدیم براى آنکه ضرر فوق کمى جبران شود نیکو است لقمه ‏اى از غذا روى آب بخوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =