احادیث طبی معصومین

درمان بیماری قلب و عروق توسط احادیث – قسمت اول

درمان بیماری قلب و عروق توسط احادیث : قسمت اول :

پیامبر خدا فرمودند علیه السلام : در انسان، پارهٔ گوشتی است که اگر سالم باشد، همهٔ بدن به سلامت آن سالم است و اگر گرفتار بیماری باشد همه بدن به بیماری آن بیمار است : فلب انسان.( کنزالاعمال ج ۱ ص ۲۴۳ ح ۱۲۲۳ )

امام رضا علیه السلام : خداوند ، بدن را به هیج دردی گرفتار نساخته، مگر این که برای آن . دارویی هم قرار داده است که بدان ، درمان شود. هر نوع درد نیز نوعی درمان و چاره دارد؛ چرا که این بدان ها بر سیاقی یک مملکت، ساخته شده اند. پادشاه این سرزمین . قلب است.

رگ هایی که در بدن و مغز وجود دارد، کارگران ان هستند. خانهٔ آن پادشاه، قلب انسان است. سرزمین آن پادشاه، بدن انسان است و دستان، پاها، چشمان ، لب ها ، زبان و گوش ها نیز یاران اویند.( طب الرضا ص ۱۰ )

امام صادق علیه السلام : خطاب به طبیب هندی  : قلب، به شکل دانهٔ صنوبر است؛ زیرا وارونه است و یک سر قلب، باریک قرار داده شده است تا به لابه لای ریه برود و با سردی آن خودش را خنک کند . مبادا مغز از گرمای آن بسوزد . ( الخصال – ص ۵۱۴ ح ۳ )

امام صادق علیه السلام خطاب به مضل بن عمر :

ای مفضل! اکنون ، قلب را برایت وصف میکنم .بدان که در آن سوراخ هایی میباشد که سو دادہ شده به سمت سوراخ هایی که در ریه است و همین هاست که قلب را خنک میکند ، به گونه ای که اگر این سوراخ ها با یکدیگر تفاوت میافتند و روبروی هم نبودند خنکی و سدی به قلب نمی رسید و انسان می مرد .

اکنون آیا صاحبه اندیشه و تامل ، روا میداند که بگوید چنین پدیده ای با اهمال پدید آمده و در درون خویش ، گواهی نیابد که او را از این پندار، باز بدارد؟ ( بحارالانوار – ج ۳ ص ۷۵ )

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم : در آدمی زاده، سیصد و شصت رگ است و از این شمار، صد و هشتاد تا متحرک و صد و هشتاد تا ساکن اند و اگر آن رگ های متحرک ، ساکن میبودند انسان باقی نبود و اگر آن رگ های ساکن ، تحرک می یافت انسان از میان میرفت .( الامالی ، طوسی ص ۵۹۷ ح ۱۲۴۰ )

نیز چنین امام صادق علیه السلام :پیامبر خدا فرموده است : در بدن آدمیزاد ، سیصد و شصت رگ است ، صد و هشتاد تای آن ساکن و صد هشتاد تای آن متحرک میباشد . اگر آن رگ های متحرک ساکن بودند ، انسان نمی خفت و اگر آن رگ های ساکن متحرک بودند نیز انسان نمی خفت .

هر روز صبح ۳۶۰ بار میفرمود : « پروردگار جهانیان را به فراوانی و در هر حال سپاس » . کافی جلد ۲ – ص ۵۰۴ – ح ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .