احادیث طبی معصومین

درمان بیماری قلب و عروق توسط احادیث – قسمت اول

درمان بیماری قلب و عروق توسط احادیث : قسمت اول :

پیامبر خدا فرمودند علیه السلام : در انسان، پارهٔ گوشتی است که اگر سالم باشد، همهٔ بدن به سلامت آن سالم است و اگر گرفتار بیماری باشد همه بدن به بیماری آن بیمار است : فلب انسان.( کنزالاعمال ج ۱ ص ۲۴۳ ح ۱۲۲۳ )

امام رضا علیه السلام : خداوند ، بدن را به هیج دردی گرفتار نساخته، مگر این که برای آن . دارویی هم قرار داده است که بدان ، درمان شود. هر نوع درد نیز نوعی درمان و چاره دارد؛ چرا که این بدان ها بر سیاقی یک مملکت، ساخته شده اند. پادشاه این سرزمین . قلب است.

رگ هایی که در بدن و مغز وجود دارد، کارگران ان هستند. خانهٔ آن پادشاه، قلب انسان است. سرزمین آن پادشاه، بدن انسان است و دستان، پاها، چشمان ، لب ها ، زبان و گوش ها نیز یاران اویند.( طب الرضا ص ۱۰ )

امام صادق علیه السلام : خطاب به طبیب هندی  : قلب، به شکل دانهٔ صنوبر است؛ زیرا وارونه است و یک سر قلب، باریک قرار داده شده است تا به لابه لای ریه برود و با سردی آن خودش را خنک کند . مبادا مغز از گرمای آن بسوزد . ( الخصال – ص ۵۱۴ ح ۳ )

امام صادق علیه السلام خطاب به مضل بن عمر :

ای مفضل! اکنون ، قلب را برایت وصف میکنم .بدان که در آن سوراخ هایی میباشد که سو دادہ شده به سمت سوراخ هایی که در ریه است و همین هاست که قلب را خنک میکند ، به گونه ای که اگر این سوراخ ها با یکدیگر تفاوت میافتند و روبروی هم نبودند خنکی و سدی به قلب نمی رسید و انسان می مرد .

اکنون آیا صاحبه اندیشه و تامل ، روا میداند که بگوید چنین پدیده ای با اهمال پدید آمده و در درون خویش ، گواهی نیابد که او را از این پندار، باز بدارد؟ ( بحارالانوار – ج ۳ ص ۷۵ )

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم : در آدمی زاده، سیصد و شصت رگ است و از این شمار، صد و هشتاد تا متحرک و صد و هشتاد تا ساکن اند و اگر آن رگ های متحرک ، ساکن میبودند انسان باقی نبود و اگر آن رگ های ساکن ، تحرک می یافت انسان از میان میرفت .( الامالی ، طوسی ص ۵۹۷ ح ۱۲۴۰ )

نیز چنین امام صادق علیه السلام :پیامبر خدا فرموده است : در بدن آدمیزاد ، سیصد و شصت رگ است ، صد و هشتاد تای آن ساکن و صد هشتاد تای آن متحرک میباشد . اگر آن رگ های متحرک ساکن بودند ، انسان نمی خفت و اگر آن رگ های ساکن متحرک بودند نیز انسان نمی خفت .

هر روز صبح ۳۶۰ بار میفرمود : « پروردگار جهانیان را به فراوانی و در هر حال سپاس » . کافی جلد ۲ – ص ۵۰۴ – ح ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =