احادیث طبی معصومین, کتاب طب الرضا

اغاز زمستان

کانون الاول احد و ثلثون یوما یقوى فیه العواصف و تشتد فیه البرد و ینفع فیه کلما ذکرناه فی تشرین الآخر و یتقى فیه الحجامه و الفصد و یستعمل فیه الاغذیه الحاره بالقوه و الفعل.

کانون اول سى و یک روز است. بادهاى شکننده در آن نیرو میگیرد، سرما در آن شدید مى‏شود و آنچه در ماه تشرین آخر ذکر کردیم در این ماه سود مى‏بخشد از حجامت و فصد باید پرهیز نمود در این ماه از غذاهائى که طبیعتا و فعلا گرم است باید مصرف کرد.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه / ص: 167

تفسیر حدیث شریف :

کانون اول اولین ماه زمستان است در این ماه بواسطه سرماى یک نواختى که فصل پیدا مى‏کند اختلالات روحى و عصبیت‏هائى که در فصول دیگر خصوص در هواى گرم موجب بالا رفتن فشار خون مى‏شد کمتر اتفاق مى‏افتد بنا بر این خون گرفتن نه تنها مفید نیست بلکه گاهى موجب کم خونى هم مى‏گردد علاوه کم کردن خون شخص را دچار ضعف موقت مى‏کند از حرارت بدن میکاهد در نتیجه بدن بیشتر تحت ابتلائات زکام و سرماخوردگى و امراض دیگر واقع مى‏شود. ظاهرا مقصود از غذائى که بالقوه گرم باشد گرمى طبیعت اوست و منظور از گرمى بالفعل داغ بودن او بآتش است. خوراکى‏هائى که از نظر قدما طبعا گرم است همانا است که از نظر علم امروز غالبا داراى انواع ویتامین‏ها خصوص گروه ب بوده و از نوع ویتامین ث بقدر کافى نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .