احادیث طبی معصومین, کتاب طب الرضا

اغاز زمستان

کانون الاول احد و ثلثون یوما یقوى فیه العواصف و تشتد فیه البرد و ینفع فیه کلما ذکرناه فی تشرین الآخر و یتقى فیه الحجامه و الفصد و یستعمل فیه الاغذیه الحاره بالقوه و الفعل.

کانون اول سى و یک روز است. بادهاى شکننده در آن نیرو میگیرد، سرما در آن شدید مى‏شود و آنچه در ماه تشرین آخر ذکر کردیم در این ماه سود مى‏بخشد از حجامت و فصد باید پرهیز نمود در این ماه از غذاهائى که طبیعتا و فعلا گرم است باید مصرف کرد.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه / ص: 167

تفسیر حدیث شریف :

کانون اول اولین ماه زمستان است در این ماه بواسطه سرماى یک نواختى که فصل پیدا مى‏کند اختلالات روحى و عصبیت‏هائى که در فصول دیگر خصوص در هواى گرم موجب بالا رفتن فشار خون مى‏شد کمتر اتفاق مى‏افتد بنا بر این خون گرفتن نه تنها مفید نیست بلکه گاهى موجب کم خونى هم مى‏گردد علاوه کم کردن خون شخص را دچار ضعف موقت مى‏کند از حرارت بدن میکاهد در نتیجه بدن بیشتر تحت ابتلائات زکام و سرماخوردگى و امراض دیگر واقع مى‏شود. ظاهرا مقصود از غذائى که بالقوه گرم باشد گرمى طبیعت اوست و منظور از گرمى بالفعل داغ بودن او بآتش است. خوراکى‏هائى که از نظر قدما طبعا گرم است همانا است که از نظر علم امروز غالبا داراى انواع ویتامین‏ها خصوص گروه ب بوده و از نوع ویتامین ث بقدر کافى نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.